Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ludzie z Zachodu domagają się wyjścia z lotniska w Kabulu z powodu „zagrożeń” terrorystycznych

Więc tysiące ludzi wciąż gromadzą się na lotnisku Kabul mając nadzieję na ucieczkę
Afganistan spadł na ręce
TalibowieStany Zjednoczone, Australia i Wielka Brytania wezwały swoich obywateli do jak najszybszego odejścia z powodu zagrożeń „terrorystycznych”.

Trzy kraje jednocześnie wydały bardzo konkretne i prawie identyczne ostrzeżenia w nocy od środy do czwartku. Departament Stanu USA powiedział, że „ludzie obecnie przy wejściach do klasztoru, wschodnich i północnych obszarów muszą natychmiast opuścić”, odnosząc się do „zagrożeń bezpieczeństwa”. Ze swojej strony australijski dyplomata ostrzegał przed „bardzo wysokim ryzykiem ataku terrorystycznego”.

Londyn wydał podobny alert, dodając: „Jeśli jesteś na terenie lotniska, zostaw je w bezpiecznym miejscu i poczekaj na dalsze instrukcje. Jeśli możesz bezpiecznie opuścić Afganistan innymi sposobami, zrób to natychmiast”.

Ewakuacje nawet po 31 sierpnia

Ostrzeżenia te pojawiły się po tym, jak szef amerykańskiej dyplomacji Anthony Blinken potwierdził, że talibowie krótko wcześniej Przysiągłem, że zostawię Amerykanów i Afgańczyków w niebezpieczeństwie Po upływie terminu 31 sierpnia nadal przebywają w kraju. „Talibowie złożyli jawne i tajne obietnice zapewnienia i umożliwienia bezpiecznego przejścia Amerykanom, innym obcokrajowcom i Afgańczykom zagrożonym w przyszłości po 31 sierpnia” – powiedział. Nie sprecyzował jednak, w jaki sposób zostanie zorganizowany ich wyjazd, ponieważ siły amerykańskie mają opuścić kraj do końca miesiąca – termin, który prezydent USA Joe Biden potwierdził we wtorek.

Niemcy poinformowały również w środę, że otrzymały zapewnienia od talibów, że Afgańczycy mogą opuścić swój kraj lotami komercyjnymi po ostatecznym wycofaniu sił USA 31 sierpnia. „Zapewnił mnie, że Afgańczycy z ważnymi dokumentami nadal będą mogli podróżować samolotami komercyjnymi po 31 sierpnia” – powiedział na Twitterze Markus Putzel, urzędnik na Twitterze, zastępca szefa biura politycznego talibów w Katarze Sher Abbas Stanikzai. Niemiecki dyplomata negocjuje z talibami po spotkaniu w Katarze.

READ  Ostrzeżenie przed „najniebezpieczniejszymi” potencjalnymi wariantami, rosnącymi przypadkami... Aktualizacja koronawirusa

Żołnierze wycofują się

Ze swojej strony Belgia ogłosiła ewakuację swoich obywateli i Afgańczyków, których chroni Zatrzymał się w środowy wieczórFrancja ostrzegła, że ​​jej transport powietrzny zatrzyma się w czwartek wieczorem, jeśli data 31 sierpnia zostanie utrzymana.
Turcja ogłosiła wycofanie swoich żołnierzy, który utrzymał lotnisko w Kabulu po stronie wojsk amerykańskich, rezygnując z propozycji dalszego zapewniania bezpieczeństwa na lotnisku w Kabulu po wycofaniu się sił amerykańskich.

Podczas wirtualnego szczytu we wtorek z innymi przywódcami Grupy Siedmiu, Joe Biden odrzucił pomysł przedłużenia amerykańskiej obecności wojskowej w Kabulu poza 31 sierpnia, już podnosząc „ryzyko poważnego i narastającego ataku” dla islamistycznego dżihadysty Grupa. Państwo (IS) na lotnisku. „Jesteśmy na dobrej drodze, aby zakończyć „misję” do 31 sierpnia, „aby ewakuować ludzi tak skutecznie i bezpiecznie, jak to tylko możliwe” – powiedział prezydent USA.