Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Justin Trudeau wezwał Kościół katolicki do uznania swojej „odpowiedzialności” po odkryciu szczątków 215 aborygeńskich dzieci w dawnej szkole z internatem

Dawna szkoła z internatem w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej, w której znaleziono szczątki uczniów, była prowadzona przez Kościół katolicki w latach 1890-1969.

Artykuł autorstwa

opublikowany

Aktualizacja

czas czytania : 1 minuta.

Premier Kanady Justin Trudeau ubolewał w piątek 4 czerwca nad odmową uznania ich przez Kościół katolicki Church „odpowiedzialność” a to jest „część winy W zarządzaniu szkołami z internatem w Kanadzie. Wezwania od grup tubylczych do przeprosin od papieża Franciszka wzrosły w ostatnich dniach po tym, jak znaleziono szczątki 215 rdzennych dzieci na terenie dawnej szkoły mieszkalnej w Kolumbii Brytyjskiej, prowadzonej przez Kościół katolicki w imieniu rządu.

Justin Trudeau wezwał kanadyjskich katolików do rozmów ze swoimi księżmi i biskupami w tej sprawie „Wyślij wiadomość, że nadszedł czas, aby Kościół katolicki uznał swoją odpowiedzialność, swój udział w winy, a przede wszystkim był tam, abyśmy poznali prawdę”..

Dawna szkoła z internatem w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej, w której szczątki dzieci w wieku szkolnym znaleziono w zeszłym tygodniu przez radar penetrujący grunt, była prowadzona przez Kościół katolicki w latach 1890-1969. Podobnie jak te szkoły z internatem w całym kraju, są one odcięte od swoich rodzin , jezyk i kultura. W 2015 roku krajowa komisja śledcza uruchomiła ten system „kulturowe ludobójstwo”.

W poniedziałek kanadyjska Konferencja Biskupów Katolickich oceniła odkrycie szczątków w pobliżu starej szkoły z internatem Kamloops „przytłaczającyi podziel się tym „głęboko smutny”, ale bez formalnych przeprosin. Głowa państwa dodała, że ​​jego rząd jest gotowy w razie potrzeby „silniejsze środki”, być może w tym prawnyZmusić kościół do zwrotu dokumentów, o które proszą rodziny ofiar.