Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kosmos: NASA ujawnia niepublikowane wideo z Księżyca i Ziemi

Kosmos: NASA ujawnia niepublikowane wideo z Księżyca i Ziemi

Podczas misji Orion spędził około sześciu dni na odległej orbicie wokół Księżyca.

Czas czytania: 2 minuty

TheKapsuła kosmiczna Orion NASA przeleciała nad Księżycem mniej niż 130 kilometrów od jego powierzchni w poniedziałek, spektakularny manewr, który zapoczątkował podróż powrotną na Ziemię dla tej pierwszej misji programu Artemis.

Dokonując tak bliskiego przelotu nad powierzchnią, sonda wykorzystała przyciąganie grawitacyjne Księżyca do poruszania się po trajektorii powrotnej.

Komunikacja z kapsułą została utracona na 30 minut, gdy przeleciała ona za niewidoczną stroną Księżyca, gdzie miała przelecieć nad miejscami lądowania misji Apollo.

Główny ciąg głównego silnika europejskiej jednostki serwisowej, który napędza kapsułę, trwał nieco ponad trzy minuty.

Był to ostatni duży manewr misji. Ten ostatni został uruchomiony przez wystrzelenie nowej, ogromnej rakiety NASA 16 listopada, podróż, która powinna zająć łącznie 25 i pół dnia.

Orion dokona teraz tylko drobnych korekt kursu, dopóki nie wyląduje na Oceanie Spokojnym w pobliżu amerykańskiego miasta San Diego w niedzielę 11 grudnia o 17:40 GMT (18:40 GMT). Zostanie wydobyty i wciągnięty na statek Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Podczas misji Orion spędził około sześciu dni na odległej orbicie wokół Księżyca.

Tydzień temu ten zupełnie nowy statek kosmiczny pobił rekord odległości dla kapsuły nadającej się do zamieszkania, zapuszczając się na odległość ponad 432 000 kilometrów od naszej planety – dalej niż misje Apollo.

Kapsuła nie przewozi żadnych pasażerów, a celem tej misji Artemis 1 jest sprawdzenie, czy pojazd jest bezpieczny dla przyszłej załogi.

READ  Oto dlaczego komary przyciągają Twoją skórę! Wreszcie skuteczne zabiegi

Głównym celem jest przetestowanie odporności osłony termicznej Oriona – największej w historii – kiedy wchodzi on w ziemską atmosferę z prędkością 40 000 km/h. Musiałby wytrzymać temperaturę o połowę niższą od powierzchni Słońca (2800 stopni Celsjusza).

W ramach programu Artemis Amerykanie zamierzają ustanowić stałą obecność na Księżycu, aby przygotować się do wyprawy na Marsa.

Misja Artemis 2 zabierze astronautów na Księżyc bez lądowania na nim. Ten zaszczyt będzie zarezerwowany dla załogi Artemidy 3, która po raz pierwszy wyląduje na południowym biegunie Księżyca. Oficjalnie misje te zaplanowane są odpowiednio na 2024 i 2025 rok.