Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kazachstan i Rosja łączą sprzeczne relacje

12 rosyjskich wojskowych samolotów transportowych Ił-76 i AN-124 wylądowało w piątek 7 stycznia na lotnisku Ałmaty, w sercu gospodarczej stolicy Kazachstanu. Zamieszki, które wstrząsnęły krajem kilka dni temu. Pod dowództwem generała Andrieja Sierdiukowa, który dowodził operacjami lotniczymi w Syrii, ta jednostka licząca około 3000 żołnierzy odpowiada za Ochrona ważnych obiektów, lotnisk i kluczowej infrastruktury społecznej. że oni „Nie bierz udziału w działaniach lokalnych sił bezpieczeństwa i jednostek wojska” [kazakhe] przywrócić porządek publiczny”Rosyjskie Ministerstwo Obrony powiedział.

Szybkość, z jaką przekroczył prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokayev, apel do MoskwyKilka godzin po protestach, które wybuchły z powodu wzrostu cen paliw w 1jest bycie W styczniu zaczął się pogarszać, agape. Ekranem było formalne skierowanie do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ), sojuszu wojskowego zjednoczonego od 2002 roku, a także Rosji, Kazachstanu, Armenii, Białorusi, Kirgistanu i Tadżykistanu. Masowe rozmieszczenie sił rosyjskich jest w rzeczywistości nie na miejscu, ponieważ kilkadziesiąt żołnierzy jest wysyłanych przez inne kraje. Interwencja OUBZ jest już pierwszą w sprawach wewnętrznych jednego z jej członków.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Kazachstanie powstanie zostało stłumione krwią

Aby uzasadnić swoją prośbę, Tokajew obwinił za niepokoje w środę, 5 stycznia „międzynarodowe grupy terrorystyczne”Po jego śmierci męczeńskiej kilka chwil temu liczba 20 000 uzbrojonych przestępców W samym mieście Ałmaty, które wydaje się za dużo na operację „terrorysta”. Czy szef państwa, ryzykując pojawienie się jako ten, który pozwolił na powrót rosyjskich żołnierzy na terytorium Kazachstanu trzydzieści lat po odzyskaniu niepodległości tej byłej republiki sowieckiej, szczególnie wątpił w lojalność swoich służb bezpieczeństwa? Chociaż internet został odcięty, gdy ruch rozprzestrzenił się na kilka regionów i coraz częściej wzywał do zmiany reżimu, czasami pojawiały się filmy pokazujące sceny braterstwa między siłami bezpieczeństwa a protestującymi. Spośród nich ponad 3800 zostało już aresztowanych.

READ  Minneapolis opłakuje nową ofiarę policji

Partner zainteresowany swoją suwerennością

U władzy od 2019 roku Kasim-Jomart Tokajew(68 lat) nie udaje się, jak udowodnił w jego wojskowych zeznaniach, i nadal wydaje polecenia policji i wojsku, w piątek, „Strzelać, żeby zabić”, i kontynuować działalność „Do masowego zniszczenia [des manifestants] ». Auster – powiedział kiedyś, że nie obchodził swoich urodzin, ani urodzin swoich dzieci – a ponieważ trochę skłaniał się do okazywania emocji na twarzy, przywódca największego państwa Azji Centralnej pojawia się przede wszystkim jako spadkobierca polityczny zamkniętego reżimu przez ponad trzydzieści lat przez Nursultana Narzabayeva. Obecnie 81-letnia, osłabiona chorobami, ta ostatnia zwyciężyła od 1990 r., pięciokrotnie wybierana na głowę państwa, nawet jeśli oznaczałoby to zmianę konstytucji.

Masz 64,96% tego artykułu do przeczytania. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.