Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kosmos: Francja też chce mieć swój własny kawałek księżyca

Kosmos: Francja też chce mieć swój własny kawałek księżyca

Pomysł wyprawy na Księżyc w celu odzyskania różnych zasobów naturalnych leży na stole już od kilku lat. W ten wtorek, w Waszyngtonie, USA, Francja wystrzeliła rakietę, podpisując słynne „Porozumienia Artemis”, które mają zapewnić przyszłość w kosmosie. Bezpieczny, spokojny i dostatni„, zwłaszcza w celu powrotu człowieka na Księżyc. Konkretnie, kraje sygnatariusze są zobowiązane do przestrzegania szeregu zasad prawnych, które określają podstawę współpracy w zakresie eksploatacji zasobów Księżyca i Marsa, a w dłuższej perspektywie komety i planetoidy, przejrzystość misji, interoperacyjność systemów, pomoc osobom w niebezpieczeństwie, udostępnianie danych naukowych, ochrona miejsc historycznych m.in. W tym tekście liczącym 18 stronratyfikowana do tej pory przez dwadzieścia krajów.

Z Francją rysują się piękne perspektywy. „Dla naszej społeczności naukowej i naszego przemysłu te nowe ramy umożliwią sprostanie nowym wyzwaniom i dalsze poleganie na głównych potęgach kosmicznych”.powitał prezes Narodowego Centrum Badań Kosmicznych (Cnes), Philippe Baptiste, cytując A Komunikacja z NASA. Dzięki współpracy z Amerykanami Francja mogłaby dołączyć do bardzo ograniczonej listy krajów, które postawiły stopę na Księżycu. Nie wspominając o korzyściach ekonomicznych. Na przykład jednostka łączności i zaopatrzenia Esprit dla Lunar Orbital Platform-Gateway (LOP-G), stacji kosmicznej, którą Stany Zjednoczone chcą w ciągu kilku lat umieścić na orbicie księżycowej, musi zostać zaprojektowana we Francji w fabrykach z Tales. -Region Alenia.

READ  Po raz pierwszy od lat 70. XX w. nie jest pewne, czy Stany Zjednoczone rzeczywiście będą mogły wysyłać astronautów na Księżyc