Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kandydaci na kanclerza: każdy, kto polega na Baerbock lub Laschet za granicą – Handelsblatt

Kiedy Analina Burbock odwiedziła Waszyngton jesienią 2018 roku, jej wizyta nie przyciągnęła wiele uwagi. Burbock prowadził dyskusje kongresowe i uczestniczył w debacie w Centrum Badawczym German Marshall Fund (GMF). Karen Donfred, z którą wówczas rozmawiała, została mianowana przez prezydenta USA Joe Bidena na zastępcę sekretarza stanu ds. Europy w Departamencie Stanu USA. Waszyngton, podobnie jak wiele innych krajów, został wciągnięty w szum Burbocka.

Czy to w Japonii, Włoszech, Wielkiej Brytanii czy Francji: media uwielbiają historię 40-latki i często utożsamiają ją z Angelą Merkel. „Można się zastanawiać, czy Merkel uważa Burbock za jej politycznego spadkobiercę, a nie za pokolenie, które zastąpi CDU” – komentuje brytyjski „New Statesman”. „Możliwe, że ma taką samą jakość jak Angela Merkel, ponieważ zawsze była niedoceniana” – mówi francuska gazeta Liberation.

Politycy i analitycy spodziewają się nowego impetu w niemieckiej polityce za panowania Burbocka, Zielonego Kanclerza, ale także okresu niepewności w polityce zagranicznej. Na przykład we Francji istnieją poważne obawy, że wspólne projekty obronne mogą być zagrożone, podczas gdy plany dotyczące zielonych podatków są krytykowane w Wielkiej Brytanii. Ale na przykład w Stanach Zjednoczonych, Włoszech czy Grecji istnieje duże współczucie dla zielonego konsultanta – z różnych powodów.

Amerykańscy Demokraci sympatyzują z zieloną polityką zagraniczną i mają nadzieję na koniec Nord Stream 2

W Stanach Zjednoczonych Burbock jest zapraszana do rozmów na wysokim szczeblu najpóźniej od czasu jej wyboru na stanowisko kanclerza. Na przykład w przyszłym tygodniu na zaproszenie Rady Atlantyckiej i delegacji Unii Europejskiej przebywa w Stanach Zjednoczonych z komisarzem ds. Wewnętrznych Unii Europejskiej Thierrym Bretonem, premierem Portugalii Antonio Costą i innymi osobistościami politycznymi na sesji wideo.

Dzisiejsze najlepsze oferty pracy

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
Zostaniesz powiadomiony e-mailem.

Według oceny NPR Burbock jest kandydatem, który chce „coś zmienić”. Bloomberg Business Week mówi o Zielonych jako „poważnej alternatywie”. Sympatia dla partii jest zaskakująco wysoka, nie tylko w mediach, ale także wśród rządzących Demokratów. Z zadowoleniem przyjmuje się fakt, że Zieloni zajmują twardsze stanowisko niż CDU i SPD w kwestiach praw człowieka, na przykład wobec Rosji i Chin.

READ  Polska wchodzi w zimę bez węgla

„W Waszyngtonie uważnie obserwujemy, jak Zieloni zachowują się w polityce zagranicznej, wobec Rosji i Chin, w kwestiach związanych z prawami człowieka i dostawami energii” – wyjaśnia Eric Prattberg, europejski dyrektor Washington Carnegie Endowment for Research. Z amerykańskiego punktu widzenia ich stanowiska są bardzo dobrze odbierane ”. W sporze o rurociąg Nord Stream 2 i kilka kwestii klimatycznych, amerykańscy Demokraci i niemieccy Zieloni są na tej samej linii.

Daisuke Karakama, główny ekonomista rynkowy w Mizuho Grand Bank, ostrzega przed niepokojami w Japonii przed potencjalną zmianą w polityce zagranicznej: jeśli Burbück zostanie doradcą, stanowisko polityczne Niemiec wobec Rosji i Chin ulegnie eskalacji. „Więc myślę, że era po Merkel będzie burzliwa nie tylko na rynku wewnętrznym, ale także na zewnątrz”.

Kreml ma nadzieję, że nowym kanclerzem zostanie Armin Laschet

Nadzieje Waszyngtonu są obawami Moskwy: „Wraz z ewentualnym rządem federalnym i Partią Zielonych, oczekuje się, że kluczowy składnik stosunków niemiecko-rosyjskich wzrośnie”, jak przewiduje poniżej najważniejszy niemiecki ekspert ds. Rosji Władysław.

Tak więc Andrei Kortonov, dyrektor generalny Rosyjskiej Rady ds. Międzynarodowych, podsumowuje: „Z punktu widzenia rosyjskiego kierownictwa Armin Laché jest prawdopodobnie najlepszym kandydatem na stanowisko kanclerza federalnego”. Dialog rosyjski i poszukiwanie dostrzeganych kompromisów.

Olaf Scholes

Kandydat SPD Olaf Schultz jest rzadko wymieniany w wyścigu do Kancelarii.

(Zdjęcie: dpa)

Rosyjscy eksperci są zgodni, że Burbuk będzie niewygodnym doradcą Władimira Putina. „Jest możliwe, że Analina Burbuk radykalizuje antyrosyjską retorykę” – powiedział Fiodor Łukjanow, przewodniczący prezydium organizacji pozarządowej „Rada Polityki Zagranicznej i Obronnej”.

Wśród rosyjskich działaczy opozycji, ekologów i obrońców praw człowieka Kortonow mówi, że Rabboc ma zwolenników. „To zdecydowanie niewygodny partner dla obecnego kierownictwa Rosji”. Pod jego kierownictwem zakończenie projektu Nord Stream 2 będzie trudne. Prawa człowieka staną się stałą kwestią w negocjacjach z Kremlem.

