Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kreml: Polska i kraje bałtyckie „skłonne do ekstremizmu”

Kreml: Polska i kraje bałtyckie „skłonne do ekstremizmu”

AA / Moskwa / Jelena Tesłowa

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał we wtorek Polskę i kraje bałtyckie – Estonię, Łotwę i Litwę – „europejskimi krajami skłonnymi do ekstremizmu”.

Na konferencji prasowej w Moskwie Pieskow powiedział, że cztery kraje, które zdecydowanie potępiły wojnę Rosji z Ukrainą, która rozpoczęła się w lutym ubiegłego roku, mają „bardzo agresywny stosunek” do Rosji i są „gotowe zrobić wszystko, by zachęcić do nowego konfliktu” z Moskwą.

„W tych warunkach bardzo godne ubolewania jest to, że przywódcy głównych krajów europejskich, które są motorem wszystkich procesów unijnych, niestety nie pełnią roli przeciwwagi i nie dochodzą do „zrównoważenia” pozycji niektórych krajów. ekstremizmu” – powiedział rzecznik.

Prezydent Litwy Kitanas Nausėda wezwał wcześniej kraje zachodnie do wyposażenia się w nowoczesne myśliwce i rakiety dalekiego zasięgu.

Pieskow zwrócił uwagę na zwiększone zaangażowanie Zachodu w konflikt na Ukrainie, które Rosja odnotowała, ale które „nie zmieni biegu rzeczy”.

W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone ogłosiły, że dostarczą Ukrainie 31 czołgów Abrams, podczas gdy Niemcy zadeklarowały, że dostarczą 14 czołgów Leopard 2; Ponadto upoważniła inne kraje do transferu czołgów produkcji niemieckiej na Ukrainę z ich własnych zapasów.

Norwegia, Słowacja, Wielka Brytania, Francja i Polska również ogłosiły, że dostarczą Ukrainie pojazdy opancerzone.

Odnosząc się do wypowiedzi byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w wywiadzie dla BBC, powiedział, że nigdy nie zamierzał realizować porozumień mińskich (mających na celu zakończenie konfliktu z rosyjskojęzycznymi na wschodzie Ukrainy) i nazwał to podstępem. Dmitrij Pieskow, aby zyskać czas na rozbudowę wojskową Ukrainy, powiedział, że Poroszenko powtórzył dawne przywództwo niemieckie i francuskie.

„Oznacza to, że dla Ukrainy, podobnie jak dla Francji i Niemiec, porozumienia mińskie są niczym więcej niż zasłoną dymną, za którą ukrywają zamiar przygotowania Ukrainy do siłowego rozwiązania problemu Donbasu”.

READ  Warszawa nie musi iść na żadne ustępstwa wobec UE

„To jeszcze raz podkreśla, że ​​(prezydent Rosji Władimir) Putin miał całkowitą rację, podejmując decyzję o rozpoczęciu„ specjalnej operacji wojskowej ”w celu ratowania ludzi mieszkających w Donbasie” – podkreślił Pieskow.

Wyjaśnił, że w latach 2014-2021 Rosja monitorowała to, co dzieje się na Ukrainie, ale nie rozważała udzielenia pomocy wojskowej regionowi Donbasu.

*Przetłumaczone z angielskiego przez Mourad Belhaj


Tylko część depesz, które Agencja Anadolu nadaje swoim abonentom za pośrednictwem Wewnętrznego Systemu Nadawczego (HAS), jest emitowana w skróconej formie na stronie internetowej AA. Skontaktuj się z nami, aby subskrybować.