Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W jaki sposób Xi Jiping chce spełnić „marzenie Mao o kosmosie”

W Chinach Mao Zedong rozpoczął inwazję kosmosu w 1957 roku. Dzisiaj, wraz z Xi Jiping, Pekin zamierza założyć bazy na Księżycu, na Marsie i wycelować w Jowisza. Historia długiego marszu między planetami.

Inwazja kosmosu nigdy nie była takim marzeniem, być może z powodu kryzysu zdrowotnego i ograniczenia, które sprawiają, że ludzie chcą uciec. Ale dla Stanów Zjednoczonych jest to wyścig, który rozpoczął się w latach pięćdziesiątych XX wieku, a nie tylko między Rosjanami i Amerykanami. Ponad pół wieku temu w grze są też Chińczycy, którzy w czwartek wystrzelili pierwsze trzy elementy stacji kosmicznej na powitanie astronautów w 2022 roku.

Xi Jinping ogłosił tę misję swoim „kosmicznym snem”. Jest to konieczne, ponieważ Chiny nie mogą wysyłać astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) po wykluczeniu z tego projektu kierowanego przez Amerykanów, Rosjan, Europejczyków, Japończyków i Kanadyjczyków. Od tego czasu próbuje zbudować własny dom.

Ten „kosmiczny sen” nie zaczął się od obecnego prezydenta Chin. Sygnał do startu dał sam Mao Zedong. W 1957 roku, kiedy Związek Radziecki umieścił Sputnika na orbicie, Mao błagał swoich rodaków: „Zbudujemy też satelity!”.

Księżyc, Mars i wkrótce Jowisz

Zaledwie 17 lat później, w 1970 roku, Pekin wystrzelił swojego pierwszego satelitę pociskiem „Long March”, nawiązującym do pocisku Armii Czerwonej. W 2003 roku Chiny stały się trzecim krajem po Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych, który wysłał człowieka w kosmos. Astronauta Yang Liwei latał wokół Ziemi 14 razy w ciągu 21 godzin w tym roku. Od tego czasu misja kosmiczna w Pekinie nie zwalnia tempa.

W 2011 roku Chiny wystrzeliły orbiter Tiangong-1 („Niebiański Pałac 1”), jednostkę kosmiczną używaną do szkolenia astronautów i do eksperymentów medycznych do 2016 roku. Tiangong-2 następnie przejął kontrolę.

W 2013 roku pani Wang Yaping udzieliła lekcji fizyki z jednostki, która była transmitowana na żywo w telewizji milionom dzieci w wieku szkolnym. W tym samym roku chińska flaga powiewa na Księżycu. Robot zwany „Jade Rabbit” wylądował na Księżycu, aby robić zdjęcia w 31-miesięcznej misji. Drugi egzemplarz został wysłany w 2016 roku na drugą stronę księżyca.

READ  Co zaplanowano na rok 2024?

W 2020 roku jednostka powrotna chińskiej sondy kosmicznej Chang’e 5 przywiozła na Ziemię około dwóch kilogramów skały zabranej z Księżyca. Celem jest analiza Ziemi, aby zbudować we współpracy z Rosją bazę wypadową na Marsa. Budowa Niebiańskiego Pałacu powinna rozpocząć się w 2026 r. I zacząć działać w 2035 r. Chińscy astronauci już trenują na podwójnej bazie rekonfigurowanej na Ziemi.

Amerykańskie lęki przed „Gwiezdnymi wojnami”

W 2021 roku Chińska Agencja Kosmiczna (CNSA) wystrzeliła Tianwen-1, który został umieszczony na orbicie po siedmiomiesięcznym locie wokół Marsa. Jednostka powinna określić planetę, aby określić najbardziej odpowiedni obszar do lądowania pojazdu, aby wykonać bardziej szczegółowe mapy w celu określenia najbardziej odpowiedniego miejsca do zamontowania bazy. Badana jest już eksploracja Jowisza.

Jaki budżet Chiny przeznaczają na podbój kosmosu? Nigdy tego nie powiedziała, ale biorąc pod uwagę szybkość, z jaką może samodzielnie osiągać swoje cele, jest logicznie groźna. Roczny budżet NASA wynosi około 20 miliardów dolarów.

Jeśli celem Chin, podobnie jak wszystkich innych krajów, są badania naukowe i technologiczne o celach komercyjnych, to Amerykanie podejrzewają, że mają ambicje militarne i prowadzą wyścig geopolityczny. Jak wspomniano, chińska inwazja w kosmos jest również pod kontrolą armii Zgłoś się na konferencję w 2020 roku.

„Inwestycje w badania i rozwój (B + R) związane z kosmosem zwiększają zdolności wojskowe i wypełniają luki w wywiadach, rozpoznaniu i obserwacji” – czytamy w raporcie, dodając, że ich celem może być prowadzenie „operacji poza obszarem PLA”.

Autorzy raportu wzywają Kongres do „uchwalenia nowych praw lub ulepszenia istniejących przepisów zakazujących krajowym laboratoriom, uniwersytetom, korporacjom, zarządzającym funduszami i prywatnym inwestorom wspierania chińskiego programu kosmicznego, który jest„ z natury zmilitaryzowany ”. Znak, że Gwiezdne Wojny tego nie zrobiły długo była fikcją.