Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kijów zająłby ponad połowę Siewierodoniecka, a obwód zaporoski znalazłby się pod kontrolą Rosji w 60%

https://assets-decodeurs.lemonde.fr/redacweb/ukraine-cartes-infographic/derniere-maj-ukraine-avancee-russe.pnghttps://assets-decodeurs.lemonde.fr/redacweb/ukraine-cartes-infographic/derniere-maj-ukraine-avancee-russe.png30Stan na mapiePowiększenie

Kontekst

Zdjęcie na okładce: Kobieta siedzi obok wraku swojego domu zniszczonego przez rosyjską rakietę w Drużkowce w obwodzie donieckim koło Kramatorska. 5 czerwca 2022 r. Bernat Armanji/The Associated Press

Materiały z tej transmisji na żywo są tymczasowo wyłączone.

  • Dla mnie SiewierodonieckKażdy obóz ogłosił postępy na ziemi w ciągu ostatnich dwudziestu czterech godzin. A rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w sobotę, że ukraińskie jednostki wojskowe wycofują się z miasta, „Odnieśli poważne obrażenia w walce”. Ukraińskie siły odpowiedziały, mówiąc, że dążą do odzyskania pełnej kontroli nad miastem, zanim gubernator obwodu ługańskiego Serhij Haiday ogłosił w niedzielę wieczorem kontrolę nad połową Siewierodoniecka.
  • Obwód zaporoski 60% jest kontrolowane przez armię rosyjską. Według wojskowego gubernatora regionu Ołeksandra Starucha, Zaporoże w południowo-wschodniej Ukrainie jest w większości w rękach sił moskiewskich. Wojsko rosyjskie zniszczyłoby tam 2701 budynków i infrastruktury (700 zostało naprawionych), a 77 miast i wsi pozostałoby bez elektryczności, według gubernatora.
  • w obszarze Chersońgdzie Ukraina prowadzi kontratak, „Mieszkańcy opuścili wieś Trudoliubówka” i wojsk rosyjskich „Kontynuacja bombardowania okupowanych terytoriów i stanowisk armii ukraińskiej”.zapewnił ukraińską prezydencję, ostrzegając przed coraz pilniejszym kryzysem humanitarnym na terenach kontrolowanych przez Rosję.
  • Również na południu Kijów poinformował, że rosyjski pocisk manewrujący uderzył w projekt rolny w dużym porcieOdessa. Według wstępnych informacji w ataku zginęły dwie osoby„Ofiary”. Dla mnie MikołajówBurmistrz poinformował, że po rosyjskich bombardowaniach zginęło co najmniej trzech cywilów.
  • Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kuleba skrytykował apele prezydenta Francji Emmanuela Macrona, by tego nie robić. „upokorzenie” Rosjabiorąc pod uwagę, że to stanowisko może tylko„upokorzenie Francji”.
  • Opublikowany szef sztabu USA, generał Mark Mille Determinacja USA we wspieraniu Szwecji i Finlandii przed ich przystąpieniem do NATONa pokładzie lotniskowca KearsargeNajwiększy amerykański okręt wojenny zacumował w porcie w Sztokholmie.
  • Kijów poinformował o zabiciu czterech zagranicznych ochotników, którzy przybyli walczyć z siłami rosyjskimi. Według Międzynarodowego Korpusu Obrony Regionalnej Ukrainy, który nie określił gdzie i kiedy, zginął Niemiec, Francuz, Australijczyk i Holender. To był Paryż W piątek potwierdził zabójstwo obywatela FrancjiKto zginął, według prasy w obwodzie charkowskim.
  • za ponad trzy miesiące, przymusowa wojna Prawie 14 mln Ukraińców uciekło ze swoich domówWiększość kobiet i dzieciPiątek potępił koordynatora ONZ na Ukrainie Amina Awada, odnosząc się do tego zjawiskaBezprecedensowy w historii.

Oglądaj transmisję na żywo z wczoraj tutaj.

READ  Korea Północna twierdzi, że wystrzeliła pocisk z łodzi podwodnej

Przeczytaj wszystkie nasze artykuły, analizy i raporty dotyczące wojny na Ukrainie

realistyczny. Jeden z głównych ukraińskich klasztorów, który został trafiony w Donbasie

Referencje – Rekomendacje. Emigranci ukraińscy i rosyjscy we Francji: „Przygotowujemy się do wyjazdu do Bostonu. Chciałbym zostać we Francji, ale nie mówimy w tym języku”.

rozszyfrowanie. Władimir Putin obiecuje ułatwić eksport ukraińskiej pszenicy do Afryki

Reportaż. Donbas: Siewierodonieck, odcięty od świata, tonie

Prace konserwacyjne. „Ukraińcy chcą wracać do domu, ale boją się, że z dnia na dzień wszystko się zmieni”