Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Komputery z systemem Windows ARM i procesorem Snapdragon

Komputery z systemem Windows ARM i procesorem Snapdragon

Po wielu latach oczekiwania komputery z procesorami ARM są wreszcie konkurencyjne i to dobra wiadomość. A komputery Copilot+ (nazwa wybrana przez Microsoft) z chipem Snapdragon X generalnie według pierwszych testów spełniają swoje obietnice.

Zdjęcie: 9to5Mac.

Zacznijmy od małego, przydatnego przypomnienia: po nieudanym teście z systemem Windows RT w 2012 r. Microsoft przeniósł pełną wersję systemu Windows 10 na układy ARM w 2017 r. Ale wtedy nie było to skuteczne z wielu powodów. Dwa główne dotyczyły wydajności: SoC Qualcomm były wówczas prostymi komponentami smartfonów (jak Snapdragon 835), które nie nadawały się do użytku w komputerze PC, a aplikacje natywne były bardzo rzadkie. W praktyce, chociaż autonomia zaangażowanych komputerów była dobra, praktyczna wydajność była w najlepszym razie średnia, przy powolnej i prawie uogólnionej emulacji x86.

Dwa problemy zostały rozwiązane

W 2024 roku oba problemy zostaną mniej więcej rozwiązane, z wyjątkiem jednego konkretnego przypadku, który zobaczymy. Jeśli chodzi o procesor, Qualcomm – który ma nieoficjalną umowę na wyłączność z Microsoftem, która ma wygasnąć w nadchodzących miesiącach – wreszcie oferuje atrakcyjny chip. Snapdragon Zamiast zaczynać od nieco zmodyfikowanego chipa do smartfona, Qualcomm zaprojektował system na chipie, który dobrze nadaje się do komputerów PC i to pokazuje: wydajność jest w końcu porównywalna z tym, co oferują Intel lub AMD.

W przypadku zastosowań wynik jest znacznie lepszy z dwóch powodów. Po pierwsze, implementacje natywne są mniej rzadkie, nawet jeśli kompilacja do zestawu instrukcji ARM nie jest powszechna. Dostępne są główne przeglądarki (w tym Chrome), podobnie jak wszystkie narzędzia Microsoft i niektóre główne aplikacje (np. niektóre aplikacje Adobe). Tymczasem emulacja x86 jest wydajniejsza niż w 2017 roku – gdzie brany jest pod uwagę kod x86-64 – a moc Snapdragona X sprawia, że ​​to drugie jest akceptowalne.

Qualcomm ujawnia więcej na temat Snapdragona

READ  Zjednoczone państwo. Zepsute paczki, walka ... Sklepy przestają sprzedawać karty Pokemon

Niektóre wady są takie same, szczególnie w grach

Pierwsze testy pokazują najpierw jedno: wydajność jest ogólnie dobra. Jeśli Apple utrzyma wiodącą pozycję w wydajności na pojedynczych rdzeniach (w tym przypadku chipy M3 i M4 są szybsze), Qualcomm wyjdzie na prowadzenie w przypadku wielordzeniowych. Ten punkt jest czysto praktyczny: amerykańska firma zintegrowała w Snapdragonie dwanaście rdzeni pomiędzy rdzeniami o wysokiej wydajności i rdzeniami o niskim zużyciu energii. Z czysto finansowego punktu widzenia, lwia paszcza

Dobra wydajność procesora. zdjęcie NotatnikSprawdź.

Przy amortyzacji pierwsze zwroty (tak jak w przypadku… Przejrzyj notatnik) pokazuje efektywność energetyczną, która plasuje chipy Qualcomm pomiędzy chipami Intel, AMD i Apple. Niektóre modele są skonfigurowane z TDP na poziomie 45 W – logiczna wartość, biorąc pod uwagę liczbę rdzeni – co uniemożliwia pasywne chłodzenie. Wydajność chipa jest nadal doskonała w obszarach takich jak wideo: nasi koledzy zmierzyli zużycie nieco poniżej 6 watów podczas odtwarzania wideo 4K na YouTube, podczas gdy ich komputery testowe przekroczyły 16 watów przy tym samym zadaniu, co doprowadziło do wyraźnego wzrostu autonomii. Na MacBooku Air M3 zmierzono 3,5 wata.

