Jego film „In the Rearview” został wybrany przez Stowarzyszenie Kin Niezależnych Acid podczas festiwalu Festiwal Filmowy w Cannes. Wbrew trendowi 76. edycji, jest to jeden z nielicznych filmów, zarówno w selekcjach konkursowych, jak i równoległych, podejmujących problematykę Wojna na Ukrainie. Jej reżyser, Macek Hamila, pochodzi z ul WarszawaW Polsce postanowiłam działać. Najpierw jako wolontariusz. „Jak tysiące ludzi w Polsce, zostałem zatrudniony na początku tej wojny jako kierowca ochotnik do przeprowadzenia ewakuacji Ukraińców. „Najpierw na granicy, a potem bardzo szybko z obszarów bardziej niebezpiecznych, gdzie nie ma transportu” – mówi reżyser, który stara się mówić po francusku.
Odtwarza to zaangażowanie w swoich pracach, fotografując w swoim samochodzie Ukraińców przygotowujących się do zostania uchodźcami. Nie eksponując ani nie zniekształcając scen wzajemnej pomocy, Masek Hamila ustawia kamerę w roli obserwatora. Młody reżyser kontynuuje: „Pomysł na film zrodził się miesiąc po rozpoczęciu wojny, pod koniec marca, kiedy zadzwoniłem do znajomego filmowca, żeby pomógł mi prowadzić samochód”. Dla wyjaśnienia: „To film, który niesie ze sobą dwa przesłania. Pierwsza to pokazanie tych wszystkich samochodów, powodujących ogromne korki na granicy, pełnych uchodźczyń i dzieci. Drugie przesłanie jest takie, że codzienne życie tych ludzi zatrzymało się z dnia na dzień. To życie jest podobne do naszego, czy jesteśmy w Polsce, czy we Francji, nie ma większych różnic. »
„Spojrzenie na otaczający nas świat”
Zatem kino sposobem na uwydatnienie bieżących wydarzeń? „Nie jestem naiwna i nie sądzę, że mój film zmieni świat. Ale jeśli rzeczywiście uda mu się coś zrobić o 1%, to już odniesie sukces. Reżyser, aktorka, producentka, a nawet kino mogą mieć rolę do demaskowania, potępiania, kwestionowania.Wszystko jest spojrzeniem, perspektywą na otaczający nas świat.
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”