Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kijów zaprzecza bezpośredniemu udziałowi w atakach dronów na Moskwę

Kijów zaprzecza bezpośredniemu udziałowi w atakach dronów na Moskwę

Dania potroiła wydatki na wojsko w ciągu dziesięciu lat

Dania ogłosiła we wtorek, że potroi wydatki na wojsko w ciągu najbliższych 10 lat po inwazji Rosji na Ukrainę, inwestując we wschodni, północny Atlantyk i Arktykę. „Rząd chce znacząco wzmocnić obronę i bezpieczeństwo Danii, wydając około 143 miliardów koron (19,2 miliarda euro) w ciągu najbliższych 10 lat”.— powiedział pełniący obowiązki ministra obrony Trols Lund Poulsen w oświadczeniu.

Duńska premier Mette Frederiksen, której nazwisko jest w obiegu jako nowy sekretarz generalny NATO, już w poniedziałek ogłosiła ogromny nowy przydział dla Ukrainy, z dodatkową kopertą w wysokości 2,4 miliarda euro w 2023 i 2024 roku.

W 2024 r. wydatki na wojsko (inwestycje w sprzęt, personel, infrastrukturę itp.) wyniosą 6,9 mld koron, w porównaniu z 6,7 mld w tym roku, a według planu powinny potroić się do 19,2 mld (2,6 mld euro) w 2033 r. rząd. Wysiłki te są finansowane prywatnie poprzez odwołanie święta narodowego, które zostało już zalegalizowane pomimo niezwykłego ruchu protestacyjnego. Dla rządu, który do 2030 roku zamierza przeznaczyć 2% swojego PKB na obronę, co jest jednym z celów NATO, którego jest członkiem, ambicja jest trojaka.

Celem pozostaje, aby Arktyka i Północny Atlantyk były regionem o niskim napięciu. Musimy oczywiście chronić Danię i wypełnić nasz obowiązek wzięcia wspólnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim”.Minister wyjaśnił. Tymczasem Dania musi nadal w znaczący sposób wspierać Ukrainę (…). I musimy nadal być aktywni i mieć możliwość wysyłania datków do reszty świata. Nasze zaangażowanie na rzecz Unii Europejskiej odgrywa w tym ważną rolę”.wskazany.