Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Księżyc porusza się i kurczy, co bardzo niepokoi NASA

Księżyc porusza się i kurczy, co bardzo niepokoi NASA

NASA jest zaniepokojona: aktywność sejsmiczna Księżyca może w przyszłości spowodować realne problemy dla ludzkości, zwłaszcza misje międzygwiezdne.

Księżyc, naturalny satelita Ziemi, od tysięcy lat jest obiektem ciekawości i fascynacji. Wielki wiek Księżyca, najstarszego księżyca Ziemi, sprawi, że będzie to najlepszy sposób na zrozumienie narodzin i ewolucji Układu Słonecznego naszej planety. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów tego miliardoletniego satelity jest to, że z Ziemi Księżyc zawsze ukazuje tę samą twarz. W rzeczywistości, ponieważ obrót Księżyca jest równy obrotowi Ziemi, przez wieki nie można było wiedzieć, co jest po drugiej stronie Księżyca. Być może jest to jedno z pytań, które skłoniło ludzi do poszukiwania sposobu, aby się tam dostać. Osiągnięcie osiągnięte dzięki misjom Apollo NASA, które w 1969 roku umożliwiły wysłanie na Księżyc trzech astronautów w ramach misji Apollo 11.

W sumie przeprowadzono sześć podobnych misji, transportując ludzi na satelitę. Podczas tych lotów astronauci mogli sprowadzić na Ziemię próbki różnych składników Księżyca, takich jak skały, piasek czy pył, w celu ich zbadania. Pierwiastki te dostarczyły ważnych informacji na temat powstawania i ewolucji Księżyca. Dzięki tej wiedzy i uważnej obserwacji satelity naukowcy zauważyli niedawno i nie bez obaw, że Księżyc się kurczy. Obserwacja będąca przedmiotem badań opublikowanych w Dziennik nauk planetarnych W styczniu ubiegłego roku i napisali naukowcy z Amerykańskiej Unii Astronomicznej.

Według tego badania obwód Księżyca skurczył się o 45 metrów, odkąd jego jądro zaczęło się ochładzać w ciągu ostatnich setek milionów lat. Według autorów aktywność sejsmiczna Księżyca odgrywa ważną rolę w procesie kurczenia się. Naukowcy zaobserwowali powstawanie fałd na powierzchni Księżyca, które same powstały w wyniku ruchu uskoków wewnątrz satelity. Zjawisko powodujące trzęsienia księżyca. Zjawisko, które występuje również na Ziemi.

Jeśli zjawisko to bardzo niepokoi NASA, to z powodu deformacji Ziemi, która nastąpiła na powierzchni satelity wokół południowego bieguna Księżyca. Albo dokładne miejsce, w którym amerykańska agencja planuje wylądować załoga misji kosmicznej Artemis 3. W szczególności ten obszar był epicentrum jednego z najsilniejszych trzęsień ziemi zarejestrowanych przez misję Apollo na Księżycu. Ogólnie rzecz biorąc, chociaż czasami zdarzają się wstrząsy księżycowe, są one szczególnie silne i mogą trwać kilka godzin.

READ  10 objawów, na które należy uważać u kobiet

To nowe badanie dowodzi również powiązania między aktywnością sejsmiczną na Księżycu a osuwiskami księżyca. wyjaśnił Tomasz R. „Nasze modele sugerują, że płytkie trzęsienia ziemi na Księżycu, zdolne do generowania silnych wstrząsów w regionie Antarktyki, mogą być wywołane zdarzeniami związanymi z poślizgiem na istniejących uskokach lub powstaniem nowych” – stwierdził dr Watters, jeden z autorów, w swoim artykule „Wspólnie te elementy tworzą niebezpieczne warunki dla misji NASA.” Co faktycznie musiało zostać przełożone na 2026 rok ze względu na opóźnienia w rozwoju części sprzętu.