Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kim Dzong Un jest niezadowolony z luksusowego rosyjskiego samochodu, który podarował mu Władimir Putin

Kim Dzong Un jest niezadowolony z luksusowego rosyjskiego samochodu, który podarował mu Władimir Putin

Kim Dzong Un otrzymał Uros w prezencie od Władimira Putina. Pasjonat luksusowych samochodów, czy przywódca Korei Północnej naprawdę docenia ten prezent?

Władimir Putin i Kim Dzong Un kochają się. Podczas niedawnej podróży północnokoreańskiego dyktatora do Rosji jego rosyjski odpowiednik chciał go zadowolić, wręczając mu prezent. Znając zamiłowanie północnokoreańskiego przywódcy do luksusowych samochodów, zwłaszcza limuzyn, prezydent Rosji podarował mu Urusa.

Ta młoda rosyjska marka produkuje luksusowe i mocne limuzyny. Powstał na zlecenie Putina, który uczynił go oficjalną marką Kremla. W 2019 roku Urus po raz pierwszy zaprezentował swoje modele na Salonie Motoryzacyjnym w Genewie. Senat inspirowany jest brytyjskimi i niemieckimi producentami samochodów luksusowych. Jego osłona chłodnicy przypomina Rolls-Royce'a, a rozmiarami przypomina Mercedesa Klasy S.

Rosyjska marka Aurus prezentuje w Genewie swój luksusowy opancerzony samochód hybrydowy Senat.
Rosyjska marka Aurus prezentuje w Genewie swój luksusowy opancerzony samochód hybrydowy Senat. ©B. Ducamp – BFMTV

Senat to samochód pancerny o masie 3,1 tony. To także model hybrydowy z silnikiem V8 o mocy około 600 koni mechanicznych, współpracującym z małym silnikiem elektrycznym. W 2021 roku Aurus planuje wyeksportować go na cały świat po solidnej cenie 130 000 euro. Rosyjska marka planowała sprzedaż 500 sztuk rocznie.

Ambicje te zostały zagrożone po inwazji na Ukrainę, która doprowadziła do sankcji handlowych nałożonych na Rosję. Aby opróżnić niesprzedane zapasy, Władimir Putin mógł zdecydować się na zaoferowanie jednego Kim Dzong Unowi na jego własny użytek.

Sarkazm Waszyngtona

Prezent ten był przedmiotem komentarzy w Seulu i Waszyngtonie. Ministerstwo Zjednoczenia Korei Południowej postrzega to jako naruszenie sankcji ONZ nałożonych na Pjongjang w 2017 r., które podpisała również Rosja, a dotyczących importu pojazdów do Korei Północnej.

Dla Waszyngtonu to nie jest problem. Zamiast tego rzecznik amerykańskiej dyplomacji zażartował zjadliwie.

„Mam nadzieję, że Kim otrzyma dobrą przedłużoną gwarancję od producenta” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller, dodając, że „nawet nie wiedział, że istnieją rosyjskie luksusowe samochody”.

Mercedes w specjalnym pociągu

Być może jednak najgorszą reakcją był sam prezydent Korei Północnej, który nie skomentował tej sytuacji, pozostawiając siostrze złożenie oficjalnego oświadczenia. Rzeczywiście, jego garaż jest wypełniony najdroższymi i luksusowymi samochodami świata, które przywozi z Bliskiego Wschodu przez Chiny. Jego ulubionym modelem pozostaje Mercedes Maybach 62, który podąża za nim, dokądkolwiek się uda.

READ  Ponad 3600 przypadków i 24 zgony w 6 dni...

Co więcej, podczas swojej wizyty w Rosji Putin poszedł odebrać z lotniska przywódcę Korei Północnej i zaproponował, że pojedzie z nim na fotel prezydencki Uros Senat. Kim Dzong Un odmówił. Wolał jechać za nim swoim Maybachem 62, którego przywiózł specjalnym pociągiem z Korei Północnej.

Kolejnym ważnym szczegółem jest to, że pociągowi towarzyszą także minibusy Hyundai Staria z Korei Południowej. Ta obecność przyprawiała o ból głowy północnokoreańską telewizję, która transmitowała obrazy z tego spotkania. Ostatecznie mieszkańcy Korei Północnej nigdy nie wiedzieli nic o istnieniu samochodów wyprodukowanych przez wroga. Na wyemitowanych obrazach logo Hyundaia było rozmazane, a ludzie zostali oszukani.

Pascala SamamyPascala Samamy