Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kraj pogrąża się w ciemności po zamknięciu dwóch elektrowni

Nowa całkowita nieprzezroczystość w Liban. Kraj pogrążył się w ciemności w sobotę po wyłączeniu dwóch dużych elektrowni
brak paliwaOgłoszono National Electricity Company of Lebanon (EDL).

Utknął w bezprecedensowym kryzysie, zakwalifikowany przez Bank Światowy Jeden z najgorszych w historii świata Od 1850 r. kraj od miesięcy doświadcza silnego racjonowania mocy, którego kulminacją jest ponad 22 godziny na dobę, i boryka się z importem paliwa na tle historycznego spadku krajowej waluty i suszy walut obcych.

„Całkowite załamanie” sieci

Te cięcia paraliżują życie mieszkańców i wielu kluczowych sektorach, podczas gdy prywatni menedżerowie generatorów, którzy zwykle przejmują, sklepy racjonowania, szpitale i domy, w których brakuje paliwa. „Po tym, jak stacja Deir Ammar została zmuszona do zaprzestania produkcji energii elektrycznej wczoraj rano z powodu wyczerpania się rezerw oleju napędowego, stacja w Zahrani została zamknięta dziś po południu z tego samego powodu”, powiedział EDL w oświadczeniu.

Spowodowało to „całkowitą awarię sieci bez możliwości odzyskania w chwili obecnej”, dodaje komunikat prasowy, podczas gdy inne elektrownie w kraju pracują na minimalnym poziomie. To już druga całkowita awaria zgłoszona przez EDL od początku miesiąca. Po raz pierwszy sieć została przywrócona po kilku dniach.

Przybył z tankowca wieczorem

Źródło w Ministerstwie Energii powiedziało AFP, że czynione są starania, aby „znaleźć rozwiązanie problemu”. EDL powiedział w swoim oświadczeniu, że tankowiec miał przybyć w sobotę wieczorem i wyładować swój ładunek na początku przyszłego tygodnia. Społeczność międzynarodowa wzywa władze Libanu do pilnej reformy, w szczególności dla Electricité du Liban, symbolu złego zarządzania i rozpadu usług publicznych w Libanie.

Utworzona we wrześniu po 13 miesiącach nieporozumień politycznych, nowy rząd Angażuje się w inicjowanie reform w sektorze elektroenergetycznym i stopniowe przywracanie energetyki publicznej. Liban negocjuje z Egiptem i Jordanią dostawy gazu i elektryczności przez Syrię, podczas gdy szyicki ruch Hezbollah ogłosił w ostatnich tygodniach kilka dostaw irańskiego paliwa w celu złagodzenia poważnych niedoborów elektryczności i paliwa. Uzgodniono również między władzami a Irakiem, że będzie dystrybuować iracką ropę do Libanu w zamian za usługi medyczne.

READ  Partia Borisa Johnsona porażka w częściowych wyborach parlamentarnych