Dobra efektywność energetyczna, pomimo dość dużego zużycia pod obciążeniem. zdjęcie NotatnikSprawdź.

Jeśli chodzi o grafikę, Qualcomm pozostaje w tyle za Apple, ale ponownie oferuje wydajność porównywalną z procesorami graficznymi zintegrowanymi z procesorami AMD lub Intel. Mimo wszystko jest to jeden ze słabych punktów Qualcomma z dwóch powodów. Po pierwsze, porównanie jest stronnicze: zintegrowane procesory graficzne nie są uważane za wydajne, a najmniejsza dedykowana karta graficzna jest i tak znacznie szybsza. Adreno. Po drugie, współczesne gry nie są kompilowane dla chipsetów ARM i poza niektórymi przypadkami, które zostały zoptymalizowane przez Qualcomm i wyróżnione, wydajność pozostaje niska.

Nawet standardy zaproponowane przez Qualcomm tak naprawdę nie sprzedają marzeń.

Jeśli Qualcomm próbuje wmówić ludziom, że jego chipy mogą być dobrym wyborem dla graczy, to tak nie jest: nawet w nieco starszych grach tak jest. trudny Faktyczne przekroczenie 30 klatek na sekundę w rozdzielczości 1080p poprzez redukcję szczegółów, co w 2024 roku jest dla gracza nie do przyjęcia. Co więcej, emulacja niesie ze sobą niepożądane skutki uboczne, takie jak brak możliwości grania w niektóre tytuły, ponieważ oprogramowanie anty-cheatowe nie docenia tego rozwiązania.

READ  FNAC oferuje zniżki i nagrody za wymianę MacBooka Air i MacBooka Pro z chipem M1 lub M2 📍

Ogólnie dobrze oceniane komputery PC

Nieliczne testy dostępne na Asusie VivoBook S15, jak w Cyfrowy Lub Centrala WindowsaJest to więc pochwała, nie bez powodu. Qualcomm i Microsoft wreszcie mogły zaoferować konkurencyjne laptopy w segmencie ultraprzenośnych. Asus oferuje podobną wydajność do komputerów tego samego typu z procesorami x86, oferując jednocześnie większą autonomię, nie osiągając tego, co udało się Apple. Biorąc pod uwagę obowiązki komputerów PC z procesorami ARM, jest to sukces po zamknięciu przedziałów gier.

Asus Vivobook S15 otrzymał dobrą ocenę. zdjęcie cyfrowy.

Na koniec musimy wrócić do jednego punktu: ogłoszonego końca świata Prawie minutę Kilka tygodni temu. Jeśli chodzi o procesor, wydaje się, że obietnice Qualcomma rzeczywiście się spełniły, a rzeczywista wydajność jest w tej samej kolejności, co reklamowano kilka miesięcy temu. Powtórzę: w grach wcale tak nie jest, ale nie jest to specjalnie zaskakujące: nikt poważnie nie wierzył, że procesor graficzny w połączeniu z systematyczną symulacją zdziała cuda. Mimo wszystko nasi koledzy Nie poddawaj się, z pewnymi argumentami, które nadal wydają się aktualne, takimi jak słaba emulacja x86 lub problemy z bezpieczeństwem. Ale po pierwszych testach trzeba przyznać jedno: zarzuty Prawie minutę Nie występuje w gotowych produktach. Być może od tego czasu Qualcomm i Microsoft były w stanie ulepszyć chipy, ale fakty są niepodważalne: wyniki są dobre.

Odrodzenie dla komputerów ARM

Czy jednak to naprawdę koniec x86 w świecie PC? Prawdopodobnie nie. Jeśli rozwiązanie Qualcomma jest solidne i rozwiązuje główne problemy, które utrudniały zainteresowanie pecetami z systemem Windows i chipem ARM, to nie wszystko jest idealne, jak widzieliśmy. Wydajność w grach pozostaje niska, a różne narzędzia sztucznej inteligencji oferowane przez Microsoft sprawiają wrażenie inteligentnych narzędzi… jeśli nie są odrzucane. Nie należy jednak lekceważyć pojawienia się na tym rynku nowego uczestnika.

READ  Google współpracuje z Samsungiem, aby zrewolucjonizować Wear OS

Microsoft opóźnia wydanie Recall na komputerach Copilot+ 🆕