Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Konfrontacja zawrotów głowy UE z wyzwaniem trzeźwości

Europa potrzebuje diety energetycznej. Unia Europejska, której wcześniej w dużej mierze odmówiono dostępu do rosyjskiego kranu gazowego z powodu sprzeciwu wobec inwazji na Ukrainę, musi teraz zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, aby zgromadzić zapasy gazu potrzebne do przetrwania zimy. To wyzwanie znajduje się na specjalnej liście spotkań Europejscy ministrowie ds. energii, wtorek 26 lipca. Tydzień temu Bruksela przedstawiła plan awaryjny, którego celem jest zmniejszenie zużycia energii o 15% do wiosny przyszłego roku.

Przekształcając to, co dotychczas było obfite i tanie w rzadki i drogi towar, kryzys na Ukrainie odniósł sukces tam, gdzie walka ze zmianami klimatycznymi zawsze zawiodła: uwolnił europejską dynamikę trzeźwości energetycznej, a mianowicie „Podejście do umiaru w usługach energooszczędnych, a nie nadmiernej konsumpcji”według Definicja stowarzyszenia NégaWatt. Zmiana kultury w ciągu dwudziestu siedmiu lat nie ogranicza się do planu przedstawionego przez komisję, ale wszędzie jest w powijakach.

W kwestii umiaru, przygotowany przez Komisję Europejską plan proponuje ograniczenie ogrzewania i klimatyzacji w budynkach użyteczności publicznej i komercyjnych oraz szersze informowanie o właściwych gestach dla ogółu społeczeństwa. W tych kwestiach przodowały niektóre kraje, takie jak Włochy. Zgodnie z polityką przemianowaną przez media na „termostat działający”, od 1 maja szkoły i budynki użyteczności publicznej mogą korzystać z klimatyzacji tylko wtedy, gdy temperatura w lecie osiąga 27°C (wcześniej 26°C) i ogrzewania tylko wtedy, gdy spada poziom rtęci poniżej Od 19°, pod karą grzywny od 500 do 3000 euro.

Hiszpania podjęła podobne kroki pod koniec maja, w ramach większej Plan efektywności energetycznej Bez wprowadzania ograniczeń — co wymaga od urzędników państwowych wykonywania większej ilości pracy zdalnej, jeżdżenia komunikacją miejską i rowerem, a nawet wcześniejszego wyłączania świateł w urzędach. Zalecenia, które zostaną rozszerzone na wszystkie rodziny, a rząd obiecał nad nimi pracować „opiekun” Popraw gesty środowiskowe, zgodnie z 20 minut (Link w języku hiszpańskim).

Dla Thomasa Pellerina-Carlina, który specjalizuje się w: Europejska polityka energetyczna W Instytucie Jacques-Delors jest jeszcze za wcześnie, aby oceniać skuteczność tych inicjatyw. Wszystkie rządy robią prawie to samo i wciąż zaprzeczająon myśli. Jedynym wyjątkiem są Niemcy, które prawie nie zaczęły robić nic poważnego. Ale zaczęło się to dopiero 10 czerwca. „ Po drugiej stronie Renu rząd rozpoczął masową kampanię komunikacyjną pod nazwą „80 milionów razem, aby oszczędzać energię” (link w języku niemieckim)jako ludność kraju.

„Kto oszczędza energię, pomaga Niemcom uniezależnić się od rosyjskiego importu i przyczynia się do budowania klimatu”.

Robert Habeck, niemiecki minister energii i klimatu

10 czerwca 2022

Również we Francji jest jasne, że „prostota” To już nie jest brzydkie słowo. Emmanuel Macron zapowiedział podczas tradycyjnego i poważnego wywiadu 14 lipca Plan Energetyczny Trzeźwości Które zostaną ujawnione pod koniec września. „an przygotuje plan, aby postawić się w sytuacji, by konsumować mniej”. ogłoszony. „Postaramy się wspólnie zwracać uwagę, wieczorem na światła, gdy są bezużyteczne, opracujemy plan dla administracji publicznej i opracujemy plan trzeźwości, w którym poprosimy wszystkich naszych współobywateli o przestrzegaj (…)”, Jest szczegółowy.

