Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosyjskie brygady prokijowskie wzywają ludność cywilną do ewakuacji miast Kursk i Biełgorod

Rosyjskie brygady prokijowskie wzywają ludność cywilną do ewakuacji miast Kursk i Biełgorod

Wydaje się, że na kilka dni przed wyborami prezydenckimi w Rosji, które odbędą się w najbliższy weekend, siły ukraińskie zdecydowały się na swój sposób odegrać rolę, zmuszając armię rosyjską do walki na terytorium samej Federacji Rosyjskiej. Dziś rosyjscy bojownicy sprzymierzeni z Ukrainą wezwali mieszkańców do opuszczenia miast Kursk i Biełgorod, aby uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej.

Opublikowano:

2 minuty

Z naszym korespondentem w Kijowie, Stefana Siohana

Wydaje się, że od wtorku 12 marca trzy grupy rosyjskich ochotników – Rosyjski Korpus Wolności, Rosyjski Korpus Ochotniczy i Batalion Syberyjski – brały udział w walkach z rosyjską policją i żołnierzami w obwodzie kurskim, gdzie według ochotników rosyjskiej opozycji przejął kontrolę nad miastem Tyukino.Mała granica.

Trudno samodzielnie zweryfikować zasięg tych walk, ale liczne filmy potwierdzają wjazd grup zbrojnych i pojazdów opancerzonych do Rosji, zaś we wtorek ukraiński dron spadł na budynek miasta Biełgorod, kolejnej rosyjskiej regionalnej stolicy granicznej. Wiosną 2023 roku te rosyjskie grupy, słabo koordynowane przez ukraiński wywiad wojskowy, podjęły próbę penetracji Rosji.

W środę rano Denis Nikitin, jeden z przywódców Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego, formacji nacjonalistycznej, oznajmił w wywiadzie, że celem obecnych działań jest niedopuszczenie do przeprowadzenia wyborów prezydenckich w Rosji na terenach przygranicznych z Ukrainą. Zdyskredytować te wybory, których celem jest przywrócenie legitymacji Władimirowi Putinowi.

Druga noc z rzędu Ukraina przeprowadziła także masową falę bombardowań rosyjskich rafinerii z użyciem dronów. Do ataków doszło w nocy z wtorku na środę w pięciu obwodach Rosji, co spowodowało częściowe wstrzymanie produkcji w niektórych rafineriach. Inny sposób na wywarcie presji na Kreml już wcześniej Ankieta w ten weekend.

Przeczytaj takżeKilka regionów Rosji celem ukraińskich ataków dronów