Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kleszcze wróciły, zachowaj ostrożność

Odetchnij świeżym powietrzem podczas wędrówek po lesie, zorganizuj piknik, połóż się na trawie i ciesz się chwilą. Korzyści płynące z wiosny mają swoje wady, a zwłaszcza powrót kleszczy, które rozmnażają się w czasie upałów i wilgoci.

Limuzyna, obszar rozłożony

„ Jeśli polegamy na sieci monitorowania zdrowia Sentinelles, Limousin zawsze był regionem, w którym liczba przypadków ukąszeń kleszczy jest większa niż w innych regionach Francji, z wyjątkiem Grand Est ”, Mówi Jonas Durand, inżynier w INRAE, Państwowym Instytucie Badawczym ds. Rolnictwa, Żywności i Środowiska. Możemy więc obserwować to na mapie Zdrowie publiczne we Francji Szczególnie dotyczy to Creuse.

Zaznacz kartę raportu w 2020 roku

© Jonas Durand

„Na początku 2017 r. Zidentyfikowaliśmy zagrożenia związane z bliskością”., Analizy naukowców INRAE. „Jedna trzecia zgłoszeń ukąszeń miała miejsce w prywatnych ogrodach. Zdaliśmy sobie sprawę, że zostało to potwierdzone przez lata i że przy ścisłym ograniczeniu w ubiegłym roku było mniej ukąszeń, ponieważ ludzie poruszają się mniej, ale znaczny wzrost, prawie 50%, w prywatnych ogrodach. Wydaje się to logiczne, ale chcemy ostrzec mieszkańców przed tym zjawiskiem: nie tylko w lesie możemy zostać ukąszeni, dlatego trzeba być czujnym także w domu, na grządce warzywnej czy w ogrodzie. Zamierzamy również uświadomić pracownikom służby zdrowia ten rozwój ”.

Kleszcze, które są zdrowymi nosicielami czynnika zakaźnego dla boreliozy

„Miesiąc temu nastąpił gwałtowny wzrost liczby ticków”.Potwierdza to Vincent Kropenink, weterynarz kliniki Sablard w Limoges. „Teraz, ze względu na klimat, w którym żyjemy, nie ma już prawdziwej zimy, kleszcze mamy prawie przez cały rok. Od lutego do marca nierzadko przyjeżdżają ludzie, aby skonsultować się ze zwierzętami, które są nosicielami kleszczy. Niekoniecznie zdawali sobie z tego sprawę. Jasne, w tej chwili jest boom ”.

Kleszcze są częścią tej samej rodziny pajęczaków, pajęczaków. Podobnie jak niektóre rzadkie gatunki nietoperzy, żywi się krwią ssaków, zwłaszcza gryząc je. Borelioza może przenosić się na ludzi. Jego objawy u ludzi przejawiają się w różnych przejawach: począwszy od bólów ciała, gorączki, bólu stawów, zaburzeń rytmu serca i zawrotów głowy.

We Francji odsetek zakażonych kleszczy wynosi około 15%. Ale różni się w zależności od lokalizacji i lokalnych zwierząt: gryzoni, wiewiórek i ptaków.

Jonas Durand, inżynier w INRAE ​​Champenoux (54)

Zwierzęta są pierwszymi ofiarami

Nasze zwierzęta domowe są dotknięte jako pierwsze, podobnie jak ssaki żyjące na wsi: konie, krowy, owce i kozy. Koty są bardziej odporne na boreliozę niż psyVincent Kropenink wyjaśnia: „W przeciwieństwie do tego, to, co najczęściej obserwuje się u psów, to piroplazmoza, która jest również przenoszona przez kleszcze. Tak czy inaczej, zarówno u ludzi, jak i zwierząt, często nie rozpoznaje się boreliozy. Nawet w przypadku testu PCR często jest to wynik negatywny. Przypadki mogą przebiegać bezobjawowo, a częstość występowania może być trudna do oceny, zwłaszcza u psów. Częściej występuje piroplazmoza.

Vincent Kropenink definiuje:Kleszcze żywią się krwią ssaków, aby rosnąć lub składać jaja, jeśli są dorosłe. Nie wszystkie kleszcze są nosicielami boreliozy. Zanieczyszcza się, przyczepiając się do zwierząt, które same są nosicielami choroby. Odgrywają jedynie rolę jako nośnik zanieczyszczeń ”.

