Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Londyn zwiększa presję na UE w sprawie „zmian” w ustaleniach celnych po Brexicie

Brytyjski rząd zintensyfikuje presję na Brukselę, aby zażądała „Niesamowite zmiany” W protokole regulującym ustalenia celne po Brexicie dla Irlandii Północnej.

Brytyjski sekretarz stanu ds. wyjścia z Unii Europejskiej David Frost podczas przemówienia we wtorek 12 października w Lizbonie wezwał 27 państw do ponownych demonstracji „Ambicja i wola”Zgodnie z oświadczeniem wydanym w sobotę wieczorem 9 października przez Downing Street.

Protokół północnoirlandzki podpisany z porozumieniem Brexit ma na celu zapobieżenie powrotowi granicy na wyspę Irlandię, co może zagrozić pokojowi, i wprowadza kontrolę towarów przybywających do brytyjskiej prowincji Wielkiej Bretanii.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Brexit: Bruksela szykuje się na większe ryzyko eskalacji z Londynem o Irlandię Północną

Ale ta umowa jest uważana za odpowiedzialną za trudności w dostawach i oskarżana o stworzenie granicy na Morzu Irlandzkim. Gniew wywołany tekstem podsycił również przemoc na wyspie wiosną, podnosząc widmo trwającego trzy dekady konfliktu, w którym zginęło 3500 osób do czasu zawarcia porozumienia pokojowego w 1998 roku.

Dawid Mróz „Podejmiemy dokładne badania” I „tak pozytywnie, jak to możliwe” Europejska odpowiedź na brytyjskie propozycje rozpocznie się jutro, w środę „Wkrótce intensywne dyskusje”Według Downing Street. Wskaże również, że Niekończące się dyskusje nie wchodzą w grę.powtórzę, że z braku szybkiego rozwiązania Londyn nie zawaha się zawiesić protokołu poprzez uruchomienie art. 16, umożliwiającego ominięcie niektórych postanowień umowy w przypadku „Poważne trudności gospodarcze, społeczne lub środowiskowe”.

„Idź znacznie dalej niż pytanie o kiełbasę”

Według brytyjskiej prasy, która z zadowoleniem przyjmuje zwycięstwo rządu Borisa Johnsona, Unia Europejska przygotowuje się do zaproponowania rozwiązania, aby zakończyć „Wojna o kiełbaski”, poprzez zapewnienie zwolnień z zakazu – na razie odroczonego – w Irlandii Północnej na rozmrożone mięso z Wielkiej Brytanii dla produktów pokrewnych.„Tożsamość narodowa”.

Ale zgodnie z komunikatem prasowym z Downing Street każde rozwiązanie musi być „Idź znacznie dalej niż pytanie o kiełbasę” i przetwarzanie „Podstawowy”, takich jak rola Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w egzekwowaniu przepisów jednolitego rynku europejskiego, które obowiązują w Irlandii Północnej.

READ  Turcy stają się biedniejsi, a Erdogan opiera się na Koranie
Przeczytaj także Wielka Brytania chce renegocjować przepisy celne po Brexicie w Irlandii Północnej, podczas gdy UE kategorycznie odmawia

Według fragmentów przemówienia Davida Frosta, „Bez nowych ustaleń w tej dziedzinie protokół nigdy nie będzie miał wsparcia, którego potrzebuje, aby przetrwać”..

Taki wniosek nieuchronnie grozi odrzuceniem przez Komisję Brukselską, która zawsze deklarowała, że ​​jest otwarta na negocjacje w sprawie wdrożenia protokołu, ale nie na renegocjację samego tekstu.

Według brytyjskiego źródła rządowego „Prawdziwe pytanie brzmi, czy UE jest gotowa na skalę potrzebnych zmian”..

Świat z AFP