Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Losy ExoMars rozstrzygną się za kilka dni

Losy ExoMars rozstrzygną się za kilka dni

Ze względu na kontekst geopolityczny, unijne sankcje i poważne pogorszenie relacji z Rosją, rozpoczęcie misji ExoMars, w którą Rosja jest mocno zaangażowana, zaplanowanej na wrzesień 2022 r. jest mało prawdopodobne. Europejska Agencja Kosmiczna będzie musiała zadecydować o losie tej misji i dostępnych dla niej alternatywach podczas posiedzenia Rady zaplanowanego na 15-16 marca.

ten Droga krzyża trwa dalej dla misji ExoMars. Po ExoMars 2018, następny ExoMars 2020 ExoMars 2022Czy Europejska Agencja Kosmiczna będzie musiała ponownie zmienić nazwę swojego flagowego programu? 2024, a nawet znacznie później, jeśli…ESA Podejmij radykalną decyzję!

Jeśli opóźnienie 2018 roku tłumaczono opóźnieniami w europejskiej i rosyjskiej działalności przemysłowej, a także dostawami związanymi z ładunkiem naukowym, to przesunięcie roku 2020 wynikało z elementów związanych z sondą, takich jak ParasoleRosyjskie panele słoneczne i sprzęt elektroniczny rozwiną się oprogramowanie Lot.

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała 28 lutego, że ze względu na sankcje nałożone na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę, start we wrześniu 2022 roku wydaje się mało prawdopodobny.

Pierwsza współpraca na dużą skalę między Europejską Agencją Kosmiczną a Roscosmos

Aby zrozumieć to stwierdzenie, trzeba wiedzieć, że program ExoMars realizowany jest w ścisłej współpracy z Rosją, która jakoś uratowała program po wycofaniu się NASA. W tym czasie, w 2012 roku, do programu dołączyła Rosyjska Agencja Kosmiczna, dostarczając wyrzutnie proton i instrumenty naukowe do misji 2016 i 2022, a także do statku kosmicznego ExoMars 2022, oraz Kazachok . platforma lądowania Wyposażony w 13 instrumentów naukowych, z których nie wszystkie są rosyjskie.

READ  Jak stworzyć miasto w kosmosie za pomocą asteroidy

Podczas swojej rady, zaplanowanej na 15 i 16 marca, ESA powinna dokonać przeglądu dostępnych alternatyw pod kątem realizacji tego programu. Jeśli dwuletnie opóźnienie jest najmniej bolesnym i najmniej restrykcyjnym rozwiązaniem programu, ESA raczej nie zdecyduje się na „samodzielną decyzję”. Tłumaczy się to bardzo wysokim udziałem rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos w programie. 16 marca ustalimy losy ExoMars.

Na szczęście dla Europejskiej Agencji Kosmicznej wszystkie elementy sondy znajdują się obecnie w zakładzie kosmicznym Thales Alenia w Turynie. Wyobraź sobie dyplomatyczny ból głowy, gdyby ExoMars 2022 był w Rosji!

Zainteresowany tym, co właśnie przeczytałeś?