Ściągacz kleszczy: proste i praktyczne narzędzie

Istnieje prosty i praktyczny sposób usunięcia kleszczy z siebie lub zwierzęcia. Damien Conceicao, farmaceuta z Limoges, oferuje kluczowe wskazówki dotyczące dobrego obchodzenia się z preparatem odkleszczowym, który jest sprzedawany w aptekach:Wygląda jak mały haczyk i często istnieją dwa rozmiary, aby pomieścić rozmiar pasożyta. Pojemnik ruchem obrotowym pozwala na poluzowanie haka. Główną zaletą jest to, aby nie powodować cofania się kleszczy, które połknęły krew. Jeśli zostanie usunięty w niewłaściwy sposób, wraz z niedomykalnością, może potencjalnie przenosić boreliozę. Ale ruch obrotowy jest bardzo łatwy, gdy tylko wsuniemy haczyk między ciało a głowę pod skórę, będziemy mogli go wyciągnąć. Następnie ranę należy zdezynfekować i monitorować przez 4 tygodnie, aby zidentyfikować tzw. Rumień wędrowny, czyli narastającą czerwoną plamkę. W takim przypadku konieczna jest konsultacja ”.

Ruch obrotowy jest konieczny, aby uniknąć zwracania potencjalnie skażonej krwi

Ruch obrotowy jest konieczny, aby uniknąć zwracania potencjalnie skażonej krwi


© Jonas Durand

Farmaceuta dodaje uspokajająco: „Borelioza wpływa w szczególności na codzienne życie pacjenta cierpiącego na bóle stawów, ale teraz wiemy, jak sobie z nią radzić, stosując antybiotykoterapię, która zapobiega rozwojowi choroby”.

W Charente rozpoznano gigantyczny znak

Jean-Yves Morelec, dyrektor Departamentu OFB (Francuskiego Urzędu ds.Różnorodności Biologicznej) w Charente mówi: „Zawsze mieliśmy dużo kleszczy, napotykamy je, gdy jesteśmy w lesie i jest wiele gatunków. Philip Dumas, inspektor ochrony środowiska, jest źródłem raportu o konkretnym gatunku, Hyalomma Marginatum, odkrytym 20 czerwca , 2020 w Boisané, South Angoulême. ”

Hyalomma Marginatum to gigantyczny kleszcz, który jest dwukrotnie większy od swoich kongenerów (2 cm, gdy jest pełen krwi) i może być wektorem gorączki krwotocznej krymskiej i kongijskiej. Regionalna agencja zdrowia (ARS) została ostrzeżona, że ​​choroba ta może doprowadzić do wybuchu ostrej wirusowej gorączki krwotocznej według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

READ  Ta „masywna” czarna dziura odkryta przez NASA pokonuje odległość między Ziemią a Księżycem w 14 minut

„To jest bardziej niebezpieczne niż inne”. Jean-Yves Morellick wyjaśnia.„Jego osobliwość polega na tym, że ściga swoją zdobycz. Nie spada na nią jak większość kleszczy, może ją gonić na odległość 100 metrów.”

Hyalomma Marginatum to bardzo agresywny roztocz śródziemnomorski

Hyalomma Marginatum to bardzo agresywny roztocz śródziemnomorski

© Philip Dumas

Philip Dumas definiuje:Kleszcze mają trzy etapy rozwoju. Z jajka rozwija się najpierw w larwę, wytwarza pierwszy posiłek z krwi i rozpada się, zamienia w nimfę, drugi posiłek z krwi, nowy boks, potem staje się dorosły i przygotowuje trzeci posiłek, i to jest gdzie jesteśmy, które mogą zostać ugryzione. Pod koniec tego ostatniego posiłku oddzielają się i rozmnażają na ziemi. „

Hyalomma Marginatum charakteryzuje się dwoma etapami rozwoju. Potrzebuje tylko dwóch żywicieli, a pierwsze dwa etapy zachodzą bez opuszczania ofiary. Gdy osiągnie dorosłość, pasożytuje na swoim nowym żywicielu, często na koniach.

