Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

miux.  Ciężkie chmury wiszą nad Unileverem

miux. Ciężkie chmury wiszą nad Unileverem

Związkowcy martwią się o przyszłość zakładu Unilever w Meux. Obraz: Facebook.

Założony w Meux od 1989 roku Unilever jest w przededniu ewentualnej przeprowadzki do Polski lub Rumunii? Aby to potwierdzić, bez wątpienia wyruszyłbym w pośpiechu. Mimo to CGT zdecydowało się wszcząć alarm. „Wyprodukowaliśmy o 100 milionów mniej tubek pasty do zębów i butelek szamponu niż pięć lat temumówi David Bongard, sekretarz (CGT) Komitetu ds. Społeczno-Ekonomicznych (CSE).

Dla CGT wszystko jest jasne:Unilever nie chce już terenów przemysłowych. Grupa chce zarządzać portfelem marek i nie zajmuje się już samą produkcją.Jeśli ten członek CSE ma rację, pracownicy zakładu Meux mają wiele powodów do zmartwień. Ponieważ Compiégnoise specjalizuje się przede wszystkim w szamponach, odżywkach i pastach do zębów.

270 pracowników i 75 pracowników tymczasowych

Zdaniem związków nie czas więc na optymizm ze strony Meux. Fabryka, która zatrudnia około 270 pracowników i 75 pracowników tymczasowych, produkuje głównie pasty do zębów i szampony Dove. „Ale nJest nas coraz mniej, wielkość produkcji spada i będzie spadać w 2023 rokuMówi David Bongard w L’Usine nouvelle.

Czy w czasie ponownej produkcji Unilever może opuścić nasz kraj? „W przypadku związków zawodowych pytanie powstaje, biorąc pod uwagę los wielu miejsc pakowania”, potwierdza specjalistyczny magazyn, który powołuje się na zamknięcie Fralib w Gémenos, w Bouches-du-Rhône, w 2014 roku. Ta fabryka specjalizuje się w herbacie i naparach.

Wiele fabryk czeka

Ogłoszenie w 2021 r. zamknięcia fabryki Knorr w Duppigheim w regionie Bas-Rhin również wprowadza do fabryki mąkę dla zaniepokojonych.

W Saint-Dizier w Haute-Marne Unilever produkuje lody Carte d’Or, Mico i Cornetto. „Wcześniej mieliśmy prognozy pięcioletnie, ale już tak nie jest. Wizja, którą mamy, jest większa z dnia na dzień. Poczuliśmy prawdziwy odwrót od Unilever. A wraz z sytuacją gospodarczą widzieliśmy, jak nasze wolumeny spadają, spadają… Niedawno strzelaliśmy do 85 milionów litrów, ale prognoza na 2023 rok to 73 miliony litrów. To naprawdę bardzo mało, podczas gdy my jesteśmy w stanie wyprodukować nawet 100 mln litrów lodu rocznie.»Szczegóły Masoud Benaissa, delegat CFDT, w nowej fabryce.

READ  "Żyd na Szczęściu", te lalki są bardziej znane niż prawdziwi Żydzi w Polsce

Szampon i pasta do zębów

W Meux Unilever produkuje nie zupy, lody czy strzykawki, ale szampony i pasty do zębów. Co uspokaja związki zawodowe? „Nie,Oni twierdzą. Ponieważ grupa sama chciałaby zająć się produkcją.»