Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Link do Rzymu pod Wawelem: Złoty Pierścień pisze na nowo średniowieczną historię Polski

Link do Rzymu pod Wawelem: Złoty Pierścień pisze na nowo średniowieczną historię Polski

Duże zainteresowanie badaczy i historyków budzi odkrycie archeologiczne pod Zamkiem Królewskim na Wawelu, gdzie odkryto średniowieczny złoty pierścień z XI lub XII wieku. Znalezisko, odkryte przez archeologów związanych z Muzeum Zamku na Wawelu, wyróżnia się w Krakowie swoją unikalnością ze względu na design i symbolikę nawiązującą do rzymskiego boga Janusa. Kontekst ten wzbogaca nasze zrozumienie średniowiecznej Europy Wschodniej, zapewniając nowy wgląd w interakcje kulturowe, rzemiosło i społeczeństwo tamtych czasów. „Waval nie przestaje nas zadziwiać” – napisano w Muzeum Zamkowym Serwisy społecznościowe ogłosił w poniedziałek „wyjątkowe odkrycie”.

Zabytek niezwykły w Polsce: złoty pierścionek

Niezwykłym obiektem jest pierścień znaleziony pod Zamkiem Królewskim na Wawelu. Jego dekorację stanowią dwie przeciwstawne twarze. Ta osobliwość jest szczególnie istotna z punktu widzenia polskiego kontekstu archeologicznego. W rzeczywistości wydobyta do tej pory średniowieczna biżuteria wykazuje tendencję do prostoty z abstrakcyjnymi wzorami geometrycznymi. Albo są bez ozdób.

Alegoryczne przedstawienia w tym kręgu, a dokładniej obecność człowieka, tworzą anomalię w zbiorze wynalazków z tego samego okresu. To sprawia, że ​​to najnowsze odkrycie” Unikalny ”, mówi Jerzy Trespinski z Działu Archeologii Muzeum Zamkowego. Potwierdził: „ Jest to jedyny przykład wizerunków ludzkich (lub szerzej alegorycznych) przedstawionych na wczesnośredniowiecznym pierścieniu z Polski. „.

© Zamek Królewski i Wawelu / Facebook

Pierścień ten świadczy o różnorodności i bogactwie wpływów kulturowych na rzemiosło polskie średniowiecza. Należy pamiętać, że pierścień ma grubość 1,5 mm, średnicę 4 mm i obwód 57 mm.

>> Przeczytaj także: 400-letnia sztuczna dłoń ukazuje zaawansowane umiejętności średniowiecznych lekarzy

Złoty pierścień, symbol wpływów rzymskich?

Obecność dwóch przeciwstawnych twarzy wygrawerowanych na pierścieniu wiąże się z przedstawieniem rzymskiego boga Janusa. Janus, ikoniczna postać rzymskiego panteonu, reprezentuje początek i koniec, przejście z jednego stanu do drugiego. Jest to związane z przejściami fizycznymi i doczesnymi. Ikonografia ta, jeśli zostanie potwierdzona, wskazywałaby na rzymskie wpływy kulturowe i religijne. Byłoby to sprzeczne z inspiracją chrześcijańską, która dominowała wówczas w średniowiecznej Europie. Przymocowanie takiego symbolu do przedmiotu osobistego, jakim jest pierścionek, wskazuje na kontynuację lub ponowne wykorzystanie starożytnych obrazów w sztuce i duchowości średniowiecznej w Polsce.

READ  Zarządy PKN Orlen i Lotosu w Polsce zatwierdzają plan połączenia

Równie ważny jest brak postaci chrześcijańskich w tym kręgu, biorąc pod uwagę kontekst historyczny i geograficzny. W tym czasie Polska stopniowo przyjęła chrześcijaństwo, zaznaczając swój krajobraz kulturowy i artystyczny krzyżami i symbolami religijnymi. Zaskakujące jest znalezienie materiału bez takich odniesień. Rozróżnienie to może odnosić się do prywatnej sfery wierzeń lub zwyczajów, w której utrzymują się wpływy rzymskie i przedchrześcijańskie. Zwraca uwagę na złożoność tożsamości kulturowych i religijnych w średniowiecznej Polsce. Ukazuje bardziej zniuansowaną strukturę społeczną i duchową niż zwykłe nawrócenie na chrześcijaństwo.

