Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kosmos: dlaczego latanie dronem na Marsie jest niesamowitym wyzwaniem dla nauki

Podstawowy
Lot Ingenuity, małego, zmotoryzowanego i latającego śmigłowca na pokładzie łazika Perseverance znajdującego się obecnie na powierzchni Marsa, został opóźniony o kilka dni przez NASA. Ale dlaczego rabunek tej małej maszyny ważącej mniej niż 2 kg miałby wzbudzać tyle ostrożności i entuzjazmu?

Ostatecznie dziewiczy lot samolotu Mars Innovation Plane, który zaplanowano na noc z 11 na 12 kwietnia, został przełożony. W tweecie 13 kwietniaNASA ogłosiła, że ​​nowy termin zostanie ustalony w przyszłym tygodniu. Po przetrwaniu pierwszych nocy w surowym klimacie, w którym temperatura może spaść poniżej -90 ° C, żaden z podsystemów zręczności nie zareagował pozytywnie. Jeśli lot jest odroczony, to przede wszystkim dlatego, że zespoły NASA mają tylko jedną szansę na jego wysłanie i nie można go zwrócić. Ale dlaczego tak uważaj na prosty lot bezzałogowy?

Tą misją NASA chce pokazać, że można latać w atmosferze innej planety niż Ziemia. Celem nie jest zebranie danych naukowych, ale zademonstrowanie korzyści i zainteresowania posiadania statku powietrznego na Marsie. Wymiary małego śmigłowca przymocowanego do podwozia Tenacity Wagon to 13,6 cm x 19,5 cm na poziomie kadłuba (korpus, do którego są przymocowane skrzydła) i 1,21 m na poziomie wirnika. Pojazd powietrzny waży niecałe 2 kg. Podczas pierwszego lotu ma wznieść się 3 metry nad kraterem Jezero, z którego wystartuje.

Celem drona Ingenuity jest pozostanie w locie przez 20 do 30 sekund i wykonanie swojej kolejki raz w powietrzu, zanim zejdzie na ziemię. Nigdy nie widział czegoś takiego jak on! Ten lot, gdyby został zrealizowany, byłby fascynującym pierwszym w historii lotnictwa i eksploracji gwiazd. Żadna zdalnie sterowana maszyna nie została kiedykolwiek wystrzelona na innej planecie niż Ziemia.

READ  Druga osoba wyzdrowiała z HIV „normalnie” bez interwencji medycznej

Misja Kreatywności potrwa 30 dni marsjańskich (31 dni na Ziemi) i musi obejmować 5 lotów. Oczywiście najważniejszy będzie ten pierwszy i każdy lot nie przekroczy 90 sekund. To doświadczenie zostanie uwiecznione dzięki tej samej kreatywności, która ma dwie kamery, jedną skierowaną do ziemi, a drugą przed nią, co pozwoli jej uchwycić obrazy, które obiecują być oszałamiające.

  • Ponieważ zadanie jest wyzwaniem dla fizyki

Obecne warunki panujące na planecie Mars stanowią trudne przeszkody do pokonania w ramach projektu śmigłowca dronowego Creative Journey. W rzeczywistości atmosfera Marsa bardzo różni się od ziemskiej: jest 100 razy mniej gęsta niż nasza. Do tego dochodzi niższa grawitacja, więc nasza waga na ziemi Marsa spada tak samo, jak waga Kreatywności (680g na Marsie). Rezultat: potrzeba więcej mocy, aby móc wystartować, więc mała maszyna NASA będzie musiała podwoić wysiłki, aby osiągnąć swoje cele. Na szczęście dron został zaprojektowany tak, aby mógł pokonać każdą możliwą trudność, jaką można sobie wyobrazić. Jest jednocześnie lekki i wystarczająco mocny, aby wystartować w delikatnej atmosferze Marsa dzięki jego ostrzom obracającym się z prędkością 2400 obrotów na minutę.

Ponadto tego małego klejnotu technologii nie można bezpośrednio monitorować, ponieważ informacje są kopiowane po dwudziestu minutach na Ziemi. Dlatego plan lotu musi być wstępnie załadowany do drona. Wreszcie statek powietrzny na Czerwonej Planecie wymaga uwzględnienia nowych warunków i wyzwań, ale NASA można z pewnością przezwyciężyć.

  • Ponieważ otwiera nowe horyzonty dla przestrzeni

Dron będzie bardzo przydatny, wraz z pojazdami badawczymi, do usprawnienia jego ruchów na Marsie. Pojazd taki jak Curiosity, który jest instalowany na Marsie od 2012 roku, zmniejszył widoczność otoczenia, podczas gdy dron może wystartować i zebrać informacje na większym obszarze. W ten sposób sukces kreatywności otworzy nową przyszłość w eksploracji układu Marsa. Misja ta mogłaby również umożliwić ustalenie, czy większy śmigłowiec może zostać wysłany z daleka na Marsa.

READ  Wiemy, dlaczego kupujący nie ma (właściwie) pierścionków!

NASA od 8 lat pracuje nad pomysłem drona latającego po powierzchni Marsa. Francja (a dokładniej zespoły z Tuluzy) również wzięły udział w wyścigu o zaprojektowanie małego samolotu na Marsie. Od 2015 do 2019 roku prowadził Thibaut Desert (doktorant Isae-Supaero i Onera) Lotnicze badanie mikrodronowego pojazdu wirującego do eksploracji Marsa. Dron został zaprojektowany we współpracy z Onera, ISAE-Supaéro i Cnes i jest bardziej kompaktowym modelem firmy Ingenuity (średnica 30 cm). Został przetestowany w pomieszczeniu, które odtwarza atmosferę Marsa. Celem Francji jest wykazanie, że bardziej zwarta koncepcja kreatywności może polecieć na Marsa do 2022 roku.