Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Misja Dart: Obrazy ujawnione po katastrofie kosmicznej

Jeśli jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy katastrofa sondy Dart na asteroidzie Didymos powiodła się, pierwsze zdjęcia dostarczają ważnych wskazówek.

za pomocą Chloe Durand Parente

Zbliżenie na zdjęcie z aparatu Łukasza przedstawiające Didymusa, Dimorphosa i Filar (zrobione 56,7 km od LICIACube-Dimorphos).
© ASI / NASA

drlat od poniedziałku wieczorem do wtorku, gdy zmierzał prosto do celu z prędkością ponad 20 000 kilometrów na godzinę, strzałka sondy kosmicznej Przedstawił żywe obrazy pary asteroid, które tworzą Didymos, a następnie ich ostateczny, mniejszy cel, księżyc Demorphos. obrazyprzed upadkiem.

Ale co się wydarzyło od tego czasu? Naukowcy, tacy jak francuski astrofizyk Patrick Michel, chcieliby wiedzieć. Jeśli jednak musimy poczekać na poznanie szczegółów misji Europejskiej Hera – która ma wystartować w 2024 roku i której jest jej dyrektorem naukowym – to pierwsze wskazówki zostały już zebrane. Najpierw we wtorek we wtorek nadeszły obrazy z Ziemi, takie jak te z misji Asteroid Mission (Asteroid Last Warning System). Widzimy, jak Didymus wiruje, jakby był tylko jednym, nagle zwisając z aureolą nakładającą świetlistą zasłonę w momencie uderzenia i chwile później. Wskazuje to, że celowe zderzenie Darta spowodowało uwolnienie w kosmos dużej ilości kurzu i wyrzuconego materiału.

gęste tworzenie się pyłu

Później, na koniec dnia, zdjęcia CUBEsat, satelita nie większy niż pudełko po butach – od włoskiej agencji kosmicznej LICIACube. Sonda Dart wypuściła go w zeszłym tygodniu, aby wypełnić swoją misję: sfotografować katastrofę i wynikającą z niej wyrzut. Uzbrojony w aparaty Luke’a i Leia, jeden szerokokątny i jeden wąskokątny, był w stanie uwiecznić pierwszy historyczny test odchylania się asteroidy. Pierwsze dostarczone zdjęcia zostały zrobione kilkadziesiąt kilometrów od Dimorphos. Robi wrażenie i potwierdza intensywne uwalnianie kurzu związane z uderzeniem.

READ  Thomas Pesquet przestudiuje ten punkt podczas swojej misji kosmicznej, a to nie jest ani zwierzę, ani roślina

zdjęcie Teleskop Hubble’aZ James Webb Podobnie jak inne obserwatoria naziemne muszą pozostać dostępne dla publiczności. Dzięki temu teleskopy na Ziemi mogą ponownie obliczyć orbitę Demorphosa wokół Didymusa i zobaczyć jego ugięcie. Aż do jej całkowitego zniknięcia, czego nie można całkowicie wykluczyć…