Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Korupcja zatrzęsła klasą polityczną

Opublikowany:

Co najmniej jeden członek opozycji, jeden prawnik i jeden prawnik szpiegowali korzystanie z oprogramowania Pegasus. Lider opozycji Donald Tusk oskarżył rząd o wspieranie rządu konserwatywnego.

Z naszym korespondentem w Warszawie, Damien Simonard

? To największy i najgłębszy kryzys demokracji od 1989 roku Donald Dusk opowiada o podsłuchach. Według Citizen Lab, agencji ds. bezpieczeństwa cybernetycznego z Toronto, telefon kierownika kampanii głównego opozycyjnego Sojuszu Obywatelskiego w Polsce został zhakowany co najmniej 33 razy przy użyciu oprogramowania Pegasus. Prace szpiegowskie potrwają sześć miesięcy podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego i Zgromadzenia w 2019 r.

Według Associated Press przesłuchano jeszcze dwie inne osoby opozycyjne wobec PiS, w tym prawnika i prawnika. Pierwszy nadal broni interesów koalicji cywilnej, drugi zaś otwarcie krytykuje upragnioną przez PiS reformę sądownictwa.

Premier Mateusz Morawiecki zaprzeczył zarzutom szpiegostwa. Jednak Pegasus, izraelski producent oprogramowania, twierdzi, że sprzedaje swoje produkty tylko rządom i ich agencjom wywiadowczym.

Zainfekowane Pegasusem smartfony, zaprojektowane i sprzedawane przez zespół NSO, przekształciły się w kieszonkowe urządzenia szpiegowskie, które umożliwiają użytkownikowi odczytywanie wiadomości celu, przeglądanie zdjęć, śledzenie lokalizacji i obsługę aparatu bez jego wiedzy.

READ  Polska chce pozbyć się zależnej od Rosji energii