Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Komitet krytykuje „bezczelną” presję Trumpa na Departament Sprawiedliwości

W czwartek 23 czerwca sejmowa komisja śledcza w sprawie zamachu na Kapitol zaatakowała próby”. „bezwstydny” Od Donalda Trumpa, który naciskał na Departament Sprawiedliwości, aby poparł jego fałszywe zarzuty o oszustwo wyborcze dotyczące wyborów prezydenckich, które wygrał Joe Biden. Au cours de cette cinquième audition publique, les neuf élus – sept democrates et deux républicains répudiés par leur parti – szczegółowe informacje o ćwiczeniach wykonywanych przez M. Trumpa wobec Cla ministère i nom fises de les les ready for les les Ingerowanie w wyniki wyborów prezydenckich.

Donald Trump chciał nie tylko, aby Departament Sprawiedliwości przeprowadził śledztwo. Chciał, aby Departament Sprawiedliwości pomógł mu w legitymizacji jego kłamstw i bezpodstawnym twierdzeniu, że wybory zostały sfałszowane”.Przewodniczący Komitetu Benny Thompson zauważył. Wybrani urzędnicy powrócili do napięć w ministerstwie w dniach poprzedzających 6 stycznia 2021 r., kiedy pokonany prezydent stanął w obliczu wewnętrznego buntu, próbując umieścić krewnego na czele establishmentu. „To była bezczelna próba wykorzystania Departamentu Sprawiedliwości do realizacji osobistych interesów politycznych prezydenta”.dodał pan Thompson.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Atak Kapitolu: naciski klanu Trumpa na zmianę wyniku wyborów prezydenckich szczegółowo przed komisją śledczą

Były pełniący obowiązki zastępcy sekretarza Richard Donoghue zeznał, że wielokrotnie powtarzał byłemu prezydentowi USA, że jego zarzuty o oszustwa wyborcze są bezpodstawne. Pan Trump po prostu powtórzył, że wygrał wybory prezydenckie. „Powiedz tylko, że wybory są sfałszowane”, powiedział prezydent, pozostawiając resztę w moich rękach i republikanów-elektach.Pan Donoghue powiedział, opierając się na notatkach zrobionych podczas rozmowy telefonicznej z panem Trumpem i byłym pełniącym obowiązki sekretarza Jeffreyem Rosenem.

„Fakty, dowody i prawa”

A kiedy zobaczył, że wyżsi urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości odmówili pokłonu, pokonany prezydent próbował postawić na czele instytucji jednego ze swoich krewnych. Jeffrey Clark, urzędnik służby cywilnej średniego szczebla, który popierał teorie prezydenta dotyczące sfałszowanych wyborów, obalił wyniki departamentu, który nie znalazł żadnych dowodów oszustwa, które mogłyby zmienić wynik listopadowego głosowania.

READ  Australia świętuje Nowy Rok pomimo pandemii, Chiny przygotowują się do Zimowych Igrzysk Olimpijskich

Jeffrey Clark musiał również interweniować w imieniu departamentu, aby odmówić poświadczenia wyniku wyborów w kluczowym stanie Georgia, gdzie Joe Biden zdobył z góry tylko 12 000 głosów. Komisja dowiedziała się, że pan Clark przygotował pismo do wybranych urzędników stanu Georgia, w którym twierdzi, że Departament odkrył dowody powszechnego oszustwa w Gruzji, co nie jest prawdą. Ale inni urzędnicy Departamentu Sprawiedliwości odmówili podpisania listu, a doradca prawny Białego Domu, Eric Hirschman, ujawnił, że powiedział Jeffowi Clarkowi, że wysłanie listu było ” przestępstwo „.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Atak Kapitolu: jak Donald Trump chciał zrekrutować Mike’a Pence’a w zamachu stanu

Pan Trump powiedział Jeffreyowi Rosenowi i Richardowi Donoghue, że doradzono mu, aby ich zwolnił i mianował Jeffreya Clarka pełniącym obowiązki sekretarza. „Odpowiedziałem mu (…) Panie prezydencie, potrzebujecie odpowiednich urzędników, ale musicie zrozumieć, że Departament Sprawiedliwości działa w oparciu o fakty, dowody i prawa. To się nie zmieni”.powiedział pan Donoghue. Były zastępca sekretarza powiedział również, że ostrzegł Jeffreya Clarka przed jego staraniami o uzasadnienie zarzutów oszustwa „To była nic innego jak interwencja Ministerstwa”. sprawiedliwość w wynikach wyborów prezydenckich..

Grożenie rezygnacji

Jeffrey Rosen, Richard Donoghue, Stephen Engel, starszy urzędnik departamentu i Pat Cipollone, doradca Białego Domu, zagrozili rezygnacją podczas spotkania z prezydentem 3 stycznia, ostrzegając, że zabiorą ze sobą to, co najlepsze. kraj. Donald Trump zrezygnował z oznaczenia dla Jeffreya Clarka, który odmówił składania zeznań przed komisją śledczą.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Atak Kapitolu: zdumiewające zanurzenie się w kłamstwa Donalda Trumpa

Ten ostatni zapowiedział w środę, że odbędą się jeszcze dwie sesje przed zakończeniem prac 4 lipca, aw razie potrzeby zostaną wznowione później. Po roku śledztwa komisja chciałaby przedstawić swoje wnioski przed końcem lata, co stawia Donalda Trumpa w centrum uwagi próbować zamachu stanu Co zakończyło się atakiem setek jego zwolenników na budynek Kapitolu w Waszyngtonie 6 stycznia 2021 r., w którym wybrani urzędnicy potwierdzili zwycięstwo Joe Bidena.

READ  „Powiedziałem tak, ale w mojej głowie tak nie było” Adel Haddadi, dżihadysta wbrew sobie

Obrazy chaosu na i wokół Kapitolu rozeszły się po całym świecie i na kilka godzin wstrząsnęły amerykańską demokracją.

Świat z AFP