Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kiedy Elon Musk krytykuje Niemcy za ratowanie migrantów i liczy na zwycięstwo skrajnej prawicy

Kiedy Elon Musk krytykuje Niemcy za ratowanie migrantów i liczy na zwycięstwo skrajnej prawicy

Elon Musk coraz częściej ingeruje w europejską politykę. Po wojnie między Ukrainą a Rosją miliarder stanął po negocjacjach z Putinem, właścicielem portalu społecznościowego, po udostępnieniu w piątek postu wzywającego do zwycięstwa wyborczego skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec.

„Czy niemieckie społeczeństwo jest tego świadome?” – napisał w piątek miliarder na swoim portalu społecznościowym Wygrywa wybory.

Przypominamy, że 8 października w Niemczech, Bawarii (południe) i Hesji (w środku) odbędą się wybory regionalne. „Tak, to właśnie nazywamy ratowaniem życia” – odpowiedziało niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych X temu urodzonemu w Republice Południowej Afryki obywatelowi Ameryki i Kanady mieszkającym w Stanach Zjednoczonych. „Więc właściwie jesteś z tego dumny. Ciekawe. Szczerze mówiąc, wątpię, aby większość niemieckiego społeczeństwa była za tym. Czy przeprowadziłeś sondaż? Z pewnością Niemcy przesyłające dużą liczbę nielegalnych imigrantów na terytorium Włoch stanowią naruszenie Suwerenność Włoch? Daje to do myślenia… Inwazja…” – dodał z piątku wieczorem na sobotę człowiek będący jednocześnie szefem producentów samochodów elektrycznych Tesla i SpaceX oraz właścicielem konstelacji prywatnych satelitów Starlink, które były wykorzystywane dla Ukrainy przeciwko Rosji.

Dodał później w sobotę w okólniku skierowanym do niemieckiego ministerstwa: „Jeśli rząd w demokratycznym kraju sprzeciwia się woli narodu, musimy głosować przeciwko” temu rządowi. Tymczasem Elon Musk dał jasno do zrozumienia, że ​​„w pełni popiera znaczne rozszerzenie i uproszczenie legalnej imigracji”.

W piątek premier Włoch Giorgia Meloni, której postfaszystowska partia Bractwo Włoch została wybrana w dużej mierze dzięki obietnicom ograniczenia masowej migracji do Włoch, ostrzegła, że ​​jej kraj nie chce już przyjmować migrantów uratowanych przez zagraniczne organizacje pozarządowe. Rzym oskarża Berlin o finansowanie kilku pozarządowych organizacji humanitarnych na Morzu Śródziemnym, z których część działa pod niemiecką banderą. Giorgia Meloni napisała w tym tygodniu do kanclerza Olafa Scholza, aby wyrazić swoje „zaskoczenie” w związku z dotacjami.

READ  CDPR już to bada

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock, która w czwartek broniła roli organizacji pozarządowych pomagających migrantom próbującym przedostać się do Europy przez Włochy, odpowiedziała, że ​​„ratowanie ludzi przed utonięciem w morzu jest prawnym i europejskim obowiązkiem”. Berlin potwierdził Agence France-Presse, że za zgodą niemieckiego parlamentu przeznaczy od 400 000 do 800 000 euro na każdy z dwóch projektów związanych z migrantami.

Według Rzymu liczba osób przybywających do Włoch łodziami z Afryki Północnej wzrosła – w tym roku zarejestrowało się już ponad 130 000 migrantów w porównaniu z 70 000 w tym samym okresie w 2022 r.

Ze swojej strony Olaf Scholz w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla grupy medialnej Redaktionsnetzwerk Deutschland oszacował, że liczba osób ubiegających się o azyl jest „obecnie bardzo wysoka”. „Jego rząd w pełni zgadza się” z koncepcją, „że należy położyć kres nielegalnej migracji w Unii Europejskiej”. „Można to osiągnąć tylko wspólnie i solidarnie” – dodał kanclerz, podkreślając, że popiera działania mające na celu ochronę granic UE.

W środę Niemcy ogłosiły wzmocnienie kontroli granicznych z Polską i Czechami, gdzie przepływy migrantów gwałtownie rosną. Przyjmowanie uchodźców powróciło do centrum debaty w Niemczech wraz z silnym wzrostem popularności partii Alternatywa dla Niemiec, której intencje wyborcze osiągnęły rekordową liczbę. Na początku września Elon Musk zagroził pozwaniem zwalczającej antysemityzm i rasizm Ligi Przeciwko Zniesławieniom (ADL), którą oskarża o zniesławienie jego portalu społecznościowego. Od czasu kryzysu migracyjnego, który rozpoczął się w 2015 r., kiedy do europejskich wybrzeży przybyło ponad milion migrantów, Unia Europejska jest podzielona co do sposobu poradzenia sobie z tym problemem.

Z Agence France-Presse