Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Korea Południowa i Polska zacieśniają więzi gospodarcze, wojskowe i energetyczne – EURACTIV.com

Korea Południowa i Polska zacieśniają więzi gospodarcze, wojskowe i energetyczne – EURACTIV.com

Rok 2022 to znaczące zacieśnienie relacji między Koreą Południową a Polską, dzięki dużym kontraktom zbrojeniowym i koreańskiej firmie, która zbuduje w Polsce elektrownię atomową – wszystko z domieszką „dyplomacji kimchi”.

Polska i Korea Południowa są do siebie podobne pod wieloma względami. Obaj doświadczyli stosunkowo późnej transformacji demokratycznej na początku lat 90. i obaj przewodzili szczególnie konserwatywnym okręgom wyborczym. Jednak rok 2022 wydaje się być rokiem, w którym oba kraje zacieśniły swoje relacje.

Nie tylko Zamówienie warszawskie 1000 czołgów K2 i około 600 haubic samobieżnych oraz 48 lekkich samolotów bojowych dla południowokoreańskich producentów – a nie europejskich sojuszników – w ramach kontraktu zbrojeniowego o wartości 6 miliardów dolarów, ale także inwestycje koreańskich firm w Polsce stale rosną. Korea Hydro and Nuclear Power Corporation otrzymała zlecenie budowy czterech reaktorów jądrowych w kraju europejskim.

W dalszym ciągu rosła również wymiana handlowa między obydwoma krajami, która zbliżyła się do okmiliard dolarów importu i eksport w 2021 r, Prosty. Południowokoreański eksport do Polski jest o około 100 mln euro wyższy niż import.

„To zwieńczenie współpracy i relacji zaufania budowanej przez wiele lat”– wyjaśniła Kancelaria Premiera.

„Polska była bardzo ważnym partnerem inwestycyjnym”O tym powiedział koreański minister handlu Dukgeun Ahn w rozmowie z EURACTIV.

„Wiele koreańskich firm zainwestowało w Polsce, ponieważ jest to bardzo ważny członek Unii Europejskiej, ma dobrą siłę roboczą i stosunkowo dobry dostęp do innych dużych europejskich partnerów”.

W 2013 r. Korea Południowa i Polska uzgodniły strategiczne partnerstwo, które jest rozszerzeniem umowy „zorientowany na przyszłość” W 2004 r. prezydent Polski Bronisław Komorowski jako pierwszy europejski przywódca odwiedził prezydent Korei Park Geun-Hye po jej wyborze.

Pani Jun Hee powiedziała w 2013 r., że historyczne podobieństwa obu krajów, aby osiągnąć demokrację i szybki wzrost gospodarczy, powinny wzmocnić ich współpracę. Oba kraje ucierpiały z powodu agresji sąsiadów i walczyły o niepodległość. Do dziś zarówno Polską, jak i Koreą Południową rządzą konserwatywne rządy, a stosunki między nimi zacieśniły się na rozkaz Seulu.

READ  Polska: Pięć ton martwych ryb wydobytych z Odry - 08.11.2022 o 16:54

„Wyraźne zacieśnienie relacji między Polską a Koreą Południową jest między innymi wynikiem strategicznej decyzji Korei, którą realizuje ona z wyjątkową konsekwencją”.Potwierdza Małgorzata Bonikowska, szefowa think tanku Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Zamiast zbliżać się do tradycyjnych europejskich graczy wagi ciężkiej, południowokoreańscy politycy chcą zrobić Warszawę Ich brama jest na zachodziea przynajmniej na regionalnym rynku środkowoeuropejskim.

Koreański minister handlu Dukgeun Ahn potwierdził, że wiele koreańskich firm kieruje się teraz do Czech i na Słowację, „i w innych miejscach”.

„Korea od co najmniej dekady stawia na Polskę, uznaje nas za najważniejszego partnera w Europie Środkowo-Wschodniej”dodaje.

Czy jest lepszy sposób na pokazanie zaangażowania niż „dyplomacja kimchi”? Kimchi, pikantna kiszona kapusta, jest narodową potrawą Korei i jednym z jej głównych towarów eksportowych, obok muzyki K-pop i filmów, takich jak nagrodzony Oscarem Pasożyt.

„Dołożymy wszelkich starań, aby promować doskonałość i legalność kimchi w Europie”.– wyjaśnił prezes Daesang, największego koreańskiego producenta kimchi, po ogłoszeniu budowy swojej pierwszej fabryki w Polsce.

„Dyplomacja Kimchi” jest częścią Koreańska polityka zagraniczna. Danie narodowe jest podawane zarówno rodzinie królewskiej, celebrytom, jak i zwykłym obywatelom, zwykle w Narodowy Dzień Kimchi, 22 listopada.

Zwiększyć inwestycje zagraniczne

Pomimo odległości geograficznej Korea jest jednym z głównych inwestorów zagranicznych w Polsce. Całkowite inwestycje w Korei Południowej przekroczyły inwestycje w większości krajów spoza UE i rywalizowały ze Stanami Zjednoczonymi o pierwsze miejsce. W 2021 roku A.J Koreańskie bezpośrednie inwestycje zagraniczne Osiągnęła prawie 1,9 miliarda dolarów.

„Coraz więcej dużych koreańskich inwestorów, w tym Samsung czy LG, decyduje się na ogromne inwestycje w naszym kraju”.Bonikowska powiedziała EURACTIV.

Gospodarka Korei Południowej od dawna jest zdominowana przez duże konglomeraty przemysłowe — zwane czebolami, co przekłada się na Bogate rodziny. Gdziekolwiek się udają, inne firmy zwykle podążają za nimi.

READ  Dzisiejszy wykres - EURUSD (27.03.2023)

„Duża liczba koreańskich czeboli jest w Polsce”– powiedział polski chargé d’affaires w Korei Uczestnicy forum biznesowego W Seulu, maj 2022 r.

Większość inwestycji przeznaczona jest dla przemysłu elektroniki użytkowej i przemysłu motoryzacyjnego.

Najbardziej godna uwagi była jednak decyzja o przyznaniu kontraktu na budowę czterech reaktorów o mocy 1400 megawatów każdy w Polsce. Ta decyzja jest pozytywnym sygnałem dla nowego prezydenta Korei, konserwatysty Yoon Sok-yula, który chce ożywić przemysł nuklearny swojego kraju.

Warszawa wychodzi poza Unię Europejską

Dla Warszawy Seul jest mile widzianym sojusznikiem, ponieważ Polska nadal toczy spory z większością Europy w kwestiach związanych z rządami prawa i finansowaniem UE. Zapytany o zakupy broni z krajów spoza UE, szef prawicowo-konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość jasno określił swoje stanowisko.

„Jesteśmy gotowi kupować od innych krajów, jeśli tylko te kraje przestaną prowadzić z nami wojnę w Unii Europejskiej”.i Czy on powiedział 11 listopada.

Być może Warszawa próbuje zasygnalizować, że jest gotowa zwrócić się do partnerów innych niż Unia Europejska, i to nie tylko o broń. Kancelaria Premiera w to wierzy Możliwe jest rozszerzenie współpracy z Republiką Korei. »

W końcu stosunki między krajami europejskimi są często obciążone wielowiekową historią. Pomiędzy dwoma nowymi najlepszymi przyjaciółmi ten problem nie istnieje. Nie mamy przeszłości historycznej, problemów do rozwiązania i nie próbujemy ze sobą konkurować.– zauważa Bonikowska, znawczyni stosunków międzynarodowych.

* Janus Allenbach-Amann przyczynił się do powstania tego artykułu.