Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Korelacja ilości cząstek plastiku w stolcu

⇧ [VIDÉO] Możesz również polubić te treści partnerskie (po reklamie)

Z drugiej strony mikrodrobiny plastiku — maleńkie kawałki plastiku o długości poniżej 5 mm — są wszędzie, przenikając nasze jedzenie, nasze powietrze i naszą wodę. Według ostatnich szacunków, każdego roku konsumujemy dziesiątki tysięcy tych cząstek, z kilkoma znanymi skutkami zdrowotnymi. Z drugiej strony na całym świecie wzrasta częstość występowania przewlekłej choroby zapalnej jelit (IBD), która obejmuje chorobę Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Chińscy naukowcy właśnie odkryli, że osoby z IBD mają więcej mikroplastików w stolcu niż zdrowe osoby kontrolne.

IBD charakteryzuje się przewlekłym zapaleniem przewodu pokarmowego i bólem trzewnym, a IBD jest prawie na pewno spowodowane lub zaostrzane przez dietę i czynniki środowiskowe. Jednak wcześniejsze badania wykazały, że mikrodrobiny plastiku mogą powodować problemy w: Wytwarzanie reaktywnych pochodnych tlenuWiadomo, że odgrywa rolę w stanach zapalnych. Tak więc Yan Zhang i współpracownicy zastanawiali się, czy cząstki plastiku również mogą przyczynić się do IBD.

Najpierw naukowcy chcieli porównać poziomy mikroplastików w stolcu osób zdrowych i osób z IBD o różnym stopniu nasilenia. Wynik: Kał pobrany od 52 osób z IBD zawierał około 1,5 razy więcej mikroplastiku na gram niż porównywalne próbki od 50 zdrowych ochotników.

Stężenie mikroplastiku w kale osób zdrowych (A) i pacjentów z nieswoistym zapaleniem jelit (B) według płci. © Zhihua Yan i in. 2021.

Ważne źródła narażenia ludzi na mikrodrobiny plastiku

Mikroplastiki miały podobny kształt (głównie liście i włókna) w obu grupach, ale stolce osób z IBD zawierały więcej małych cząstek (poniżej 50 mikrometrów). W kale wykryto łącznie 15 rodzajów mikrodrobin plastiku, z przewagą politereftalanu etylenu (lub PET, stosowanego w butelkach) i poliamidu, występującego w opakowaniach żywności i tekstyliach.

W ramach badania naukowcy wysłali pacjentom kwestionariusz. Zadano trzy podstawowe pytania: Czy zwykle pijesz wodę z kranu lub wodę butelkowaną? Masz zwyczaj gotować w domu lub kupować na wynos? Czy w warunkach pracy i życia zwykle jesteś narażony na kurz? ».

READ  Deltacron jest we Francji: co wiemy o tej hybrydowej odmianie Delta i Omicron?

Analizując wyniki, naukowcy odkryli, że ludzie z obu grup, którzy pili wodę butelkowaną, jedli fast food i często byli narażeni na kurz, mieli więcej mikroplastików w stolcu. Krótko mówiąc, opakowania z tworzyw sztucznych do wody pitnej i żywności oraz narażenie na kurz pozostają ważnymi źródłami narażenia ludzi na mikrodrobiny plastiku, które: Wnika do mózgu i osłabia jego obronę immunologiczną.

Dodatnia korelacja między ilością cząstek plastiku w kale a nasileniem IBD

Ponadto osoby z cięższymi objawami IBD mają tendencję do doświadczania wyższego poziomu mikroplastików w stolcu. Odkrycia te sugerują, że osoby z IBD mogą być narażone na więcej mikroplastików w przewodzie pokarmowym. Jednak jako badanie obserwacyjne nie udało się ustalić związku przyczynowo-skutkowego. Nie można z całą pewnością stwierdzić, że różnica w obciążeniu mikroplastikiem tylko lub nawet częściowo odpowiada za objawy biegunki, krwawienia z odbytu i skurcze brzucha związane z tą chorobą.

Możliwe nawet, że sama choroba nasila zatrzymywanie cząstek plastiku. Jednak sama możliwość linku jest wystarczająco niepokojąca, aby uzasadnić dalsze badania. Naukowcy w końcu wskazali, że mikroplastiki kałowe są przydatne w ocenie narażenia ludzi na plastik i zagrożenia dla zdrowia.

źródło : Nauka o środowisku i technologia