Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mistrzostwa Świata, Banksy, Dominique Lapierre: Weekendowy gwar

Opublikowano 5 grudnia. 2022 o 13:13

Od kwalifikacji Blues w ćwierćfinale po próbę kradzieży muralu podpisanego przez Banksy’ego na Ukrainie, kwotę zebraną przez Telethon, aukcję gitar należącą do muzycznej królowej Marii Antoniny, a nawet śmierć Dominique Lapierre, weekend był pełen z miłośnikami kultury, sportu i rozrywki.

Francja awansowała do ćwierćfinału

Mecz został osiągnięty Rekordy widowni na TF1 Kibice zapamiętają jednak tylko jedno: 3 na 1 z Polską pozwoliło Francji awansować do ćwierćfinału.

Pomimo porażki z Tunezją w środę, The Blues ponownie rosną dzięki występom Kyliana Mbappe i Oliviera Girouda. „Te Mistrzostwa Świata to moja obsesja, to zawody moich marzeń” – powiedział na konferencji prasowej, jako pierwszy, który po pięciu golach znalazł się na szczycie listy strzelców, wyprzedzając Lionela Messiego.

Olivier Giroud i Kylian Mbappe świętują zdobycie pierwszego gola w meczu 1/8 finału z Polską 4 grudnia 2022 roku w Doha.Kirill Kudriawcew/AFP

Kolejnym krokiem do awansu do ćwierćfinału, 10 grudnia, reprezentacja Francji musi zmierzyć się z Anglią, wicemistrzem Europy w tytule. Ogromne wyzwanie dla The Blues, którzy po raz trzeci z rzędu osiągnęli ten historyczny moment w imprezie.

Próba kradzieży pracy Banksy’ego na Ukrainie

Ukraińska policja udaremniła w piątek próbę kradzieży dzieła Banksy’ego w sercu Kijowa. Ściana z szablonami została całkowicie wycięta przez grupę osób – powiedział starosta Oleksic Kuliba w oświadczeniu opublikowanym na Telegramie.

Policja zatrzymała jednak tego ostatniego, a mural został odzyskany i umieszczony w bezpiecznym miejscu. To nie pierwszy raz, kiedy dzieło artysty zostało skradzione w ten sposób. We Francji złodzieje jego prac poświęconych ofiarom Bataclanu zostali skazani na dwa lata więzienia.

Dziś, gdy walka trwa, Biznes Banksy’ego na Ukrainie kwitnie Stanowi nadzieję dla oblężonej ludności. Nieznany artysta opublikował niedawno kolekcję swoich ukraińskich murali na Instagramie, podając się za ich autora. Teraz są pod ochroną policji.

Ponad 78 milionów euro zobowiązań dla Telethon

Pomimo intensywnego weekendu mundialu, Francuzi również zdołali tam być, aby wesprzeć badania medyczne. Charytatywny maraton, który jest często potępiany za kontakty z pacjentami, rozpoczął się w piątek wieczorem, a zakończył w niedzielę darowiznami w wysokości 78 milionów euro, czyli kwotą większą niż zeszłoroczna kwota w sam weekend (73 miliony euro). Otwarte na darowizny do końca tygodnia stowarzyszenie może osiągnąć lub przekroczyć 86 milionów euro w 2021 roku.

„To zjazd Telethonu po dwóch latach frustracji. Znamy sytuację gospodarczą. Jest inflacja, ale są też mistrzostwa świata (w piłce nożnej), a na ziemi impreza i zjazd. Co roku Francuzi odnawiają do nas zaufanie, ponieważ widzą zwycięstwa badań” – wyjaśnił prezes organizacji AFM-Téléthon, Laurence Tenot-Herment dla AFP.

Dzięki komikowi Kevowi Adamsowi jako sponsorowi, edycja Telethonu z 2022 r. odniosła sukces i w pełni ponownie połączyła się z pracami terenowymi w ponad 133 gminach, co było głównym wyzwaniem dla programu po dwóch latach kryzysu związanego z Covid, który uniemożliwił przygotowania. Nawet te wydarzenia mają miejsce w całej Francji.

Pomimo zebranych kwot i kroków podjętych przez badaczy i naukowców, leczenie często pozostaje niedostępne dla pacjentów. Trzy lata temu był to lek na rdzeniowy zanik mięśni Wpływa na noworodki Został wprowadzony na rynek. Ale przy prawie 2 milionach euro za zastrzyk niewielu pacjentów mogłoby z niego skorzystać…

Gitara Marii Antoniny sprzedana na aukcji

Nie jest gwiazdą rock’n’rolla, ale sprzedaż jego instrumentu wywołała poruszenie: gitara Marii Antoniny zostanie wystawiona na aukcję w piątek, 9 grudnia, przez Aguttes Auctions. Instytucję powierzono potomkowi markizy de La Rochelambert, a tego bliskiego przyjaciela dworu królewskiego pokazała sama królowa.

Cena gitary królowej wraz z „łódką” szacowana jest na od 60 do 80 tysięcy euro, co świadczy o jej szczerym przywiązaniu do muzyki. W szczególności występowała w Petit Trianon, próbowała swoich sił na lutni i regularnie wprowadzała instrumenty muzyczne do otoczenia. Dlatego w domu powinien się znaleźć taki obiekt, który zachwyci kolekcjonera lub znawcę muzyki antycznej.

Nie żyje pisarz i filantrop Dominique Lapierre

Ma 91 lat, francuski filantrop i autor sześciu książek, w tym „Paris Brûle-t-il? Paris Brûle-t-il?”, ogłosiła wdowa po nim w Var Mateen, w 1964 roku zmarł w niedzielę ze starości. Od 2014 roku pod kuratelą, aw związku z pogorszeniem się stanu zdrowia autor poświęcił życie na pomoc ubogim, zwłaszcza w Indiach, kraju, który uważał za swój drugi dom.

Jego wielka powieść Miasto radości została opublikowana w 1985 roku i sprzedała się w ponad 12 milionach egzemplarzy, pomagając części miasta wyjść z biedy dzięki płaceniu ludziom części praw autorskich. Warto zauważyć, że autor przekazał Matce Teresie 50 000 dolarów w latach 80., a następnie otworzył kilka szkół w Indiach, pomagał budować domy i brał udział w walce z chorobami, takimi jak cholera czy gruźlica, które nadal pustoszą ten region.

W 2008 roku prezydent Indii Pratibha Patil przyznał nagrodę Padma Buhshan w dziedzinie nauk społecznych Dominique'owi Lapierre'owi z New Delhi.

W 2008 roku prezydent Indii Pratibha Patel przyznał nagrodę Padma Buhshan w dziedzinie nauk społecznych Dominique’owi Lapierre’owi z New Delhi.Prakash Singh/AFP

Jego literacką przyjaźń zacieśnił Larry Collins, amerykański pisarz, z którym dzielił ziemię w Ramatuelle, a Dominique Lapierre był pasjonatem podróży, który nie wahał się podróżować po świecie, by promować swoją twórczość i poprawiać sytuację najbardziej nieszczęśliwych ludzi. Facet, który zmarł w 2005 roku, chciał być bardziej konserwatywny.

READ  Netflix udostępnia swoim subskrybentom kilka gier mobilnych