Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kim jest Państwo Islamskie w prowincji Chorasan, które przyznało się do ataku w Afganistanie?

„Dogonimy cię i sprawimy, że zapłacisz”, Obietnica Joe Bidena. ten Podwójny atak zabija co najmniej 73 osobyOrganizacja zrzeszonej w Państwie Islamskim Prowincji Chorasan (Prowincja Chorasan) wzięła odpowiedzialność za 13 żołnierzy amerykańskich. Oddział ISIS w Afganistanie był postrzegany jako rosnące dla niego zagrożenie Ewakuacja ludności cywilnej na lotnisku w Kabulu Przed końcem wycofywania się USA, które ma wygasnąć 31 sierpnia. Grupa, która powstała w 2014 roku i nienawidzi talibów, jest odpowiedzialna za kilka krwawych ataków w regionie w ostatnich latach.

Inteligencja emocjonalna w Khorasan, ISIS-K, ISKP… Kilka skrótów dla tej samej grupy

Krótko po tym, jak ISIS (arabski akronim dla Państwa Islamskiego lub ISIS) ogłosiło swój „kalifat” w Iraku i Syrii w 2014 roku, byli członkowie pakistańskich talibów (TTP, pakistańscy talibowie) zadeklarowali wierność przywódcy grupy, Abu Bakr al. -Bagdadi. Potem dołączyli do nich Afgańczycy sfrustrowani talibami i uciekli. Na początku 2015 r. ISIS formalnie uznało utworzenie Prowincji Chorasan (prowincja), poprzednio nazywana regionem obejmującym części dzisiejszego Afganistanu, Pakistanu, Iranu i Azji Środkowej. Jej lokalny oddział znany jest pod wieloma nazwami, m.in. Islamskie Państwo Chorasan lub Islamskie Państwo Chorasan w języku francuskim, a ISKP w świecie anglojęzycznym (Islamskie Państwo Chorasan). Joe Bien używa najpowszechniejszego amerykańskiego skrótu ISIS-K (Islamskie Państwo Iraku i Syria-Khorasan).

Dlaczego grupa sprzeciwia się talibom?

Chociaż są to dwie skrajne grupy sunnickie, różnią się między sobą teologią i strategią. Konkurują również o ucieleśnienie dżihadu. Jako dowód intensywnej wrogości między nimi, ISIS określiło talibów jako apostatów, zwłaszcza dlatego, że negocjowali z Amerykanami. Grupa krytykuje również talibów za poleganie na twardej bazie etno-nacjonalistycznej zamiast przyjęcia islamskiego podejścia bez granic, Szczegóły Międzynarodowego Centrum Bezpieczeństwa Stanforda.

Ilu zawodników ma grupa?

ISKP ustanowiło swój przyczółek w 2015 roku na terenach górzystych dakin, na granicy z Pakistanem. Gdzie indziej ugrupowanie starło się z talibami, chociaż według Organizacji Narodów Zjednoczonych udało jej się utworzyć uśpione komórki w innym miejscu w Afganistanie, szczególnie w stolicy i Pakistanie. Grupa ucierpiała z powodu represjonowania przez Talibów i okazała się niezdolna do rozszerzania swojego terytorium, w przeciwieństwie do tego, co miało miejsce w Iraku i Syrii. W 2019 roku afgańska armia rządowa, po wspólnych operacjach ze Stanami Zjednoczonymi, ogłosiła porażkę w prowincji Nangarhar. Według raportu dla Rady Bezpieczeństwa ONZ z lipca, ostatnie szacunki jego siły wahają się od co najmniej 500 do kilku tysięcy bojowników.

READ  Direct - Niemcy otworzą szczepionkę dla nastolatków w czerwcu

Jakie operacje zostały wykonane?

Państwo Islamskie w Kosowie przyjęło odpowiedzialność za niektóre z najbardziej śmiertelnych ataków w ostatnich latach w Afganistanie i Pakistanie. Masakrował cywilów w meczetach, szpitalach i innych miejscach publicznych. Grupa atakowała głównie muzułmanów, których uważała za heretyków, zwłaszcza szyitów. W sierpniu 2019 r. przyznał się do ataku na szyitów na przyjęciu weselnym w Kabulu, w którym zginęło 91 osób. Był również wysoce podejrzany o to, że stał za atakiem w maju 2020 r. na szpital położniczy w rejonie stolicy zamieszkanym przez szyitów, w którym zginęło 25 osób, w tym 16 matek i niemowlę. W ciągu trzech dni wywiad brytyjski i amerykański ostrzegał przed „nadchodzącym” niebezpieczeństwem dla ludności cywilnej, która została ewakuowana na lotnisku w Kabulu.