Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kim jest Catherine Gillward, CEO Grupy RATP?

Zdjęcie Catherine Gillward, prezesa Grupy RATP od 2017 roku.

Ścieżka nauki

Po ukończeniu szkoły średniej w Cannes i uzyskaniu dyplomu narciarstwa (posiada krajowy dyplom instruktora narciarstwa), Catherine Gilloire uzyskała dyplom prawnika na Uniwersytecie Sophia Antipolis w Nicei. Następnie uzyskała tytuł magistra nauk politycznych na Uniwersytecie Pantheon Assas w 1986 roku. Ukończyła również Institut d’Etudes Politiques de Paris (Wydział Służby Publicznej), École Nationale d’Administration (Promocja Leona Gambetta) w 1993 roku i posiada LLM z prawa europejskiego na Uniwersytecie Pantheon na Sorbonie.

ścieżka kariery ścieżka kariery

Pod koniec studiów w Krajowej Szkole Administracji w 1993 roku Catherine Gillwar rozpoczęła karierę w Ministerstwie Gospodarki w Dyrekcji Generalnej Skarbu Państwa, najpierw w Dyrekcji odpowiedzialnej za region Afryki. CFA, następnie w Departamencie Spraw Bankowych. Cztery lata później dołączyła do Air France, gdzie przebywała przez dziesięć lat (1997-2007), zajmując różne stanowiska, od finansów po zasoby ludzkie, w tym operacje i zarządzanie projektami transformacyjnymi.

Air France (1997-2007)

W latach 1997-1999 Catherine Gilloire pracowała w Air France jako starszy kierownik projektu[5]. Organizuje i koordynuje plan otwarcia kapitałowego firmy, aby umożliwić pracownikom posiadanie 11% jej akcji.

Jako Associate Vice President w Departamencie Finansów (1999-2001) utworzyła nową działalność w kręgu zarządzania z pięcioletnią wizją strategiczną i trzyletnim planem średnioterminowym. Współpracowałem z zespołem nad przeglądem narzędzi do zarządzania, w szczególności przy tworzeniu narzędzia Air Network Analysis (ARA), które mierzy ich rentowność.

W 2001 roku została mianowana Starszym Wiceprezesem Operacji Lotniczych. Wraz z wiceprezesem wykonawczym kierował działem operacji lotniczych, który składał się z 4000 pilotów grupowych i 1200 personelu naziemnego. Jednocześnie przewodniczy Komitetowi Fundacji Operacji Powietrznych, w skład którego wchodzą wszystkie związki zawodowe lotnictwa technicznego i handlowego firmy.

W 2003 roku awansowała na Starszego Wiceprezesa ds. Zasobów Ludzkich i Zarządzania Zmianą, zarządzając czterema działami: Szkoleniem, Rekrutacją oraz Polityką Personalną dla Personelu Terenowego, Rozwoju i Zasobów Ludzkich. Kierowała także projektem „Increasing Change” dla Komitetu Wykonawczego linii lotniczych, który wraz z projektami „Klient” i „Sojusz” stanowił trzy filary strategicznego planu Air France zaprojektowanego przez Jean-Cyrila Spinettę.

READ  Kryzys nawozowy pogłębia się, gdy Yara dołącza do Azotów w celu zwiększenia mocy produkcyjnych amoniaku przez Investing.com

Jego zaangażowanie w strategię firmy doprowadziło do przejęcia działu finansowego w Air France. W latach 2004-2007 renegocjował nowe linie kredytowe o wartości 1,2 miliarda euro i pomyślnie zakończył pierwszą transakcję obligacji zamiennych o wartości 450 milionów euro dla Air France KLM Group, a także 550 milionów euro obligacji klasycznych. Poprawił również politykę kontroli inwestycji oraz usprawnił proces przepływu środków pieniężnych.

Eutelsat (2007-2013)

W 2007 roku dołączyła do Eutelsat jako Dyrektor Finansowy i Członek Komitetu Wykonawczego. Podjęła szereg znaczących inicjatyw, w tym wieloetapowe refinansowanie firmy w wysokości 3,4 mld euro, przejęcia, zwłaszcza w Azji, oraz audyt wewnętrznych raportów firmy. Odpowiadała również za wdrożenie innowacyjnej polisy ubezpieczeniowej dla satelitów.

Rexel (2013-2017)

Catherine Gillwar została mianowana Dyrektorem Finansowym Rexel w latach 2013-2017 i wiceprezesem wykonawczym od maja 2014 roku. Jej misją jako wiceprezesa wykonawczego było wspomaganie dyrektora generalnego w realizacji strategii potwierdzonej przez Radę Dyrektorów Grupy oraz zarządzanie wynikami finansowymi z grupy. Jego rola obejmowała również audyt, kontrolę wewnętrzną, zarządzanie ryzykiem, compliance, sprawy prawne, zakupy pośrednie oraz fuzje i przejęcia grupowe.

Aktywnie przyczynił się do zdefiniowania i realizacji planu strategicznego, szczególnie w odniesieniu do realizacji planu transformacji cyfrowej. Zarządzała również wysoce zrównoważoną polityką rozwoju offshore, składającą się z 14 operacji w ciągu trzech lat (2013-2016), w Azji Południowo-Wschodniej, na Bliskim Wschodzie, w Stanach Zjednoczonych i we Francji. Oprócz tych ukierunkowanych przejęć, mogła opuścić firmę z Ameryki Łacińskiej, Polski, krajów bałtyckich i Słowacji.

Prowadziła również kilka projektów transformacji na dużą skalę, takich jak zarządzanie ryzykiem i przegląd zarządzania zgodnością, wdrażanie wysoce skutecznych procedur zamykania kont oraz audyty działu prawnego.

Grupa RATP (od 2017)

2 sierpnia 2017 r. Catherine Gilloire zastąpiła Elizabeth Bourne na stanowisku prezesa Paryskiego Urzędu Transportu Autonomicznego (RATP).

Grupa, ważąca obecnie 5,45 mld euro, jest jedną z wiodących na świecie firm transportu publicznego, przewożącą ponad 16 mln euro.

READ  „Paryż i Berlin są ślepe i nie rozumieją Putina”.