Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kawałek chińskiego pocisku spada na ziemię, nie wiedząc, gdzie spadnie

Centralny etap chińskiego pocisku może w najbliższych dniach w niekontrolowany sposób przedostać się do atmosfery ziemskiej i uderzyć w Ziemię do 10 maja. Jednak w tym momencie trudno jest określić, gdzie maszyna może spaść.

Część ogromnego chińskiego pocisku spada z nieba na ziemię i może dotknąć powierzchni do 10 maja, w ciągu dwóch dni. Główna część pojazdu, której długość szacuje się na 30 metrów i waży około 21 ton, może w najbliższych dniach dostać się do atmosfery ziemskiej – poinformowali brytyjscy eksperci. Stróż, Nie wiedząc, gdzie wylądować.

Wyrzutnia nazwana „Long March 5B” została wysłana w kosmos 29 kwietnia z Wenchang w prowincji Hainan w Chinach. Ma to na celu umieszczenie modułu „Tianhe” na orbicie w ramach budowy Chińskiej Stacji Kosmicznej „CSS” (która ma zostać ukończona do końca 2022 r.).

Atmosfera ziemska musi zderzyć się z pojazdem

Jednak po kilku sekundach lotu jednostka Tianhe odłączyła się zgodnie z oczekiwaniami od towarzyszącej jej platformy startowej. Następnie miotacz wszedł na orbitę w niekontrolowany sposób i przypuszcza się, że teraz będzie stopniowo przyciągany przez ziemską atmosferę, aż zostanie przez nią schwytany w nadchodzących dniach. Od 30 kwietnia wyspecjalizowany amerykański serwis informacyjny Kosmiczne wiadomości Dlatego ostrzegł przed ryzykiem „niekontrolowanych” następstw.

W ten wtorek maszyna okrążała Ziemię co 90 minut z prędkością około 27 600 km / h, ale od tego weekendu straciła już 80 km wysokości. Trajektorię 2021-035B, jaką zamówiła armia USA, można przeglądać w Internecie za pośrednictwem takich witryn jak orbit.ing-now.com. Jednak wahania tych danych utrudniają, jeśli nie uniemożliwiają, przewidywanie, gdzie wyląduje.

Minimalne ryzyko

Astrofizyk Jonathan McDowell skomentował: „To może być zła rzecz. Kiedy ostatni raz (Chińczycy) wystrzelili pocisk Long March, znaleźli się z długimi metalowymi prętami latającymi po niebie, niszczącymi wiele budynków na Wybrzeżu Kości Słoniowej. ”. W Centrum Astrofizyki Uniwersytetu Harvarda dla brytyjskiej gazety. Stróż.

Astrofizyk dodał do brytyjskiego dziennika: „Podczas gdy większość kawałków została spalona (wzdłuż drogi), ogromne kawałki metalu spadły na ziemię. Mieliśmy szczęście, że nikt nie został ranny”, wyrażając żal za to „zaniedbanie część Chin. ”:„ Nie upada. Celowo niekontrolowane obiekty ważące ponad 10 ton z nieba ”.

READ  Widzieliśmy nowy NUC Raptor Canyon firmy Intel, muskularny minikomputer dla graczy i twórców

Według serwisu naukowego Space News, jest bardziej prawdopodobne, że to nowe urządzenie wpadnie do wody, ponieważ ocean pokrywa około 71% powierzchni planety. Zdaniem ekspertów prawdopodobieństwo trafienia kogoś odłamkami tego pocisku jest niezwykle niskie i wynosi „jeden na kilka bilionów”.

Jane Pollant BFMTV Reporter