Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna: Statek kosmiczny Sojuz wystartował w czwartek, aby uratować trzech astronautów

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna: Statek kosmiczny Sojuz wystartował w czwartek, aby uratować trzech astronautów

W czwartek, 23 lutego, statek kosmiczny Sojuz wystartował w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, aby móc wrócić z powrotem trzech astronautów, których wahadłowiec uległ awarii. Ten ostatni ucierpiał w wyniku uderzenia małego meteorytu, który spowodował wyciek płynu chłodzącego, przez co bezpieczeństwo na pokładzie było niepewne.

A rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos powiedziała w styczniu zeszłego roku: „Postanowiono wysłać statek kosmiczny Sojuz MS-23 20 lutego 2023 r. Bez pasażerów”. Wreszcie w czwartek o godzinie 14:24 (czasu francuskiego) statek kosmiczny opuścił kosmodrom Bajkonur w Kazachstanie, kierując się na Międzynarodową Stację Kosmiczną w celu zastąpienia uszkodzonego wahadłowca.

Trafiony przez mały meteoryt miał umożliwić powrót Amerykaninowi Frankowi Rubio oraz Rosjanom Siergiejowi Prokopjewowi i Dmitrijowi Petlinie. Ich misja, która miała zakończyć się w marcu, została ostatecznie przedłużona do września.

Małe uderzenie meteorytu w grudniu

Po wylocie pod koniec września 2022 r. statek, który wyniósł trzech astronautów w kosmos, miał pozostać zacumowany do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w stanie operacyjnym, dopóki nie będzie dostępny na wypadek ewakuacji awaryjnej. To ten sam facet, który powinien był sprowadzić ich z powrotem na Ziemię podczas corocznej zmiany załogi.

Ale w grudniu zeszłego roku statek kosmiczny Sojuz został uderzony przez mikrometeor. Stawia to pod znakiem zapytania bezpieczeństwo na pokładzie wahadłowca po wycieku płynu chłodzącego.

Przeczytaj także:
Przestrzeń kosmiczna: co czeka tej wiosny francuską Sophie Adinot, nową europejską astronautkę

Współpraca NASA i Roskosmosu

Jeśli jednak uszkodzony statek kosmiczny wróci na Ziemię bez pasażerów, załoga pozostanie tam przez dodatkowe sześć miesięcy, podczas gdy Sojuz MS-23 przybędzie na Międzynarodową Stację Kosmiczną w nocy z soboty na niedzielę. Ten ostatni zawiera ponad 400 kg sprzętu do obsługi pasażerów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

READ  na przenośnym komputerze monté le PC que l'on monte soi meme

NASA i Roscosmos zgodziły się na przedłużenie misji, co nie stwarza żadnego zagrożenia dla załogi.

Dzisiejszy spacer kosmiczny z kosmonautami Siergiejem Prokopjewem i Dmitrijem Petlinem w gotowości, podczas gdy kontrolerzy misji oceniają chipy wyciekające ze statku załogi Sojuz MS-22. pic.twitter.com/jC5X1oaEDh

– Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (Space_Station) 15 grudnia 2022 r

Amerykańska agencja zweryfikowała również autentyczność rosyjskiej wersji faktów, choć można brać pod uwagę inne hipotezy. w FigaroPaul Wohrer, specjalista od zagadnień kosmicznych, zastanawia się nad możliwym „problemem produkcyjnym”.

Wyciek ten faktycznie ma miejsce na kilka dni przed wyciekiem chłodziwa „na statku towarowym Progress, zbudowanym na tym samym modelu”, „wiedząc, że w 2018 roku mieliśmy inny problem z wyciekiem w kapsule Sojuz”.