Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Międzynarodowa strategia inwestycyjna Saudi Aramco

Międzynarodowa strategia inwestycyjna Saudi Aramco

Według raportu rocznego Saudi Aramco, w 2022 roku łączne moce przerobowe spółki osiągnęły poziom 4,1 mln baryłek dziennie, z czego 63% znajduje się w Arabii Saudyjskiej. W 2022 roku 26% wydobycia ropy Aramco zostało przetworzone w rafineriach saudyjskich. Zdolności rafineryjne, jakie Saudi Aramco posiada za granicą, wynoszą 1,5 mln baryłek dziennie, czyli ponad jedną trzecią jego całkowitych mocy produkcyjnych. Od 2017 r. Saudi Aramco realizuje międzynarodową strategię inwestycyjną typu downstream, której długoterminowym celem jest zabezpieczenie sprzedaży ropy w strategicznych lokalizacjach o wysokim potencjale oraz dywersyfikacja portfela działalności w całym łańcuchu wartości węglowodorów.

Pierwsza inwestycja miała miejsce w 1989 roku, kiedy Aramco nabyło 50% udziałów w rafinerii Port Arthur w Teksasie. Poza Shellem. W 2017 roku Aramco kupiło udziały Shella, stając się 100% udziałowcem rafinerii, największej w Ameryce Północnej o zdolności przerobowej 635 000 baryłek dziennie.

Saudi Aramco zainwestowało w dwa strategiczne projekty w Chinach. Pierwsza umowa została podpisana w 2017 roku podczas wizyty króla Salmana w Pekinie, związana z budową kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w prowincji Liaoning. Realizacja projektów została wstrzymana w 2020 r. w związku z pandemią Covid-19. Negocjacje wznowiono w 2022 r., a w marcu 2023 r. ogłoszono wznowienie budowy kompleksu Liaoning. Podział udziałów przedstawia się następująco: Saudi Aramco (30%), North China Group (Norinco Group) (51%) poprzez spółkę zależną North Huajin Chemical oraz Panjin Xincheng Industrial Group (19%). Całkowity koszt inwestycji wynosi 12,2 miliarda dolarów. Zdolność produkcyjna rafinerii osiągnie 300 tys. baryłek dziennie, a kompleks petrochemiczny będzie dysponował roczną zdolnością produkcyjną na poziomie 1,65 mln ton etylenu i 2 mln ton paraksylenu. Aramco będzie dostarczać rafinerii do 210 000 baryłek ropy dziennie. Oczekuje się, że rozpoczęcie produkcji w obu zakładach nastąpi w 2026 r. Od 2017 r. wolumen eksportu saudyjskiej ropy do Chin wzrósł o 75%. Chiny, największy klient Arabii Saudyjskiej, będą odpowiadać za około 24% eksportu saudyjskiej ropy w 2022 roku.

READ  Public Meetings 2022: Czy zagłosują za czy przeciw klimatowi?

W marcu 2023 r. Aramco podpisało umowę nabycia 10% udziałów w chińskiej grupie Rongsheng Petrochemical Group, która jest właścicielem 51% spółki Zhejiang Petroleum and Chemicals Co., Ltd. (ZPC), głównego zintegrowanego kompleksu rafineryjno-chemicznego w Chinach, posiadającego moce przetwórcze wynoszącej 800 000 baryłek. dziennie ropy i 4,2 mln ton etylenu rocznie. Umowa z Rongsheng Petrochemical obejmuje długoterminową umowę sprzedaży 480 tys. baryłek dziennie ropy do ZPC. Wielkość inwestycji saudyjskiej firmy wynosi 3,6 miliarda dolarów.

W 2018 roku Saudi Aramco zainwestowało we wspólne przedsięwzięcie z malezyjskim koncernem naftowym Petronas, w kompleksie rafineryjno-petrochemicznym znanym odpowiednio jako PREfChem Refining i PRefChem Petrochemical, w parku przemysłowym Pengerang w południowej Malezji, niedaleko Singapuru, będącego centrum handlu produktami rafinowanymi w Azji. Po zamknięciu w marcu 2020 r. w wyniku pożaru, zakład wznowił produkcję w maju 2022 r. Saudi Aramco zapewnia 50% dostaw ropy do rafinerii, z możliwością zwiększenia tego udziału do 70%.

W listopadzie 2022 roku Saudi Aramco zawarło trzy umowy z polską spółką zajmującą się rafinacją i dystrybucją paliw PKN Orlen.Poprzez swoją spółkę zależną Aramco Overseas Company z siedzibą w Holandii. Aramco nabyło: (1) 30% udziałów w rafinerii w Gdańsku o zdolności produkcyjnej 210 000 baryłek dziennie; (2) 100% w działalności związanej ze sprzedażą produktów rafinowanych; oraz (3) 50% udziałów w spółce joint venture zajmującej się marketingiem paliwa lotniczego z BP Europe SE, działającej na siedmiu lotniskach w Polsce.

Aramco i BKN Orlen osiągnęły także porozumienie, na mocy którego saudyjska grupa będzie dostarczać około 45% zapotrzebowania polskiego koncernu na ropę, co odpowiada około 370 tys. baryłek dziennie.

Ponadto Aramco, jego petrochemiczna spółka zależna SABIC (70% udziałów) i PKN Orlen podpisały umowę dotyczącą oceny technicznej i ekonomicznej wykonalności potencjalnego projektu petrochemicznego w Gdańsku.

W listopadzie 2022 roku Saudi Aramco ogłosiło ostateczną decyzję o inwestycji w Korei Południowej, przez Jej spółka zależna, S-OIL, opracuje kraking parowy dla produktów petrochemicznych zintegrowany z rafinerią. Zakończenie wartego 7 miliardów dolarów projektu Shaheen ma nastąpić w 2026 roku. Nowy zakład, zlokalizowany w mieście Ulsan w Korei Południowej, będzie produkował do 3,2 mln ton produktów petrochemicznych rocznie. Arabia Saudyjska jest największym dostawcą ropy do Korei, reprezentującym ponad 35% jej całkowitego importu.

READ  Korea Aerospace Industries kontynuuje ofensywę w Europie.

Wreszcie w marcu ubiegłego roku Aramco przejęło całą działalność Valvoline.To amerykańska firma specjalizująca się w olejach silnikowych o wartości 2,65 miliarda dolarów. Tym samym saudyjska firma wzmacnia swoją obecność na rynku środków smarnych dzięki reputacji tej historycznej marki.