Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Korea Południowa wystrzeli swój pierwszy orbiter na Księżyc, gdy wyścig kosmiczny się nagrzewa

Koreański orbiter księżycowy Pathfinder, nazywany Danuri, co oznacza „ciesz się księżycem”, wystartuje na rakiecie SpaceX Falcon 9 z amerykańskiej stacji kosmicznej w Cape Canaveral na Florydzie o 8:08 w piątek czasu środkowoeuropejskiego (2308 GMT). Czwartek). Minister nauki Korei Południowej powiedział.

Start został pierwotnie zaplanowany na ostatnią środę, ale został przełożony z powodu nieokreślonego problemu z konserwacją rakiety SpaceX.

„Statek Danuri pomyślnie zakończył wszystkie przygotowania od około miesiąca i jest obecnie zainstalowany na platformie nośnej” – powiedział minister w oświadczeniu.

Jeśli się powiedzie, Korea Południowa stanie się siódmym badaczem księżyca na świecie i czwartym w Azji, po Chinach, Japonii i Indiach.

Wystrzelenie następuje, gdy Korea Południowa rozwija swój program kosmiczny, zamierza wysłać sondę na Księżyc do 2030 roku i dołączyć do dziewięciu krajów pracujących nad projektem Artemis, aby powrócić na Księżyc do 2024 roku.

W lipcu Korea Południowa przeprowadziła drugi udany start testowy własnej rakiety Nuri i poinformowała o pierwszym udanym wystrzeleniu rakiety kosmicznej na paliwo stałe w marcu, w ramach wysiłków na rzecz wystrzelenia satelitów szpiegowskich.

678 kg (1495 funtów) Danuri odłączy się od pocisku około 40 minut po wystrzeleniu i powinien zacząć kontaktować się ze stacją naziemną w ciągu 60 minut.

Ministerstwo poinformowało, że wejdzie na orbitę księżycową w grudniu, zanim rozpocznie roczną misję obserwacyjną, w tym znalezienie miejsca lądowania i przetestowanie technologii Internetu kosmicznego.

Starty w kosmos od dawna są delikatną kwestią na Półwyspie Koreańskim, gdzie Korea Północna stoi w obliczu międzynarodowych sankcji w związku z programem rakiet balistycznych z końcówką nuklearną.

W marcu Korea Północna wezwała do rozbudowy miejsca wystrzeliwania rakiet kosmicznych w celu realizacji swoich ambicji kosmicznych, po tym jak Korea Południowa i Stany Zjednoczone oskarżyły ją o testowanie nowego ICBM pod osłoną startu statku kosmicznego.

Korea Południowa twierdzi, że jej program kosmiczny służy celom pokojowym i naukowym, a każde militarne użycie tej technologii, takie jak satelity szpiegowskie, służy jej obronie.

READ  „Prawie całkowite” zaćmienie Księżyca następnej nocy, najdłuższe od 1440