READ  Opór żydowskich rewolucjonistów

Polska krytykuje politykę klimatyczną Burbock – brytyjskie media ostrzegają przed ekologicznymi podatkami i polityką obronną

Perspektywa prorosyjskiej polityki Lascheta budzi w Polsce podejrzenia. „Przede wszystkim niepokoi Polskę jego pozorne poparcie dla Nord Stream 2” – mówi Agneska Schada, zastępca dyrektora Instytutu Niemieckiego w Polsce. „Tutaj postawa Zielonych, którzy krytykują Nord Stream, a więc i Analinę Burbuk, jest znacznie bliższa Polakom”.

Z drugiej strony istnieje duży sprzeciw wobec polityki klimatycznej i kwestii demokracji. Zieloni ostro skrytykowali obecny polski rząd za osiąganie celów klimatycznych i łamanie zasad demokracji. Lachette był tutaj bardziej konserwatywny. „

W Wielkiej Brytanii konserwatywny Daily Telegraph ostrzega przed zagrożeniem z lewej strony. Chociaż Burbuck pochodzi z frakcji Realo, Fundis zdominował bazę partyjną, podobnie jak Labour Party, napisał felietonista Ambrose Evans-Pritchard. Fundusz „uwielbia zatrzymywać rzeczy” i są wrogo nastawieni do przedsiębiorczości. Jeśli Burbock rządzi razem z CDU, mogą być w stanie utrzymać swoje „gorące siły” pod kontrolą, ale czerwony, czerwony i zielony byłby „koszmarem niemieckiego establishmentu”.

Tymczasem Financial Times wskazał, że pewne zielone doktryny, takie jak polityka podatkowa przeciwko bogactwu i niechęć do wydawania pieniędzy na obronność, będą problemem. Ale po latach utknięcia w wielkiej koalicji zmiany polityczne mogą być tylko pozytywne. Komentatorzy Financial Times i The Economist podkreślają, jak konserwatywny jest Baerbock dla Green.

Włochy i Grecja mają nadzieję na zakup euroobligacji pod twoimi brwiami

We Włoszech La Repubblica opisuje Partię Zielonych jako „dojrzałą partię”, która przezwyciężyła poprzedni konflikt między Fundis i Realos. Berlińska korespondentka Tonya Mastropone spodziewa się, że pozycja Niemiec w sprawie euroobligacji może się teraz zmienić: Burbock faktycznie opowiedział się za „obligacjami koronowymi” rok temu, aby wzmocnić Europę w kryzysie.

I to kandydat SPD Olaf Schulz zdecydował się zapłacić za odbudowę. Pod jego kierownictwem euroobligacje nie są już „mirażem”. W wyścigu o Kancelarię prawie nie wspomina się o innym czasie.

Armin Laschet

Rząd rosyjski ma nadzieję, że zostanie nowym kanclerzem – i to dla polityki przyjaznej Rosji, jak to tylko możliwe.

(Zdjęcie: dpa)

Nadzieja na dalszą integrację strefy euro jest również jednym z powodów, dla których Grecy stawiają na Burbank. „Zieloni zajmują stanowisko w wielu kwestiach, które są postrzegane pozytywnie w Grecji” – powiedział George Pagulatus, profesor polityki europejskiej i ekonomii na Uniwersytecie Ateńskim i dyrektor Greckiego Centrum Myśli Eliamip. Inne to polityka Turcji i kwestia odszkodowań.

READ  Emmanuel Macron i Olaf Scholz chcą zrestartować francusko-niemiecką lokomotywę

Z okazji 80. rocznicy ataku Wehrmachtu na Grecję Zieloni wezwali do podjęcia „inicjatywy dotyczącej polityki pamięci”. Jednocześnie rozpatrzone zostaną również roszczenia Grecji o odszkodowanie, dotychczas stanowczo odrzucane przez Republikę Federalną.

Ponadto Zieloni chcą przyjąć więcej uchodźców z greckich obozów i zapewnić sprawiedliwszy podział osób ubiegających się o azyl w Unii Europejskiej. Także w polityce tureckiej wobec Niemiec Zieloni z greckiego punktu widzenia akcentują mocniej: domagają się zakończenia dostaw niemieckich łodzi podwodnych do Turcji – problemu, z którym borykają się Grecy. W świetle sporu z Ankarą o wschodnie strefy ekonomiczne Morza Śródziemnego płonie pod paznokciami.

Niemiecka polityka wobec Turcji jest w Atenach bardzo ciekawa. Relacje z Berlinem są najniższe w historii. Nawet jeśli grecki rząd nie komentuje niemieckiej kampanii wyborczej, to część rezygnacji jest niezaprzeczalna. Niezależnie od wyniku wyborów: według departamentów rządowych może się to tylko poprawić.

„Europejczycy z niepełnosprawnościami” – tak uważają francuskie media o Armin Laschet jako kandydacie na stanowisko kanclerza

We Francji magazyn medialny L’Express reklamuje Laschet. Jako konsultant byłby „idealnym rozmówcą” dla Europy, „proeuropejskim”, który byłby „kompatybilny” z prezydentem Emmanuelem Macronem. Ale tutaj, podobnie jak w „Le Monde”, wskazuje się na jego „niepełnosprawność”: słabe wyniki sondaży, spory związkowe i „nieprzewidywalną” pozycję w kryzysie korony.

Gazeta ekonomiczna Les Echos krytykuje brak „charyzmy” Lachita i pyta: „W tym człowieku kompromisu, bardziej taktycznym niż strategicznym, jest mały François Hollande, którego przyjaciele nigdy nie przeceniają swojej siły. Przez jego wrogów”.

zestaw: „Utracona siła” – w ten sposób reputacja Niemiec za granicą jest niszczona