Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Joe Biden zaprosił 110 krajów na szczyt na rzecz demokracji, skacząc w Moskwie i Pekinie

„Szczyt Demokracji”, który prezydent USA zapowiedział podczas kampanii wyborczej, odbędzie się online w dniach 9-10 grudnia.

Artykuł autorstwa

opublikowany

Aktualizacja

czas czytania : 1 minuta.

We wtorek, 23 listopada, Joe Biden zaprosił prawie 110 krajów do udziału w wirtualnym szczycie demokracji. Zapraszani są główni zachodni sojusznicy Stanów Zjednoczonych, ale także Irak, Indie czy Pakistan, w zależności od Menu online (po angielsku) Na stronie Departamentu Stanu USA. Prezydent USA natychmiast rozgniewał Rosję i Chiny, których nie było wśród gości.

„Stany Zjednoczone wolą tworzyć nowe linie podziału, dzielić kraje według ich opinii, a według nich na kraje złe”.Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział podczas telekonferencji. Pekin ogłosił „Zdecydowany sprzeciw” Zaproszony przez Tajwan do udziału w tym wirtualnym szczycie. „Tajwan nie ma innego statusu w prawie międzynarodowym niż niezbywalna część Chin”.Zhao Lijian, rzecznik chińskiej dyplomacji, przekazał prasie.

Prezydent USA nie ukrywał tego, odkąd przybył do Białego Domu w styczniu: walka między demokracjami a „autorytarne reżimy”ucieleśniony w jego oczach przez Chiny i Rosję, jest sercem jej polityki zagranicznej. ten Szczyt na rzecz DemokracjiKampania Pledge, której pierwsza wersja będzie dostępna online 9 i 10 grudnia przed spotkaniem twarzą w twarz rok później, jest jednym z głównych filarów tego priorytetu.

READ  Mali oskarża Francję o „porzucenie całej podróży” w walce z dżihadystami w Sahelu