Manchester City jest na szczycie świata, a Guardiola przeszedł do historii

Dominacja staje się męcząca. bestia Manchester Dodał nową linię do swojego rekordu, zdobywając po raz pierwszy Klubowy Puchar Świata kosztem Fluminense po porażce 4:0 w piątek w Jeddah, gdzie trener Pep Guardiola zdobył bezprecedensowy czwarty tytuł w rozgrywkach. Hiszpański trener miał już na swoim koncie tytuł mistrzowski z Barceloną (2009, 2011). Bayern Monachium (2013).

Mistrz Europy, który w 2008 roku przeszedł pod banderę Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zastępuje Real Madryt, pięciokrotny zdobywca Klubowego Pucharu Świata, który miał swoją dwudziestą edycję.

Obie drużyny, które w półfinale zwyciężyły z japońską drużyną Urawa Reds (3:0) dla City i egipską Al-Ahly (2:0) dla Flo, po raz pierwszy zakwalifikowały się do finału. W piątek nie trzeba było się spóźniać na stadionie King Abdullah, ponieważ mistrzowie Anglii otworzyli wynik po… zaledwie 40 sekundach gry!

Korzystając z kiepskiej regeneracji weterana i byłego zawodnika Realu Madryt Marcelo, Holender Nathan Ake oddał podkręcony strzał w słupek Fabio (43 l.), a piłka wróciła do Argentyńczyka Juliana Alvareza, który podążył za nią. Strzelił klatką piersiową.

Bez Haalanda i De Bruyne’a

Brazylijska drużyna, prowadzona przez Fernando Diniza, także trenera Seleção, uważa, że ​​odniosła korzyść z rzutu karnego w 16. minucie po faulu brazylijskiego bramkarza City Edersona na Niemcu Kanu, ten ostatni został jednak uznany za spalonego.

Z drugiej strony to angielski klub podwoił prowadzenie w 27. minucie po samobójczej bramce Nino. Rzeczywiście, środkowy obrońca i kapitan odbili dośrodkowanie Phila Fodena do własnej bramki, którą wspaniale wybił Rodri, a na koniec meczu został wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju.

Anglicy strzelili jeszcze dwa gole w drugiej połowie, dzięki Philowi ​​Fodenowi (72) i Alvarezowi na koniec meczu, którzy dołożyli dwie bramki osobiście (88).

Brazylijski trener Fernando Diniz powiedział: „W ciągu ostatnich pięciu lat mierzyliśmy się z najlepszą drużyną na świecie. Dodał: „Zespół starał się grać pod dużą presją i w większości przypadków udawało mu się ją przezwyciężyć. Gratulacje dla zawodników, którzy przegrali ze świetnym zespołem. „

READ  Szachtar Donieck swoje domowe mecze rozegra w Hamburgu

Manchester City, który grał bez swoich głównych zawodników Erlinga HaalandaKontuzjowani Kevin De Bruyne i Jeremy Doku rozegrali od 10 grudnia pięć meczów w ciągu dwunastu dni, czyli jeden co trzy dni.

„Zdobyliśmy wszystkie tytuły”.

Piekielne tempo dla Obywateli, autorów grzmiącego kwartetu z poprzedniego sezonu: Liga MistrzówPuchar Anglii, Mistrzostwa Anglii i Superpuchar Europy.

„Jestem bardzo szczęśliwy, czuję, że zamknęliśmy pewien rozdział” – powiedział. Pepa Guardioli. „Zdobyliśmy wszystkie tytuły, misja została wykonana i koniec”.

City potwierdziło także swoją europejską dominację w Klubowym Pucharze Świata. Od 2012 roku żaden tytuł nie umknął reprezentantowi Starego Kontynentu, który zawsze jest silniejszy finansowo.

Ostatnim klubem z Ameryki Południowej, który znalazł się w gronie zwycięzców tego Pucharu Świata, był rywal Flow, Sao Paulo Corinthians, który w grudniu 2012 roku pokonał Chelsea 1:0 w Jokohamie.

W kolejnej edycji, zaplanowanej w Stanach Zjednoczonych latem 2025 roku, zmieni się format Klubowych Mistrzostw Świata i liczba drużyn wzrośnie z siedmiu do trzydziestu dwóch, a zawody będą odbywały się co cztery lata.

W meczu o trzecie miejsce egipski zespół Al-Ahly pokonał wcześniej drużynę Urawa Red Diamonds z Japonii wynikiem 4-2.