READ  Na oczach tysięcy zwolenników Donald Trump toczy walkę wyborczą w połowie kadencji

Nowe słowa i zobowiązania wyjaśniają niepowodzenie obecnych środków moderujących: Wyłączanie świateł w sklepach najpóźniej o godzinie 1 w nocy lub godzinę po zakończeniu działalności pojawia się już w tekście, który wszedł w życie w 2018 r., podczas gdy regulacja temperatury w budynkach jest już regulowana Dekret z 2007 r. lub Esej z prawa energetycznego.

W czasie embarga OPEC na ropę w 1973 r. nikt nie używał terminu trzeźwość, o czym wspomina Thomas Bellerin Carlin. Jednak wiele krajów zostało wówczas wdrożonych „Główne kampanie trzeźwości w energetyce” : We Francji oprócz słynnej kampanii „We Francji nie mamy ropy, ale mamy pomysły”, Pojawiły się środki strukturalne, takie jak: Znaczące ograniczenia prędkości na drogach lub wdrożenie pierwszych standardów efektywności energetycznej nowych budynków, których nasze obecne standardy uważamy za ich odległych spadkobierców, Ekspert potwierdza. Mniej więcej w tym czasie, dodaje, w Holandii narodził się duży program rowerowy, który będzie miał trwały wpływ na relacje Holendrów z mobilnością.

Niedawno, po katastrofie w Fukushimie, Porzuceniu przez Japonię energetyki jądrowej towarzyszył „Studen”.A „Wspiera to wielka kampania na rzecz trzeźwości i oszczędzania energii Był wzorem do naśladowania dla premiera w tym czasie, doprowadził do ogólnej mobilizacji narodu japońskiego”. W ten sposób kraj był w stanie zredukować konsumpcję o 20%, kontynuuje Thomas Bellerin Carlin. „To nie jest waga, to zestaw wag” Uchroniło to japoński przemysł przed upadkiem, a ceny energii elektrycznej pozostały Wysoka bez przesady.

Dla porównania, rekomendacje i działania podejmowane przez kraje UE w obliczu nowego kryzysu świadczą o ograniczonym entuzjazmie dla głębokich przemian. Co zaskakujące, podczas gdy walka o klimat słusznie wymaga wielu pomysłów i redukcji paliw kopalnych, mówi Brytyjka Rachel Kate, Wiceprezes Grupy Banku Światowego i Specjalny Wysłannik ds. Zmian Klimatuwedług Polityka : „Żaden przywódca G20 nie mówi o tym kryzysie jako o szansie”.Zwróć uwagę na tego eksperta od geopolityki. „Jeśli liczy się dla Ciebie przekazywanie energii”Ta sytuacja „To prezent.”

Paradoksalnie ten kryzys energetyczny zmusza kraje do stania na dwóch nogach, które idą w przeciwnych kierunkach: trzeźwości potrzebnej do walki ze zmianami klimatycznymi oraz nadzwyczajnej dywersyfikacji źródeł energii, która wymaga zwiększonego zużycia większej ilości zanieczyszczeń. „Należy dać pierwszeństwo energii odnawialnej, ale przejście na węgiel, ropę naftową lub energię jądrową może być konieczne tymczasowo”, I tak została doceniona przez Komisję Europejską 20 lipca.

READ  Na żywo - dostępne 270 000 spotkań: Fischer gwarantuje „brak strat” szczepionek

Kilka krajów, takich jak Niemcy, Holandia, Austria, Węgry, Hiszpania i Francja, ogłosiło w ostatnich miesiącach, że mają możliwość wyjątkowego wykorzystania elektrowni węglowych, opóźniając ich zamknięcie lub zwiększając ich produkcję, w celu zrównoważenia rosyjskiego gazu kawałki. Chcąc uniknąć podwyżek cen, mieszkańcy Zachodu szukają amerykańskiego gazu łupkowego, a także gazu i ropy z krajów Zatoki Perskiej: na przykład 18 lipca Emmanuel Macron zawarł nową umowę energetyczną z prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich Mohamedem bin Zayed, gość Elizejski. Porozumienie o zwiększeniu wydobycia ropy w kraju. Dowodem jest to, że jeśli Unia Europejska zamierza walczyć o uwolnienie się od zależności od rosyjskiej energii, teraz płaci cenę trudności w uwolnieniu się od zależności od paliw kopalnych.