Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Morderstwo Malcolma X w 1965 r.: Wykluczenie dwóch mężczyzn

Późna kwalifikacja jest mile widziana, ale rodzi też wiele pytań. W Stanach Zjednoczonych sędzia w Nowym Jorku w czwartek, 18 listopada, uniewinnił dwóch Afroamerykanów, z których jeden zmarł w 2009 roku, skazany ponad pięćdziesiąt lat temu za morderstwo czarnoskórego aktywisty Malcolma X w 1965 roku.

Sędzia Ellen nazwała „niewymiarem sprawiedliwości” wyroki skazujące Muhammada Aziza, vel Normana 3X Butlera, obecnie 83-letniego i wykładowcę w Sądzie Najwyższym Nowego Jorku, oraz Khalila Islama, vel Thomasa X Johnsona, który zmarł w 2009 roku. Pepin uniewinnił tych dwóch mężczyźni po złożeniu wniosku w tej sprawie przez nowojorskiego prokuratora Cyrusa Vance’a i obronę.

kto rzucił? Malcolm x, 21 lutego 1965, kiedy wszedł na scenę Audubon Hall, sali widowiskowej w Harlemie?

Do tej pory oficjalna teza, często kwestionowana, zatrzymała trzech przestępców, ówczesnych członków Nation of Islam i oskarżonych przez amerykański wymiar sprawiedliwości w 1966 roku.

Dokument, który wszystko od nowa

Jednak w środę, historyczny zwrot, prokurator okręgowy na Manhattanie, Cyrus Vance, ogłosił, że chce porzucić wyroki skazujące Muhammada Aziza i Khalila Islama. Trzeci skazany, Mudżahid Abdel Halim, znany wówczas jako Talmadge X Hayer, przyznał się do zastrzelenia Malcolma X, a pozostali oskarżeni zostali uniewinnieni, ale bezskutecznie.

Dopiero w lutym 2020 r. i wyemitowaniu filmu dokumentalnego („Kto zabił Malcolma X?”), wznowiły podejrzenia co do ich istnienia nawet na miejscu zamachu, że sprawiedliwość znów zapanuje nad nimi.

A po 22 miesiącach śledztwa odkrycie prokuratora Vance’a było ostateczne. Ci ludzie nie mieli prawa do zasłużonej sprawiedliwości (…). „To, co możemy zrobić, to rozpoznać ten błąd i powagę tego błędu” – powiedział przed decyzją sędziego Pepina w „New York Times”.

READ  Kariera Sun Bidena zawstydza Biały Dom