Kenia chce zyskać pozycję preferowanego węzła komunikacyjnego w Afryce Wschodniej. Kraj zwrócił się do Polski, która zdecydowała się zainwestować w swój projekt inteligentnego miasta, realizowany od 2012 roku.
Varada Group, polski producent bezzałogowych statków powietrznych (UAS), poinformowała, że uzyskała wszystkie dokumenty niezbędne od Urzędu Lotnictwa Cywilnego Kenii (KCAA) do założenia fabryki w Konza Technopolis w Kenii. Celem jest uczynienie z tego kraju głównego węzła obsługującego rynek afrykański.
Wypowiadając się na ten temat, Adam Cudney, prezes Grupy Varada, powiedział: „Zamierzamy nabyć działkę w Konza Technopolis, aby założyć firmę produkującą drony dla Kenii i całej Afryki. […] Uzyskaliśmy wszystkie niezbędne licencje i założyliśmy lokalną firmę do realizacji projektu.
Ta polska inwestycja odbywa się w ramach oficjalnej wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Kenii w lutym ubiegłego roku. Obydwa kraje zdecydowały się na współpracę w różnych sektorach, a obecni podczas wizyty liderzy Grupy Varada zdołali nawiązać relacje z władzami Kenii. Przy tej okazji przekazali drona Kenya Wildlife Service (KWS), aby pomóc jej w monitorowaniu parków narodowych w kraju.
Warto dodać, że maszyny produkowane przez polską firmę służą do monitorowania dzikiej przyrody, linii energetycznych, klęsk żywiołowych (powodzie, pożary lasów itp.), a nawet do dostarczania niezbędnych towarów, takich jak sprzęt medyczny. Przypominamy, że na początku tego miesiąca Koreański Bank Eksportowo-Importowy podpisał dwie umowy z władzami Kenii w sprawie zainwestowania 238 mln dolarów w Konza Technopolis. Po zarzuceniu projektu w ostatnich latach odzyskał on swój kolor i stanowi centralny element narodowego planu rozwoju Kenii „Wizja 2030”.
Adoni Conrad Quinum
Przeczytaj także:
Kenia: 238 milionów dolarów na Konza Technopolis Smart City
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
We Francji w dziewięciu firmach znaleziono prawie 800 kilogramów
Humanoidalny robot zostaje prezesem polskiej firmy (wideo)
Polska firma MMI uruchomiła 7,7 mln euro na rozwój autobusów elektrycznych i wodorowych