Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kosmos: Nowy cios dla europejskiej rakiety Ariane 6, która zaciera ręce SpaceX

Europejska agencja Eumetsat odwołała wystrzelenie swojego satelity MTG-S1 rakietą Ariane 6.
To nowe rozczarowanie dla europejskiej wyrzutni, której inauguracyjny lot zaplanowano na 9 lipca.

Jest to nowy cios dla firmy Arianespace i jej rakiety Ariane 6, operatora europejskich satelitów meteorologicznych, który odwołał wystrzelenie swojego satelity MTG-S1 rakietą Ariane 6 na rzecz SpaceX, co stanowi rozczarowanie dla europejskiej platformy, która stworzyła swój inauguracyjny lot. Ma to nastąpić 9 lipca z portu kosmicznego Kourou w Gujanie Francuskiej. Jak ujawniono dzisiaj, w czwartek światKomitet wykonawczy EUMETSAT zwrócił się do zarządu reprezentującego 30 państw członkowskich o wybór rakiety Falcon 9 firmy SpaceX, anulując kontrakt podpisany cztery lata temu z Arianespace.

Satelita meteorologiczny miał wznieść się na trzeci lot Ariane 6 zaplanowany na początek 2025 roku. Nie są znane przyczyny, które skłoniły EUMETSAT do zmiany kursu i wyboru amerykańskiej rakiety. Z Eumetsatem, z którym skontaktowała się Agence France-Presse, nie udało się natychmiast skontaktować, a Arianespace, firma odpowiedzialna za obsługę i marketing Ariane 6, nie udzieliła komentarza. Na LinkedInPhilippe Baptiste, dyrektor generalny francuskiej agencji kosmicznej CNES, wyraził ubolewanie.Nagła zmiana, bo wyjazd miał nastąpić już niedługo” I „Bardzo rozczarowujący dzień dla przestrzeni kosmicznej w Europie„.

Nie mogę się doczekać zrozumienia powodów, które mogły skłonić EUMETSAT do podjęcia takiej decyzji, podczas gdy wszystkie główne europejskie państwa kosmiczne, a także Komisja Europejska wzywają do wystrzeliwania europejskich satelitów z europejskich platform startowych.„S” – potwierdza.Jak daleko my, Europejczycy, posuniemy się w swojej naiwności?„, ponownie zrzuca winę na Philippe’a Baptiste’a, który wzywa Komisję Europejską do podjęcia działań”.Niezbędne środki, aby wszystkie europejskie satelity instytucjonalne zostały wystrzelone z małych i dużych europejskich platform startowych„.

  • Przeczytaj także

    Przeczytaj także

    Europa wyposaży się w „kosmiczną taksówkę”, aby astronauci nie będą już tam podróżować

Pierwszy lot Ariane 6 planowano na 2020 rok, ale ze względu na pandemię Covid-19 i trudności rozwojowe był kilkakrotnie przekładany. Przed tym rozczarowaniem Ariane 6, którego planowano średnio 9 startów rocznie, miał w swoim portfelu zamówień 30 lotów. Platforma startowa musi ponownie zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej od czasu ostatniego lotu rakiety Ariane 5 w lipcu 2023 r. i niepowodzenia pierwszego komercyjnego lotu nowej włoskiej rakiety Vega-C w 2022 r. Jednak konkurencja wobec giganta SpaceX jest zacięta. , która planuje wystrzelić 140 rakiet Falcon 9 na rok 2023.

READ  Kosmos: Wszystko o misji Axiom 2, która wysłała dwóch saudyjskich astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Matthieu Delacharlieri dla AFP