>> Przeczytaj także: Archeolodzy odkryli w polskim zamku 500-letnią grę planszową

Złoty pierścień jako dowód średniowiecznej elity polskiej

Złoty pierścionek odzwierciedla poziom wiedzy i elegancji w sztuce jubilerskiej, który był dostępny tylko dla uprzywilejowanych warstw średniowiecznego społeczeństwa polskiego. Elita ta odegrała ważną rolę w rozwoju i utrwaleniu nowego państwa polskiego pod panowaniem dynastii Piastów. Piastowie byli pierwszymi władcami Polski.

Dynastia Piastów, założycielka państwa polskiego, panowała od X do XIV wieku i głęboko naznaczyła historię Polski. Zaczęło się od Mieszka I, który w 966 roku dokonał chrystianizacji Polski. W ten sposób położył podwaliny państwa i jego integrację z europejskim chrześcijaństwem. Piastowie przyczynili się do rozwoju terytorialnego, gospodarczego i kulturalnego kraju. Budowali pałace, kościoły i miasta. Ich panowanie zjednoczyło plemiona polskie i stworzyło rozwijającą się, trwałą tożsamość narodową Polski.

Nic dziwnego, że członek tej elity ma taki pierścień. W rzeczywistości z jednej strony oznacza status i bogactwo. Z drugiej strony ilustruje powiązania z różnymi wpływami kulturowymi i artystycznymi, w tym ze starożytnym światem rzymskim.

Obecność tego obiektu na Wawelu, centralnym ośrodku władzy, utwierdza tę tezę. Było to miejsce, w którym gromadziła się, wymieniała i demonstrowała swoją władzę i prestiż średniowieczna elita polska. Sztuka i cenne przedmioty odegrały ważną rolę w ugruntowaniu tej władzy i wyrażeniu powiązań kulturowych i politycznych.

READ  Mistrz Francji dla Rami Cavagna

>> Przeczytaj także: Odkrycie biżuterii z epoki brązu w Polsce rzuca światło na prehistoryczne obrzędy pogrzebowe

Zamek Vaval: Krzyż historii obejmujący złoty pierścień

Zamek Królewski na Wawelu, kultowy pomnik polskiej historii i kultury, położony jest na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie. Ten górujący nad Wisłą zespół architektoniczny był sceną wielu ważnych wydarzeń w Polsce.

Początki Fortu Wawalskiego sięgają X wieku. Był rezydencją królów polskich do czasu przeniesienia stolicy do Warszawy w 1596 roku. Na przestrzeni wieków fort ulegał wielu zmianom. Dzięki okazałym komnatom i majestatycznym wieżom odzwierciedlają różne epoki architektoniczne i gusta władców, którzy tam mieszkali.

Fort Wawel. © Wikimedia Commons/Daniel z Glasgow, Wielka Brytania

Renesans to znaczący okres dla zamku. Odbudowę podjął się król Zygmunt I Stary w XVI wieku. nadał mu obecny wygląd. Zamek uległ zniszczeniom podczas najazdów szwedzkich w XVII wieku, co doprowadziło do późniejszej odbudowy. Dziś Zamek na Wawelu jest muzeum narodowym, w którym znajdują się bezcenne zbiory dzieł sztuki, broni i gobelinów. W dalszym ciągu symbolizuje polską dumę i tożsamość narodową, przyciągając turystów z całego świata.

>> Przeczytaj także: 600-letni średniowieczny norweski wrak został zaprojektowany w całości przy użyciu zautomatyzowanej łodzi