Jego osobliwością jest to, że tropi swoją zdobycz

Jean-Yves Morellic, szef działu OFB Charente

Strategia pojedynczego ataku

„Ta ćma ma bardzo specyficzną strategię”.Philip Dumas, odkrywca OFB, dodaje:Zwykle kleszcze wspinają się na gałąź, źdźbło trawy i czekają, aż ofiara, zwierzę lub człowiek przejdą. Hyalomma Marginatum potrafi wykryć konia na łące (nieruchomej) na wysokości 10 metrów, by biegać za nim jak pająk do 100 metrów, co wciąż robi wrażenie na ćmy. „

Ten zidentyfikowany okaz został zebrany w Charente i oceniony w Montpellier i był to samiec. „Zastanawiamy się nad jego przybyciem do regionu”.Inspektor ochrony środowiska kontynuuje. „Może dzięki ptakowi wędrownemu, ale nie jesteśmy na pasach migracji. Ten gatunek kleszcza rozwija się w środowisku suchym i nieco jałowym, więc czy tak będzie w przypadku nas? Problem polega na tym, że jeśli nie jest niebezpieczny dla zwierząt, choroba, którą przenosi, może być śmiertelna dla ludzi ”.

To rekord znaleziony na dalekiej północy. Hyalomma Marginatum obserwowano od 2010 r. Na południu Francji, a od 2015 r. ANSES, Krajowa Agencja ds. Zdrowia, Środowiska i Bezpieczeństwa Pracy, uważa ją za „zrównoważoną”.

Różna ewolucja kleszczy

Różna ewolucja kleszczy

© Jonas Durand

Wpływ zmian klimatycznych na populacje kleszczy

Program badawczy INRAE ​​z Theix w Owernii, KlimatycznyWe Francji populacje kleszczy są wykrywane od prawie 10 lat. Celem jest określenie wpływu zmian klimatycznych na te ćmy. Jonas Durand z INRAE ​​w Champenoux definiuje: „Jest to bardziej złożone, niż się wydaje: populacje kleszczy w dużej mierze zależą od źródeł pożywienia, czy to ssaków, ptaków czy gadów. Obecnie obserwujemy silny efekt związany z zagęszczeniem obecnych żywicieli, ale zależy to również od środowiska rośliny. Klimat słabnie, a ewolucję kleszczy obserwujemy dalej na północ, jak w Szwecji lub na wyżynach. We Francji 15 lat temu specjalista powiedziałby, że nie znajdujemy kleszczy na wysokości powyżej 1000 metrów, a dziś jesteśmy na wysokości 1500/1750 metrów, ponieważ były one w stanie zakończyć swój cykl życiowy i rozmnażać się. . Dlatego istnieją pośrednie skutki zmiany klimatu i trwają badania mające na celu określenie jej ewolucji w nadchodzących latach ”.

Citique: partycypacyjny program badawczy z udziałem obywateli

Uruchomiono INRAE CITIC, Partycypacyjny program badawczy. Jonas Durand wyjaśnia: „Chodzi o to, że choroby odkleszczowe są coraz ważniejsze, jest to problem społeczny i ważne jest, aby obywatele uczestniczyli w badaniach. wyznaczona strona internetowa, w aplikacji lub w wersji papierowej „Należy wskazać lokalizację, datę i okoliczności. Dane te służą do lepszego zrozumienia zachowania i poprawy profilaktyki. Następnie możemy również wysłać kleszcze do laboratorium, biblioteki kleszczy , który identyfikuje i analizuje wszystkie okazy gryzoni. „

Kleszcze są obecnie badane przez badaczy i osoby prywatne

Kleszcze są obecnie badane przez badaczy i osoby prywatne

© Julian Marchand

Biblioteka i kursy, aby lepiej zrozumieć tego pasożyta

Ta biblioteka jest również dostępna dla innych badaczy, którzy mają inne przedmioty, ale wyróżnia się partycypacyjnym wymiarem wobec obywateli. INRAE ​​sugeruje, że każdy wolontariusz może samodzielnie przeanalizować kleszcza. „Oferujemy bezpłatne dwudniowe szkolenia badawcze otwarte dla obywateli lub trzydniowe otwarte dla publiczności w naszym laboratorium All Researchers w pobliżu Nancy.Jonas Durand dodaje: Zasadą jest pedagogika odwrotna, która wymaga wielu pytań i wspólnego konstruowania pytania badawczego, które pozwala ludziom zgłębiać proces naukowy. Następnie wspólnie przeprowadzamy eksperymenty, aby analizować kleszcze. Na przykład, czy ukąszenie kleszcza zwierząt domowych może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego? Wszystko zależy od gatunku kleszcza ”.