Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Maroko i Izrael otworzą wzajemne ambasady

Maroko było czwartym krajem arabskim – po Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Bahrajnie i Sudanie – który znormalizował stosunki z państwem hebrajskim w 2020 roku.

Izrael i Maroko zgodziły się na wzajemne otwarcie ambasad wkilka miesięcySzef izraelskiej dyplomacji poinformował w czwartek na zakończenie swojej pierwszej wizyty w Królestwie od czasu normalizacji stosunków między oboma krajami.

«Dziś rano wraz z ministrem spraw zagranicznych Nasserem Bouritą postanowiliśmy w ciągu kilku miesięcy otworzyć dwie ambasady w Jerozolimie i Maroku.Yasser Lapid ogłosił podczas konferencji prasowej w Casablance.

Czwarty kraj arabski, który odnowił stosunki

Maroko było czwartym krajem arabskim – po Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Bahrajnie i Sudanie – który znormalizował swoje stosunki z Izraelem w 2020 roku pod przywództwem Stanów Zjednoczonych, w zamian za uznanie przez Amerykanów”.suwerennośćNa spornym obszarze Sahary Zachodniej.

Lapid ponownie z zadowoleniem przyjął porozumienia normalizacyjne z krajami arabskimi, zauważając, że inne kraje pójdą tą ścieżką bez ich cytowania, i zapowiedział rychłe otwarcie ambasady Izraela w Bahrajnie.

W kwestii izraelsko-palestyńskiej powtórzył swoje poparcie dla ustanowienia dwóch państw w celu rozwiązania konfliktu, ale „Obecnie nie widzi żadnej perspektywy posuwania się naprzód na tej ścieżce z obecnym palestyńskim przywództwem i strukturą władzy wykonawczej w Izraelu».

Bourita powiedział, że rozmawiał w środę o konflikcie izraelsko-palestyńskim ze swoim izraelskim odpowiednikiem, podkreślając koniecznośćWznowienie negocjacji“dla”Rozwiązanie dwupaństwowe».

Biuro łącznikowe i obawy dotyczące Algierii

Z drugiej strony Yasser Lapid potwierdził, że rozmawiał ze swoim marokańskim odpowiednikiem ”Zaniepokojenie rolą Algierii w regionie, jej zbliżeniem z Iranem i kampanią przeciwko przyjęciu Izraela do członkostwa w Unii Afrykańskiej jako obserwatora.».

Dziś wcześniej izraelski minister otworzył biuro łącznikowe w Rabacie, po czym wyruszył w drogę do Casablanki, gdzie odwiedził jedną z najbardziej charakterystycznych świątyń w mieście Beit El.

READ  NA ŻYWO - maska ​​w szkole: można zdjąć na przerwie, ale nie na zajęciach

Społeczność żydowska w Maroku jest największa w Afryce Północnej (około 3000 osób), a około 700 000 Izraelczyków pochodzenia marokańskiego często utrzymuje silne więzi ze swoim krajem pochodzenia. Podczas tej wizyty szefowi marokańskiej dyplomacji został przekazany list od prezydenta Izraela Izaaka Herzoga, zapraszający króla Maroka Mohammeda VI do odwiedzenia Izraela. Były premier Izraela Benjamin Netanjahu również zaprosił króla pod koniec 2020 roku, zaproszenie, które pozostało bez odpowiedzi.

Zobacz też – „Ten moment poprawi nasze życie”: Izrael i Maroko podpisały kilka umów o współpracy w Rabacie

„Historyczny” exodus

Środa, pierwszy dzień wyjazduHistorycznyPodpisano umowy z Yair Lapid o konsultacjach politycznych, kulturalnych i lotniczych. Oba kraje utrzymywały oficjalne stosunki w latach 1993-2000, kiedy na terytoriach palestyńskich wybuchła druga intifada przeciwko izraelskiej okupacji.

Palestyńczycy potępili porozumienia normalizacyjne między Izraelem a krajami arabskimi, opisując je jako:zdradaStany Zjednoczone pogratulowały „Maroko i Izraelowi ponownego otwarcia izraelskiego biura łącznikowego w Rabacie”, napisał w czwartek (12 sierpnia) amerykański sekretarz stanu Anthony Blinken.