Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Joe Biden ląduje w Polsce

Joe Biden W piątek wylądował w Rzeszowie, 80 km od granicy z Ukrainą, na dwudniową wizytę u sojusznika, który jest członkiem NATO i widzi napływ uchodźców uciekających przed wojną. Kiedy Air Force One wylądował krótko po 14:00 czasu lokalnego (13:00 GMT), prezydent USA, ubrany w garnitur, ale krawat, pojawił się dopiero prawie godzinę później.

Prezydent Polski Andrzej Duda faktycznie uniemożliwił swojej opozycji przyjęcie „zmiany programu” zgodnie z planem, według Białego Domu, i skłonił Biały Dom do nieznacznej zmiany programu. To polski minister obrony Mariusz Błaszczak zastąpił Joe Bidena na asfalcie, aby go powitać.

Co jest po tej reklamie?

Według Jakuba Kumocha, szefa Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP, p. Samolot, który miał doprowadzić Dudę do Russo, musiał zawrócić ze względów technicznych i wylądować w Warszawie. Głowa państwa w końcu dołączyła do Rzeszowa w kolejnym locie.

Co jest po tej reklamie?

Co zrobi w Polsce?

W pierwszej godzinie swojej dwudniowej podróży do Polski Joe Biden po raz pierwszy spotkał się z amerykańskimi żołnierzami 82 Dywizji Powietrznodesantowej. W tym drugim meczu miał dołączyć do niego Andrzej Duda.

Prezydent USA uda się następnie w sobotę do Warszawy na rozmowy z polskimi przywódcami i odwiedzi ośrodek dla uchodźców ukraińskich, którzy uciekli przed rosyjską inwazją na ich kraj. Miesiąc po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczął wojnę z Ukrainą, pan. Biden zaraz kończy.

Co jest po tej reklamie?

Co jest po tej reklamie?

Joe Biden ocenił, że wizyta w Polsce, sojuszniku NATO, będącym centrum wsparcia wojskowego i pierwszym schronieniem dla milionów Ukraińców uciekających przed walkami, nastąpiła dzień po intensywnej działalności dyplomatycznej w Brukseli. Sojusz wojskowy „nigdy nie był tak zjednoczony”.

Jego doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, Jack Sullivan, przypomniał w piątek, że w Polsce stacjonuje w sumie 10 500 żołnierzy USA i podkreślił obietnicę prezydenta USA dotyczącą „ochrony każdego centymetra NATO”.

READ  Stowarzyszenie Nevers-Siedlce wysyła do Polski datki dla ukraińskich uchodźców