Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Komunikacja, GPS, systemy elektryczne… Opowiemy Ci wszystko o burzy geomagnetycznej uderzającej w Ziemię w ten weekend

Według NASA czwartkowy rozbłysk słoneczny spowodował potężną burzę geomagnetyczną, która ma dotrzeć na Ziemię w ten weekend.

Amerykańska agencja kosmiczna uruchomiła Ostrzeżenie w oczekiwaniu na poważną burzę geomagnetyczną.

Rozbłysk słoneczny wykryty przez NASA Space Weather Prediction Center w czwartek, 28 października, wywołał masową erupcję koronalną Słońca. Ta burza geomagnetyczna, sklasyfikowana pod względem intensywności jako G3 w skali od G1 do G5, wystrzeliła z naszej gwiazdy z prędkością 973 km/h.

Oczekuje się, że CME związany z czwartkowym rozbłyskiem słonecznym dotrze jutro na Ziemię. G3 (silna) obserwacja burzy geomagnetycznej obowiązuje w sobotę i niedzielę i może spychać zorze polarne na północny wschód, na górny środkowy zachód, do stanu Waszyngton. Sprawdzać https://t.co/WeNidVVNv6 o aktualizacje. pic.twitter.com/GOvR3a8AJX

– Pogoda kosmiczna NOAA (NWSSWPC) 29 października 2021

Rozbłyski słoneczne powodują silne promieniowanie. Chociaż szkodliwe promieniowanie z erupcji wulkanu nie może przedostać się przez ziemską atmosferę, aby fizycznie oddziaływać na ludzi na Ziemi, gdy jest wystarczająco poważne, może zakłócić atmosferę w warstwie, w której przesyłane są sygnały komunikacyjne i GPS.

konsekwencje elektryczne

Tak więc zjawisko, które ma dotknąć planetę 30 i 31 października, może mieć różne konsekwencje. W systemach elektrycznych mogą wystąpić problemy z napięciem, a niektóre elektroniczne systemy zabezpieczające mogą generować fałszywe alarmy. Może to również mieć wpływ na nawigację satelitarną i okresowe przerwy w działaniu.

Inną możliwą konsekwencją, mniej problematyczną, jest to, że zorza polarna może wystąpić na szerokościach geograficznych bliskich 50 stopni.

READ  Małe jednostki ukryte w nasieniu człowieka