Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na Marsie łazik Perseverance NASA zaczął zbierać próbki skał

Opublikowano w piątek, 06 sierpnia 2021 o 20:13

NASA ogłosiła w piątek, że łazik rozpoczął pobieranie kawałka skały z Marsa, pierwszej z trzydziestu próbek, które za kilka lat zostaną zwrócone na Ziemię do analizy.

Amerykańska agencja kosmiczna opublikowała zdjęcia, które wyraźnie pokazują, obok cienia statku, niewielki pagórek z dziurą w środku – pierwszego robota wykonanego na Czerwonej Planecie.

Zbieranie próbek rozpoczęte! Dyrektor naukowy amerykańskiej Agencji Kosmicznej, Thomas Zurbuchen, powiedział na Twitterze.

W sumie proces pobrania próbki – wielkości kredy i zamkniętej w hermetycznej tubie – powinien zająć 11 dni.

Cel: poszukiwanie śladów dawnego życia, takich jak ślady życia drobnoustrojów skamieniałych w skałach, ale także lepsze poznanie geologii Marsa.

Wyprawa wystartowała z Florydy nieco ponad rok temu.

Następnie jednostka, która jest wielkości dużego SUV-a, wylądowała 18 lutego w kraterze Jezero, który według naukowców mieścił się w głębokim jeziorze 3,5 miliarda lat temu. Środowisko, które może stworzyć warunki niezbędne do życia pozaziemskiego.

NASA planuje misję zwrócenia próbek na Ziemię w latach 30. XX wieku, aby można je było przeanalizować za pomocą instrumentów bardziej złożonych niż te, które można dziś sprowadzić na Marsa.

READ  NFT: Zbyt szalony, aby mógł być prawdziwy, Ethereum Rock sprzedaje się za 600 000 $