Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kosmos: czy kosmiczne śmieci naprawdę mogą spaść na nasze głowy?

Statek kosmiczny umieszczony na środku pola w Australia. Niestety, nie jest to dowód na to, że istoty pozaziemskie próbują się z nami skontaktować, ale raczej wynik, choć raz, ludzkiej odpowiedzialności. Astrofizycy ostrzegają przed satelitami, ciałami rakiet i pozostałościami misji kosmicznych, jeśli ludzie wysyłają w kosmos tysiące satelitów od 1957 roku, to czas poważnie potraktować opad na Ziemi.

Misje kosmiczne: Czego możesz nie wiedzieć o podboju księżyca

Kawałek statku kosmicznego SpaceX rozbił się w Australii

Śmieci kosmiczne o wysokości około 2,5 metra, które posadziły się na polu hodowcy owiec w Nowej Południowej Walii w Australii w lipcu 2022 roku. Co sprawiło, że pchła dostała się do ucha w pochodzeniu ciała? Ogłuszający hałas słyszany przez mieszkańców okolicy przed odkryciem. Resztki podobnego pakietu znaleziono również w dwóch pobliskich miejscach. potwierdzone przez Australijską Agencję Kosmiczną (ASA) stwierdzające, że „Musimy mieć świadomość, że istnieje potencjalne ryzyko, że wpłynie to na zaludniony obszar„Zidentyfikowano już, że te szczątki należą do kapsuły SpaceX Crew-1, który został wystrzelony w maju ubiegłego roku.

W rzeczywistości elementy odpowiadają jednostce, która służy jako podpora kapsuły przed jej oddzieleniem od spustu, a także torze lotu urządzenia. Obiekt pozostawał na orbicie przez ponad rok, po czym wniknął w górną warstwę atmosfery, zanim wylądował na Ziemi. Specjaliści, którzy zostali wysłani na miejsce wypadku, szacują, że znajduje się tam kolejny wrak prywatnej firmyElona Muska W najbliższych tygodniach może wrócić na Ziemię.

Kosmiczne śmieci, niebezpieczeństwo wiszące nad nami?

A więc niepewny fakt czy niepokojące zjawisko? Druga odpowiedź jest skierowana do astrofizyków, którzy wzywają społeczność międzynarodową, aby była naprawdę świadoma wielorakich zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem przestrzeni kosmicznej. Chociaż ryzyko jest wciąż stosunkowo rzadkie, nie jest zerowe. To nie pierwszy ani ostatni raz, kiedy część maszyny wysłana w kosmos trafiła w kosmos Ziemia. A jeśli start odbywa się w taki sposób, że zejście ze sceny skierowane na unhook jest kontrolowane, niektórzy siedzą w atmosferze i wracają na planetę w niekontrolowany sposób, jak miało to miejsce w przypadku kawałka Chiński pocisk, który w końcu rozpadł się nad Oceanem Indyjskim, po wywołaniu zaniepokojenia i kontrowersji.

READ  Jak sprawić, by mały kącik stał się zabawną przestrzenią?
Zdjęcie wraku kapsuły SpaceX Crew-1, która spadła na pole w Australii. Brad Tucker, astrofizyk z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego

Wystrzelenie pocisku: ryzyko śmierci 1 na 10 000

Do tej pory mieliśmy tyle szczęścia, że ​​nikt nie został rannyMówi Aaron Polley, współautor badania na ten temat opublikowanego w czasopiśmie astronomia naturalna, w lipcu 2022 r. Aby ocenić ryzyko, naukowcy z University of British Columbia przeanalizowali wskaźniki powrotu obiektów na orbitę z ostatnich 30 lat. Reguła? „Zwykła ogólna zasada jest taka, że ​​wystrzelenie pocisku i jego komponentów stanowi mniej niż 1 na 10 000 szans na zabicie lub zranienie kogoś.Ale jest to tylko indywidualne ryzyko pocisku.nalega Kanada Research Chair in Planetary Astronomy na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej.

Wynik zależy od stałej szybkości powrotu pocisków watmosfera na następną dekadę, która może wzrosnąć wraz z wystrzeleniem większej liczby pocisków w atmosferę. Jednak maszyny Elona Muska uczestniczą już w blisko 1600 „bliskich spotkaniach” z satelitami (niecały kilometr). I podczas gdy miliarder planuje wysłać łącznie prawie 12 000 satelitów dla samego projektu Starlink, pojawia się kwestia uregulowania wykorzystania przestrzeni kosmicznej.

>> 10 najlepszych miejsc do oglądania gwiazd na całym świecie

Zanieczyszczenie przestrzeni kosmicznej, niedoceniane zagrożenie

„Ludzie są wyjątkowo dobrzy w niedocenianiu swojej zdolności do zakłócania środowiska”.Rzeczywiście, w poprzednim badaniu z maja zeszłego roku Aaron Polly oszacował dziesiątki tysięcy satelitów, które Starlink i jego konkurenci Amazon, Starnet lub OneWeb planują wysłać. Naukowiec potępił brak wiążących środków nadzoru misji w kosmosie:

Codziennie przybywa około 54 ton materiału meteorytowego. […] Jesteśmy świadkami pewnego rodzaju kolonizacji na niskiej orbicie, która nie będzie w stanie pomieścić dziesiątek tysięcy satelitów bez ograniczeń i bez uszkodzeń.

Jak próbujemy rozwiązać problem?

Co robią kraje, aby to naprawić? Uznaje się, że obecnie istnieją międzynarodowe wytyczne i standardy, które definiują zrównoważone użytkowanie przestrzeni. Ale jeśli zostaną przyjęte przez agencje kosmiczne, ich szacunek jest uzależniony od dobrej woli państw i żadne z tych działań nie jest wiążące. Na swojej stronie internetowej Europejska Agencja Kosmiczna wyszczególnia je:

  • Projektuj wyrzutnie i statki kosmiczne tak, aby „zgubić” jak najmniej przedmiotów – zarówno podczas startu, jak i podczas pracy – ze względu na nieprzyjazne warunki, jakie napotykasz w kosmosie.
  • Zapobiegaj wybuchom poprzez uwolnienie zmagazynowanej energii, tj. pasywacja przeterminowanych związków.
  • Umieszczaj ukończone misje poza zasięgiem satelitów operacyjnych, usuwając je z orbity lub wysyłając na orbitę cmentarną.
  • Unikaj kolizji w kosmosie, ostrożnie wybierając orbity i wykonując manewry unikania kolizji.
READ  Sektor prywatny na podbój kosmosu

Przeczytaj także :

Jak satelity mogą pomóc w śledzeniu mikrodrobin plastiku zanieczyszczających oceany

Jak satelity mogą pomóc w śledzeniu mikrodrobin plastiku zanieczyszczających oceany

Największe na świecie wyrzutnie kosmiczne

Największe na świecie wyrzutnie kosmiczne

Turystyka kosmiczna: zanieczyszczenie na horyzoncie?

Turystyka kosmiczna: zanieczyszczenie na horyzoncie?