Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kim jest Catherine Gillward, CEO Grupy RATP?

Kim jest Catherine Gillward, CEO Grupy RATP?

Zdjęcie Catherine Gillward, prezesa Grupy RATP od 2017 roku.

Ścieżka nauki

Po ukończeniu szkoły średniej w Cannes i uzyskaniu dyplomu narciarstwa (posiada krajowy dyplom instruktora narciarstwa), Catherine Gilloire uzyskała dyplom prawnika na Uniwersytecie Sophia Antipolis w Nicei. Następnie uzyskała tytuł magistra nauk politycznych na Uniwersytecie Pantheon Assas w 1986 roku. Ukończyła również Institut d’Etudes Politiques de Paris (Wydział Służby Publicznej), École Nationale d’Administration (Promocja Leona Gambetta) w 1993 roku i posiada LLM z prawa europejskiego na Uniwersytecie Pantheon na Sorbonie.

ścieżka kariery ścieżka kariery

Pod koniec studiów w Krajowej Szkole Administracji w 1993 roku Catherine Gillwar rozpoczęła karierę w Ministerstwie Gospodarki w Dyrekcji Generalnej Skarbu Państwa, najpierw w Dyrekcji odpowiedzialnej za region Afryki. CFA, następnie w Departamencie Spraw Bankowych. Cztery lata później dołączyła do Air France, gdzie przebywała przez dziesięć lat (1997-2007), zajmując różne stanowiska, od finansów po zasoby ludzkie, w tym operacje i zarządzanie projektami transformacyjnymi.

Air France (1997-2007)

W latach 1997-1999 Catherine Gilloire pracowała w Air France jako starszy kierownik projektu[5]. Organizuje i koordynuje plan otwarcia kapitałowego firmy, aby umożliwić pracownikom posiadanie 11% jej akcji.

Jako Associate Vice President w Departamencie Finansów (1999-2001) utworzyła nową działalność w kręgu zarządzania z pięcioletnią wizją strategiczną i trzyletnim planem średnioterminowym. Współpracowałem z zespołem nad przeglądem narzędzi do zarządzania, w szczególności przy tworzeniu narzędzia Air Network Analysis (ARA), które mierzy ich rentowność.

W 2001 roku została mianowana Starszym Wiceprezesem Operacji Lotniczych. Wraz z wiceprezesem wykonawczym kierował działem operacji lotniczych, który składał się z 4000 pilotów grupowych i 1200 personelu naziemnego. Jednocześnie przewodniczy Komitetowi Fundacji Operacji Powietrznych, w skład którego wchodzą wszystkie związki zawodowe lotnictwa technicznego i handlowego firmy.

W 2003 roku awansowała na Starszego Wiceprezesa ds. Zasobów Ludzkich i Zarządzania Zmianą, zarządzając czterema działami: Szkoleniem, Rekrutacją oraz Polityką Personalną dla Personelu Terenowego, Rozwoju i Zasobów Ludzkich. Kierowała także projektem „Increasing Change” dla Komitetu Wykonawczego linii lotniczych, który wraz z projektami „Klient” i „Sojusz” stanowił trzy filary strategicznego planu Air France zaprojektowanego przez Jean-Cyrila Spinettę.

READ  META rozbija sieć dezinformacji o wojnie na Ukrainie

Jego zaangażowanie w strategię firmy doprowadziło do przejęcia działu finansowego w Air France. W latach 2004-2007 renegocjował nowe linie kredytowe o wartości 1,2 miliarda euro i pomyślnie zakończył pierwszą transakcję obligacji zamiennych o wartości 450 milionów euro dla Air France KLM Group, a także 550 milionów euro obligacji klasycznych. Poprawił również politykę kontroli inwestycji oraz usprawnił proces przepływu środków pieniężnych.

Eutelsat (2007-2013)

W 2007 roku dołączyła do Eutelsat jako Dyrektor Finansowy i Członek Komitetu Wykonawczego. Podjęła szereg znaczących inicjatyw, w tym wieloetapowe refinansowanie firmy w wysokości 3,4 mld euro, przejęcia, zwłaszcza w Azji, oraz audyt wewnętrznych raportów firmy. Odpowiadała również za wdrożenie innowacyjnej polisy ubezpieczeniowej dla satelitów.

Rexel (2013-2017)

Catherine Gillwar została mianowana Dyrektorem Finansowym Rexel w latach 2013-2017 i wiceprezesem wykonawczym od maja 2014 roku. Jej misją jako wiceprezesa wykonawczego było wspomaganie dyrektora generalnego w realizacji strategii potwierdzonej przez Radę Dyrektorów Grupy oraz zarządzanie wynikami finansowymi z grupy. Jego rola obejmowała również audyt, kontrolę wewnętrzną, zarządzanie ryzykiem, compliance, sprawy prawne, zakupy pośrednie oraz fuzje i przejęcia grupowe.

Aktywnie przyczynił się do zdefiniowania i realizacji planu strategicznego, szczególnie w odniesieniu do realizacji planu transformacji cyfrowej. Zarządzała również wysoce zrównoważoną polityką rozwoju offshore, składającą się z 14 operacji w ciągu trzech lat (2013-2016), w Azji Południowo-Wschodniej, na Bliskim Wschodzie, w Stanach Zjednoczonych i we Francji. Oprócz tych ukierunkowanych przejęć, mogła opuścić firmę z Ameryki Łacińskiej, Polski, krajów bałtyckich i Słowacji.

Prowadziła również kilka projektów transformacji na dużą skalę, takich jak zarządzanie ryzykiem i przegląd zarządzania zgodnością, wdrażanie wysoce skutecznych procedur zamykania kont oraz audyty działu prawnego.

Grupa RATP (od 2017)

2 sierpnia 2017 r. Catherine Gilloire zastąpiła Elizabeth Bourne na stanowisku prezesa Paryskiego Urzędu Transportu Autonomicznego (RATP).

Grupa, ważąca obecnie 5,45 mld euro, jest jedną z wiodących na świecie firm transportu publicznego, przewożącą ponad 16 mln euro.

READ  Dla Europejczyków wojna znów staje się „możliwa”