Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Choroba „jelenia zombie”: Przyczyny jej rozprzestrzeniania się budzą niepokój specjalistów

W Stanach Zjednoczonych w lasach rozprzestrzenia się przewlekła choroba wyniszczająca, co budzi czujność naukowców.
W samym Wyoming dotkniętych jest ponad 800 jeleni i łosi.
Chociaż nie zaobserwowano żadnego zakażenia u ludzi, rozwój choroby jest przedmiotem dokładnych badań.

Był to pierwszy przypadek wykryty w parku Yellowstone w Stanach Zjednoczonych pod koniec grudnia ubiegłego roku, co ponownie wzbudziło obawy w tej sprawie. Rozprzestrzenianie się przewlekłej choroby wyniszczającej (CWD), zwanej także „chorobą jeleni zombie”, szerzącej się wśród jeleni po całym Oceanie Atlantyckim, od kilku lat budzi niepokój specjalistów. Jednak według artykułu opublikowanego w Rozmowa Opublikowany w poniedziałek, 19 lutego, ten ostatni w dalszym ciągu zyskuje w USA nie mniej niż „800 pozytywnych próbek od jeleni i łosi w samym Wyoming (USA).” Jednak według kilku doniesień medialnych ludzie zjadają co roku od 7 000 do 15 000 zakażonych zwierząt.

Chociaż obecnie nie zaobserwowano żadnego zakażenia u ludzi, rozwój choroby jest przedmiotem dokładnych badań.

co to za choroba?

Przewlekła choroba wyniszczająca to choroba zwyrodnieniowa atakująca centralny układ nerwowy dotkniętych zwierząt i jej przyczyny „Niezliczone objawy, takie jak letarg, utrata równowagi, ślinienie się i puste spojrzenia” Zawias Rozmowa. Podobnie jak gąbczasta encefalopatia bydła (BSE), powszechnie znana jako „choroba szalonych krów”, chorobę tę wywołuje czynnik zakaźny zwany prionem. „CWD szyjki macicy uszkadza części mózgu i zwykle powoduje stopniowe pogorszenie stanu organizmu, zmiany w zachowaniu, nadmierne wydzielanie śliny, a ostatecznie śmierć”. Wyjaśnienie artykułu Departamentu Zdrowia Stanu Nowy Jork z 2011 roku.

Stąd przydomek nadawany chorobie, która powoduje, że dotknięte nią zwierzęta mają zaskakujący chód i bardzo charakterystyczne „puste spojrzenie”.

A co z jego przenoszeniem na ludzi?

W związku ze zbliżającym się sezonem polowań Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób przestrzegło w grudniu ubiegłego roku przed spożywaniem mięsa pochodzącego od zwierząt wykazujących takie objawy i potencjalnie zakażonych. Ich strach: że choroba rozprzestrzeni się na ludzi. Badania wykazały już, że komórki ludzkie mogą ulec zakażeniu w warunkach laboratoryjnych. Oprócz zagrożenia bezpośrednim przeniesieniem, naukowcy obawiają się także możliwego skażenia gleby, a nawet wody.

  • Przeczytaj także

    „Pseudowścieklizna dzików”: co wiemy o tej rzadkiej chorobie, która powraca we Francji?

Dla przypomnienia, choroba Creutzfeldta-Jakoba, czyli „choroba szalonych krów”, u bydła doprowadziła w latach 90. XX wieku w Wielkiej Brytanii do śmierci co najmniej 178 osób i uboju kilku milionów zwierząt.

READ  Komunikacja z sondą Voyager 2 przywrócona!

Przypadki w Europie?

Na początku 2010 roku po raz pierwszy na kontynencie północnoamerykańskim, w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych wykryto chorobę „jelenia zombie”. Od tego czasu zaobserwowano go w Europie Północnej, a przypadki odnotowano w Norwegii, szczególnie w 2016 r., gdzie od tego czasu rząd monitoruje populacje jeleniowatych.

W tym kontekście specjaliści alarmują o konieczności współpracy międzynarodowej w celu lepszej kontroli choroby.


A. LG