Mistrzostwa Świata 2022: Lewandowski i Polska awansują pokonując Szwecję

Polska, która otworzyła z Robertem Lewandowskim, zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata 2022 w Katarze we wtorek, pokonując w finale w Chorzowie Szweda Zlatana Ibrahimovicia 2:0.

Opóźnienie wejścia do „Ibry” w 80. minucie nie spowodowało cudu, na który liczyli Szwedzi. W wieku czterdziestu lat ta światowa osobowość futbolu na zawsze pożegnała światowe zawody, a może nawet szwedzką reprezentację narodową.

FIFA może oddychać. Człowiek, którego dwukrotnie nazwała najlepszym zawodnikiem świata w 2020 i 2021 roku, Robert Lewandowski, dobrze poradzi sobie w zbliżających się Zimowych Mistrzostwach Kataru (21 listopada – 18 grudnia).

Po rundzie obserwacji obie drużyny nie zostały sparaliżowane przez zakłady, a mecz stopniowo się rozpoczął. Szwecja miała mocny moment, zwłaszcza z pierwszą szansą dla Emila Forsberga, którego dośrodkowanie z pola karnego uratowało rzut rożny opuszkami palców bramkarza Juventusu Wojciecha Szczęsnego (19).

Potem Skandynawowie bardzo się starali, czasem otoczyli polską nawierzchnię, a przede wszystkim uciszyli na 45 minut gwiazdę „Orłów Białych” Roberta Lewandowskiego, napastnika Bayernu Monachium.

Ale wypchnięta przez kibiców Polska dała znakomitą odpowiedź, mimo nieobecności napastnika Marsylii Arkadiusza Milika, który w zeszłym tygodniu odniósł kontuzję podczas meczu towarzyskiego ze Szkocją.

– Ostatnia szansa –

Podopieczny Kach Matei przegapił najlepszą okazję dla Polski w pierwszej połowie, kiedy to otworzył bramkę przed sobą (26. miejsce).

Punkt zwrotny w meczu nastąpił tuż po przerwie, kiedy Jesper Karlstrom wepchnął w pole karne Grzegorza Krychowiaka. Lewandowski był odpowiedzialny za zmianę bezspornej kary, aby jego kraj mógł zrobić pierwszy krok w kierunku Kataru (1:0, 49).

Szwecja się nie poddała. W kolejnym przełomie 22-letniego Alexandra Isaka z Realu Sociedad, Emil Forsberg zdołał wyrównać dwie minuty później, bez kolejnej bezbłędnej reakcji obronił Chesney.

Radość polskiego pomocnika Piotra Zielińskiego po zdobyciu drugiego gola przeciwko Szwecji w finale eliminacji Mistrzostw Świata 2022 w Katarze, 29 marca 2022 w Chorzowie (AFP – Yannick Skarczyński)

Ale los zwrócił się przeciwko poważnemu indywidualnemu błędowi Marcusa Danielsona. Napastnik Napoli Peter Zelensky znalazł się sam przed nieszczęsnym bramkarzem Robinem Olsenem, który pokonał go wściekłym strzałem (2:0, 72).

READ  Kenia: Według doniesień agencje modelek zatrudniają młode kobiety w obozach dla uchodźców

Szwecja straciła wtedy przyczółek, a Olsen unikał strzelania cięższych bramek, zwłaszcza przeciwko Lewandowskiemu, który miał co najmniej dwie szanse na zdobycie dwóch bramek.

W ten sposób Polska, która odpadła w pierwszej rundzie w swoich dwóch ostatnich turniejach, Mistrzostwach Świata 2018 i Euro 2020, daje nową szansę. Ostatni to bez wątpienia planetarna rywalizacja o 33-letniego Lewandowskiego, 34-letniego Kamila Glicka i kolegów z drużyny z ich pokolenia.