Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Lula wyprzedza Bolsonaro, a druga runda odbędzie się 30 października

Wybory prezydenckie w Brazylii zostaną rozstrzygnięte w drugiej turze. W pierwszej turze głosowania, w niedzielę 2 października, były lewicowy prezydent Luis Inacio Lula da Silva, lepiej znany jako „Lula”, zakończył wybory przed ustępującym skrajnie prawicowym szefem państwa Jairem Bolsonaro z 48,02% głosów. głosów przeciw 43,55%, Zgodnie z częściowymi ustaleniami Najwyższego Trybunału Wyborczego (TSE) Obejmujący ponad 97% zliczonych głosów.

Ponad 5 milionów głosów dzieli tych dwóch mężczyzn, gdyby nie prawie 56 milionów głosów dla niego. Ale żaden z kandydatów nie osiągnął absolutnej większości, zostaną rozstrzygnięci w drugiej turze, w niedzielę 30 października.

„Walka trwa do ostatecznego zwycięstwa”Niedzielny wieczór, powiedziała Lola. „Wygramy te wybory”przewidujący, obiecujący „Więcej wycieczek i innych spotkań” Spotkać się z Brazylijczykami, aby wygrać trzecią kadencję.

Przeczytaj także: Dzień wyborów w Brazylii: faworyci Luli, dezinformacje i napięcia… Co musisz wiedzieć o wyborach

Około 156 milionów Brazylijczyków zostało zaproszonych do głosowania w pierwszej turze w celu wybrania swojego prezydenta na następne cztery lata. Simone Tibbett z dużym marginesem zajęła trzecie miejsce z 4,21% głosów. Następnie Partia Pracy Cerro Gomez z 3,05%. Pozostałych siedmiu kandydatów jest w okolicach lub poniżej progu 0,50%. Udział w pierwszej turze wyniósł 79%.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Brazylia w sondażach: między Bolsonaro a Lulą, decydujący wybór w świetle napięć

znaczne napięcie

Ustępujący prezydent Brazylii Jair Bolsonaro w swoim lokalu wyborczym w Rio de Janeiro, 2 października 2022 r.

To niewielkie zwycięstwo rozczarowało Lolę, której zwycięstwo w sondażach zapowiadały się z dużym marginesem, nawet ze zwycięstwem w pierwszej rundzie, które chciał uczcić na wielkiej Alei Paulista w São Paulo. W sobotni wieczór ostatni sondaż Datafolha postawił kandydata Partii Pracy (PT) w dużej mierze na czele, z 50% głosów, przy 36% dla Jaira Bolsonaro. Dla populistycznego przywódcy, który uniknął upokarzającej porażki w pierwszej turze, te cztery tygodnie mogą być okazją do zdynamizowania sił na ulicach i nabrania nowego rozpędu.

READ  "Czuję się tu dobrze, najważniejszą rzeczą jest być z rodziną i być bezpiecznym"

Runda druga oznacza kolejny miesiąc toksycznej represji, która od sierpnia targała milionami Brazylijczyków. Ponadto wielu kandydatów do Bolsonaro, w tym byli ministrowie rządu, zostało wybranych do Kongresu i na gubernatorów.

W siedzibie Partii Robotniczej – hotelu w São Paulo (południowy wschód) – napięcie było widoczne w niedzielę wieczorem, wyniki były sporadyczne. Na początku liczenia Jair Bolsonaro z Partii Liberalnej prowadził z ponad pięcioma punktami nad Lulą, ale przepaść stopniowo się zmniejszała.

Dziennikarz z Agence France-Presse (AFP) zauważył, że kiedy Lula przeszedł przed nim po ponad trzech godzinach liczenia, setki ludzi stłoczyły się na Chinalandia Square, historycznym centrum Rio, i eksplodowały z radości.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Wybory prezydenckie w Brazylii: „Lula chce zmienić orientację dyplomacji kraju, podkreślając wagę kryzysu klimatycznego”

„Rzetelność i przejrzystość” ankiety

Lula, która spędziła w więzieniu pięćset osiemdziesiąt dni za przekupstwo W 2018 i 2019 roku odniósł mocny powrót Po tym, jak jego przekonanie zostało obalone W 2021. W wieku 76 lat prowadzi kampanię na „odbudować” Z głęboko podzielonego kraju obiecuje zlikwidować głód, a także walczyć o ochronę środowiska.

Obawy o powyborcze wybory pozostały, jeśli Lula odniesie sukces w pierwszej turze Luli w niedzielę. A jego przeciwnik zagroził, że nie uzna wyników w przypadku porażki, wymierzony w system wyborczy, zanim w miarę zbliżania się głosowania pojawią się pewne oznaki spokoju.

Prezes TSE Alexandre de Moraes potwierdził, że głosowanie trwa ” nie ma problemu „poczekaj „Potwierdzenie niezawodności i przejrzystości” System elektronicznej urny wyborczej, wielokrotnie krytykowany przez Jaira Bolsonaro. W celu zapewnienia bezpieczeństwa procesu głosowania, który odbył się w obecności kilkudziesięciu zagranicznych obserwatorów, zmobilizowano ponad 500 000 członków sił bezpieczeństwa.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Brazylii Jair Bolsonaro, amazoński las deszczowy cofnął się na mapach
READ  O czym pamiętać od czwartku 7 lipca

Świat z AFP